Doszedłeś do wniosku, że chcesz mieć psa? Poszukujesz w internecie informacji na temat tego, jak wygląda adopcja psów ze schroniska? A może interesuje cię coś konkretnego, np. mikropsy do adopcji? Myślenie o tym to bardzo ważny krok, od którego zaczyna się każda procedura adopcyjna psa. Pamiętaj jednak, aby dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo pies to nie zabawka, lecz obowiązek na parę lat. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak adoptować psa oraz właściwie przygotować swój dom na jego przyjęcie. Mamy nadzieję, że dzięki temu adopcja psa stanie się dla ciebie łatwiejsza i szybciej znajdziesz czworonożnego przyjaciela.

Adopcja psów – kto może przygarnąć psy ze schroniska do adopcji?

Zanim zaczniesz wyszukiwać rasowe szczeniaki do oddania, zastanów się czy adopcja psa to słuszna decyzja. W tym celu odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy mam wystarczająco dużo czasu, aby zająć się psem?
  • Czy mam odpowiednie środki, żeby utrzymać pupila?
  • Czy jestem wystarczająco odpowiedzialny, aby przygarnąć psa ze schroniska?
Kliknij!
Ile kosztuje odrobaczenie psa i badanie kału? Sprawdź!

W ten sposób podejmiesz świadomą decyzję i nie będziesz jej później żałował.

To jednak nie wszystko. Adopcje psów odbywają się każdego dnia, ale nowi właściciele muszą wcześniej spełnić kilka warunków. Krótko mówiąc, adopcja psa jest możliwa jedynie w przypadku osoby:

  • pełnoletniej;
  • samodzielnej;
  • mieszkającej w Polsce;
  • niezależnej finansowo.

Jeśli spełniasz te kryteria, adoptuj psa!

Adopcje psów i pierwsze decyzje, czyli kilka słów o wyborze psa

Szukając swojego przyszłego pupila, nie kieruj się jego wyglądem, bo nie na tym polega adopcja psa. Oczywiście, mikropsy do adopcji są ładne, podobnie zresztą jak rasowe szczeniaki do oddania. Pamiętaj jednak, że w czasie poszukiwania przyjaciela powinieneś zwracać uwagę na jego temperament oraz charakter. To od nich zależy najczęściej to, czy zbudować dobrą relację ze swoim czworonogiem. Co więc powinieneś zrobić? To proste! Odwiedź psy ze schroniska do adopcji lub przejrzyj oferty w internecie, gdzie adopcja psa jest nawet prostsza i zwróć uwagę na opisy zwierząt.

Adopcja psa i jej pierwszy etap – najpierw wypełnij formularz

Skoro poznałeś już psa i na podstawie jego opisu podjąłeś decyzję, że jest dla ciebie odpowiedni, teraz nadszedł moment, aby to osoby decyzyjne, które uczestniczą w twojej sprawie, poznały cię lepiej. Muszą wiedzieć, jaką masz cierpliwość, determinację, stosunek do adopcji, warunki domowe itd. Na szczęście, w tym celu musisz jedynie wypełnić specjalny formularz. Ankieta przedadopcyjna składa się z wielu pytań i będzie niezbędna do określenia, czy warto powierzyć ci zwierzę. Oznacza to, że bez tego dokumentu adopcja psa jest zwyczajnie niemożliwa. 

Jak adoptować psa – co daje rozmowa telefoniczna?

Jeśli interesują cię psy do adopcji, to zapewne masz pytania. Wszelkie wątpliwości rozwiejesz, gdy twoja ankieta przedadopcyjna zostanie pozytywnie rozpatrzona, a ty zostaniesz zaproszony do rozmowy telefonicznej z opiekunem psa lub specjalistą do spraw adopcji. Co więcej, w czasie trwania połączenia otrzymasz wszystkie wytyczne dotyczące spotkania, w czasie którego także będziesz mógł zdobyć wszelkie informacje na temat psa i odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Warto także zaznaczyć, że procedura adopcyjna psa na tym etapie, wciąż może zostać przerwana. Dzięki temu adopcje psów są racjonalne i świadome.

Kliknij!
Kiedy pies dyszy? Najważniejsze informacje dotyczące posapywania u psa. Możliwe przyczyny i pomoc w nagłych przypadkach

Wizyta przedadopcyjna – zaadoptuj psa swoich marzeń

Adopcja psa jest już coraz bliżej. Na tym etapie spotykasz się z psem oraz osobą, która zdecyduje o tym, czy otrzymasz swojego pupila na stałe. Wizyta przedadopcyjna to okazja do tego, abyś bliżej poznał wybranego psa, zabrał go na spacer oraz umocnił się w przekonaniu, że to właśnie jemu chcesz stworzyć prawdziwy dom. Pamiętaj, że na tym etapie wciąż możesz zrezygnować i rozpocząć poszukiwania od nowa. Jeśli jednak jesteś zdecydowany, przedstawiciel psa oceni waszą relację, opowie ci o jego przyzwyczajeniach, wadach oraz zaletach i doradzi w sprawie adopcji, proponując np. szkolenie lub konsultację poadopcyjną.

Wizyta przedadopcyjna – pokaż swój dom i adoptuj psa

Adopcja psa jest możliwa, gdy poprzedni krok zostanie wykonany. Postaraj się zatem wypaść pozytywnie w czasie spacerów zapoznawczych, aby nie było wątpliwości, że nadajesz się na właściciela czworonoga. Dzięki temu będziesz mógł odbyć kolejną (ostatnią już) rozmowę, tym razem we własnym domu. W czasie jej trwania jeszcze raz zostaniesz poinformowany o najważniejszych kwestiach i będziesz mógł zadać pytania. Wizyta domowa ma też ocenić twoje warunki mieszkaniowe oraz postępy w przygotowywaniu domu na przyjęcie psa. Jest to ważny etap, zwłaszcza gdy o jednego psa „walczy” kilka osób.

Umowa adopcyjna – ostatecznie zaadoptuj psa

Adopcja psa została zakończona. Wszystkie poprzednie etapy wypadły bardzo zadowalająco, więc możesz podpisać umowę adopcyjną. Jest to ostatni krok, który musisz wykonać, w czasie trzeciego spotkania, aby zabrać psa ze schroniska i zapewnić mu dom. Oczywiście, wciąż możesz się wycofać i odmówić podpisania dokumentów, ale z reguły nikt tego nie robi. Teraz, kiedy wiesz, jak adoptować psa, nie zwlekaj dłużej. Przygarnij stare psy do adopcji i spraw im ogromną radość. To w twoich rękach jest szczęście jakiegoś bezdomnego, nieszczęśliwego psa, który marzy jedynie o przyjacielu i ciepłej, kochającej rodzinie.

Kliknij!
Psy obronne – jakie rasy są najlepszymi stróżami? Poznaj najlepsze rasy psów obronnych i stróżujących

Rywalizacja o psy ze schroniska do adopcji

Czasem adopcja zwierząt cieszy się sporą popularnością, a ty musisz stanąć do rywalizacji o swojego czworonoga. W takim przypadku adopcja psa może potrwać nawet kilka tygodni, w czasie których każdy potencjalny właściciel będzie musiał udowodnić, że to właśnie on powinien adoptować zwierzaka. Musisz się wówczas pozytywnie wyróżniać. Możesz to osiągnąć np. poprzez nawiązanie doskonałej relacji z psem i przekonać wizytatora, że masz idealne warunki do tego, aby zapewnić pupilowi godne życie. Jak zwiększyć szanse na adopcje psów, czyli jak przygotować dom? O tym przeczytasz poniżej.

Adopcja zwierząt – jak stworzyć warunki dla psa

Pamiętaj, adopcja psa jest procesem, przez który należy cierpliwie przebrnąć. Wszystkie procedury służą temu, by znaleźć idealnego właściciela i zapewnić czworonogowi dobre życie. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zadbać o właściwe warunki dla psa. Powinieneś więc:

  • znaleźć dla niego miejsce w domu;
  • zabezpieczyć niebezpieczne miejsca;
  • kupić odpowiednią karmy i zabawki.

Procedura adopcyjna psa wygląda na skomplikowaną, ale uwierz, że sama adopcja psa nie jest trudna, a przygotowanie domu może być świetną zabawą.

Jak adoptować psa – idealne legowisko dla psa

Zacznijmy od tego, że adopcja wiąże się ze znalezieniem miejsca dla nowego członka rodziny. Oznacza to, że musisz wyznaczyć konkretny kącik dla swojego pupila, w którym będzie mógł spać, jeść, bawić się itd. Bez odpowiedniego legowiska oraz wystarczającej przestrzeni dla czworonoga nie przekonasz wizytatora, że to właśnie ty powinieneś adoptować psa. Zadbaj więc o spokojne, ciepłe i bezpieczne legowisko, gdzie nie ma przeciągów i ruchu domowników, ale jednocześnie wszystko z niego widać. W ten sposób twój pies będzie czuł się bezpiecznie, będzie zdrowy i poczuje się częścią twojego życia.

Kliknij!
Jak założyć hodowlę psów? Praktyczny poradnik dla przyszłych hodowców

Adoptuj psa, daj mu bezpieczny dom

Aby adopcja psa zakończyła się sukcesem, kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie zwierzakowi bezpieczeństwa. Oznacza to, że powinieneś pomyśleć o zwinięciu dywanów, na których mógłby się poślizgnąć twój pupil. Zabezpiecz też wszystkie wystające kable i schował schowaj niebezpieczne środki chemiczne. Warto także rozważyć przestawienie doniczek na wyższe półki. Możesz również schować rzeczy leżące luzem, takich jak gazety, buty czy płyty. Jeśli wykonasz to przed wizytą przedadopcyjną na pewno zyskasz dodatkowe punkty, które pozwolą ci adoptować psa.

Adoptuj psa i zadbaj o jego prawidłową dietę

Niezależnie od tego, czy interesuje cię adopcja psa rasowego, czy wolisz przygarnąć stare psy do adopcji, pamiętaj o zdobyciu wszystkich informacji na temat diety swojego potencjalnego pupila. Możesz to zrobić np. podczas spotkań przedadopcyjnych, kiedy jest czas na rozmowę z opiekunem. Kupuj tylko bezpieczne oraz zdrowe jedzenie, aby zapewnić swojemu czworonogowi zbilansowaną i przede wszystkim odpowiednią dietę. Dwie miski (z karmą i z wodą) postaw natomiast w pobliżu jego legowiska.

Adopcja psa – kup mu zabawki

Adopcja psa to spora odpowiedzialność. Procedura adopcyjna psa ma na celu zbadanie, czy będziesz dobrym opiekunem i znajdziesz czas dla swojego czworonoga. Nikt jednak nie wymaga od ciebie, abyś spędzał ze swoim psem każdą minutę życia. Jeżeli pracujesz, musisz zapewnić swojemu psu rozrywkę, aby się nie nudził. W tym celu warto kupić zabawki, które zachęcą go do interaktywnej zabawy i zajmą jego uwagę, dopóki ktoś z domowników nie pojawi się w domu i nie pobawi się z nim osobiście. Dobrze dobrane zabawki mogą sprawić, że adopcja psa w twoim przypadku będzie tylko formalnością. Przemyśl to.

Jak widzisz, adopcja psa nie jest trudna, ale powinieneś się do niej odpowiednio przygotować. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik ci w tym pomoże. A teraz, skoro już wiesz, jak adoptować psa i przygotować dom na jego przybycie, odwiedź schronisko i zaadoptuj psa. Powodzenia!