Wyżeł weimarski zachwyca swoim nietypowym umaszczeniem. Przez miłośników rasy jest jednak ceniony głównie za swój charakter, użytkową wszechstronność oraz duże przywiązanie do rodziny. Pomimo licznych zalet, nadal jest to pies gończy o bardzo silnym instynkcie i ogromnej potrzebie aktywności fizycznej i umysłowej. Raczej nie sprawdzi się w roli pierwszego psa, chyba że u osoby, która naprawdę wie, czego się spodziewać i jest w stanie pracować z psem o bardzo specyficznych potrzebach. 

Wyżeł weimarski – opis rasy i wygląd

Wyżeł weimarski – opis rasy i wygląd

Według opisu rasy wyżeł weimarski jest psem, obok którego trudno przejść obojętnie. Zachwyca przede wszystkim swoim nietypowym umaszczeniem. Jest także pełen gracji, majestatyczny i po prostu piękny. Jego ciało jest doskonale umięśnione, a tułów nieco wydłużony. Ma typowe dla wyżłów szerokie opadające uszy zaokrąglone na końcach oraz okrągłe oczy, które mogą mieć kolor bursztynowy lub szaroniebieski. 

Wyżeł weimarski – wymiary

Weimar to dosyć duży pies. Wysokość w kłębie waha się w przedziale od 57 do 70 centymetrów, w zależności od płci i cech osobniczych. Suki ważą od 25 do 35 kg. Samce mogą natomiast osiągać wagę nawet 40 kg.

Weimar – szata

Wyżeł weimarski szata

Przedstawiciele tej rasy występują w dwóch odmianach, które różnią się rodzajem szaty. 

  • wyżeł weimarski długowłosy – w zależności od cech osobniczych podszerstek występuje lub nie. Włos okrywowy jest miękki i na niektórych fragmentach ciała tworzy efektowne frędzle. Na głowie sierść jest krótsza. Tworzy pióro na ogonie oraz portki na tylnych nogach. Wzorzec dopuszcza dłuższe, falowane włosy na końcówkach uszu;
  • wyżeł weimarski krótkowłosy – w tej odmianie wyżły mają krótką, gładką i błyszczącą sierść, która dobrze przylega do ciała. Niektóre psy mogą mieć nieco dłuższą okrywę z bardzo obfitym podszerstkiem, jednak nie jest reguła. Większość osobników ma sierść krótką i gęstą, a podszerstek może u nich w ogóle nie występować. 
Zobacz też:
Lhasa apso - czworonożny skarb Tybetu

W obydwu odmianach wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie w kolorze:

  • srebrnym;
  • sarnim;
  • mysioszarym.

Dopuszczalne są wszystkie odcienie pośrednie. Białe znaczenia dopuszczalne są jedynie na klatce piersiowej i palcach. Czasami wzdłuż grzbietu biegnie ciemniejsza pręga, a głowa zazwyczaj jest jaśniejsza od reszty ciała. Z uwagi na często występujące umaszczenie szare pies nazywany jest też wyżłem srebrnym.

Wyżeł weimarski – charakterystyka rasy

Wyżeł weimarski – charakter 

Wyżeł weimarski to jeden z nielicznych psów tropiących, który, mieszkając w domu, nie wykazuje dużej tendencji do ucieczek. Z tego powodu jest ceniony jako pies rodzinny. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że, tak jak każdy wyżeł, ma on bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Oznacza to, że większość małych zwierząt, w tym także koty, będzie traktował jako potencjalną zwierzynę. 

Weimar – aktywność i otoczenie

Weimary mają ogromną potrzebę aktywności. Długie i aktywne spacery na zróżnicowanych trasach to dla nich chleb powszedni. Zamknięte w czterech ścianach, szybko się frustrują, co przekłada się na niszczenie sprzętów domowych. 

Charakter wyżłów weimarskich jest bardzo czuły, jeśli chodzi o ich rodzinę. Bardzo lubią zabawę, szczególnie w naturalne dla nich aportowanie. To inteligentne psy, które cenią sobie pracę i zazwyczaj uczą się dosyć szybko. Szkolenie trzeba jednak zacząć jak najwcześniej, ponieważ złe nawyki u wyżła trudno wyeliminować. 

Wyżeł srebrny – długość życia i zdrowie

Wyżeł weimarski żyje zazwyczaj około 12 lat. Rzadko choruje i cieszy się dość dobrym zdrowiem. Tak jak wszystkie psy tropiące i pracujące, jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. 

Tak jak większość dużych ras psów, weimar ma skłonność do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz rozszerzenia i skrętu żołądka. Z tego powodu trzeba ostrożnie wybierać hodowle i sprawdzać, czy rodzice szczeniaka mieli przeprowadzone badania pod tym kątem. W rasie sporadycznie zdarza się przepuklina pępkowa, która wymaga przeprowadzenia zabiegu pod narkozą. 

Zobacz też:
Chihuahua – hodowla. Gdzie kupić przedstawiciela najmniejszej rasy na świecie?

Wyżeł weimarski – pielęgnacja

Wyżeł weimarski – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści wyżła srebrnego jest uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z odmianą długowłosą, czy krótkowłosą. Psy z większą ilością podszerstka wymagają intensywniejszej opieki, jednak zazwyczaj wystarczy okresowe szczotkowanie sierści w celu usunięcia martwych włosów. Regularnie trzeba sprawdzać stan uszu psa. 

Wyżeł weimarski – żywienie

Wyżeł weimarski to pies łakomy, dlatego trzeba bardzo uważać, aby go nie przekarmiać. Dietę trzeba dobrze dopasować do aktywności zwierzęcia i wybierać pełnoporcjowe karmy pozbawione zbyt dużej ilości węglowodanów. Warto zdecydować się także na dietę BARF

Weimar – szczeniaki i hodowla

Wyżeł weimarski – szczeniaki i hodowla

Wyżeł weimarski nie należy do czworonogów szczególnie popularnych ani modnych. W naszym kraju działa jednak kilka bardzo dobrych hodowli, z których wychodzą psy o doskonałym eksterierze i zrównoważonych charakterach. Na szczeniaka czasami trzeba jednak trochę poczekać. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na to, czy wybrana przez ciebie hodowla jest zarejestrowana w ZKwP i wystawia swoim szczeniętom rodowody FCI.

Wyżeł weimarski – cena

Cena wyżła weimarskiego z hodowli FCI oscyluje wokół 5 tysięcy złotych. Jest to oczywiście kwota orientacyjna, która może różnić się w poszczególnych hodowlach. 

Wyżeł weimarski – historia rasy

Wyżeł weimarski – historia rasy

Nie istnieją dokładne przekazy na temat tego, kiedy dokładnie w Europie pojawiły się wyżły o srebrzystym umaszczeniu. Zakłada się, że rasa pochodzi z Niemiec, jednak prawo do nazywania się jej ojczyzną uzurpują sobie także Francuzi, wskazując na pokrewieństwo dzisiejszych weimarów z psami św. Ludwika. Kynologowie podkreślają jednak, że dowodów na te koneksje nie ma zbyt wielu; czasami padają stwierdzenia, że nie ma ich wcale. 

Rozwój rasy – wyżeł weimarski

W XIX wieku w Niemczech funkcjonowało już wiele hodowli tych psów. Pierwsza wystawa z ich udziałem odbyła się w Berlinie w 1880 roku. Wówczas jednak rasa nie była jeszcze jednolita, a eksterier poszczególnych osobników bardzo się od siebie różnił. 

Zobacz też:
Kerry blue terrier – nieustraszony łowca i wierny towarzysz zabaw

Pierwszy wzorzec, który ujednolicił rasę, powstał w 1897 roku. W tym samym czasie powołano Związek Hodowców Wyżła Wismarskiego. Za ojca rasy uznaje się Roberta aus der Berbera, który poświęcił dużą część swojego życia na upowszechnienie hodowli i wiedzy o tych psach. Mówi się, że zrobił to nękany wyrzutami sumienia po tym, jak pewnego razu na polowaniu niechcący zastrzelił psa. 

Dog weimarski – dla kogo ten pies?

Wyżły weimarskie uchodzą za jedną z najbardziej przyjaznych i przywiązanych do człowieka ras w tej grupie FCI. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup szczeniaka, musisz pamiętać, że masz do czynienia z pełnej krwi psem myśliwskim. Nie zatracił on swojego instynktu. Ze względu na swoją wszechstronność i zamiłowanie do ruchu wyżeł weimarski będzie dobrym psem do sportów kynologicznych. Sprawdza się szczególnie dobrze w agility. 

Weimar a inne zwierzęta

Wyżeł weimarski a inne zwierzęta

Weimary są jednak psami bardzo wszechstronnymi. Świetnie sprawdzają się w roli stróżów. Są bardzo czujne i doskonale orientują się we wszystkich zmianach na swoim terytorium. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie przepadają za towarzystwem obcych psów. Szczególnie samce mogą źle reagować na swoją obecność. 

Oczywiście, w tym względzie najwięcej znaczy socjalizacja. Wyżeł, który brał udział w zajęciach psiego przedszkola i regularnie odbywa spacery równoległe z innymi psami, nie powinien mieć problemu z ich towarzystwem. Obecność obcego zwierzęcia na swoim terytorium może jednak uznać za zagrożenie, dlatego opiekun powinien mieć oczy dookoła głowy. 

Rodzina a wyżeł weimarski

Rodzina a wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski w teorii jest doskonałym towarzyszem dla dzieci – czułym i opiekuńczym. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kwestii wiele zależy od poszczególnych osobników. Niektóre weimary mogą po prostu nie lubić dzieci i nie przepadać za ich towarzystwem. W szczenięctwie trzeba więc zadbać o odpowiednią socjalizację, tak aby pies wiedział, jak traktować ludzkie maluchy, i nie miał problemu z ich akceptacją w swoim otoczeniu. 

Zobacz też:
Niezłomny duch i wyjątkowa prędkość, czyli chart hiszpański

Psy tej rasy zdecydowanie nie nadają się dla osób starszych. Potrzebują bardzo dużej ilości ruchu. W okresie dorastania mogą czasowo zmienić się w niszczycielskie stworzenia, które swoimi zębami potraktują dosłownie każdy mebel w domu. Drugie półrocze życia weimara to moment, w którym koniecznie trzeba zapewnić mu zaawansowaną aktywność fizyczną i psychiczną.

Wyżeł weimarski – ciekawostki

Wyżeł weimarski ciekawostki

Doskonały węch sprawia, że wyżeł weimarski często wykorzystywany jest w służbach mundurowych, przede wszystkim do tropienia narkotyków i materiałów wybuchowych. Co ciekawe, w takiej roli najczęściej można spotkać go w Ameryce Południowej. 

Dog weimarski to aktywny, niezwykle inteligentny i piękny pies gończy. Jest na tyle wszechstronny, że odnajdzie się w przeróżnych aktywnościach. Zdecydowanie nie jest to jednak pies na kanapę dla domatora. Przed zakupem musisz koniecznie zastanowić się, czy sprostasz jego specyficznym potrzebom i wymaganiom.