W poradniku przedstawimy historię i pochodzenie wyżła hiszpańskiego z Burgos. Znajdziesz tutaj również opis rasy oraz wszystkie najważniejsze informacje jej dotyczące. W dalszej części artykułu opowiemy o prawidłowej pielęgnacji zwierzaków, a także dbaniu o ich zdrowie. Sprawdź, czy byłbyś dobrym opiekunem dla tego czworonoga o wspaniałym charakterze.

Wyżeł hiszpański z Burgos – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 59 do 64 cm, samce od 62 do 67 cm
masa ciała: do 30 kg
Szatasierść: gęsta, gładka, delikatniejsza na głowie, uszach i łapach
maść: różne połączenia bieli i maści wątrobianej
Długość życia13–15 lat
Charakterzrównoważony, spokojny, silny, inteligentny i posłuszny

Pochodzenie wyżła hiszpańskiego – rys historyczny

Niestety wszystko, co wiadomo o pochodzeniu rasy, opiera się o przypuszczenia i przesłanki badaczy, a nie źródła naukowe. Prawdopodobnie pochodzi ona od gończych hiszpańskich, które ze względu na swoje rozmiary świetnie sprawdzały się podczas polowań na dużą zwierzynę. Wyżły hiszpańskie z Burgos wykorzystywane były do pościgu za drobną zwierzyną i ptactwem, w szczególności takim jak kuropatwy czy bażanty. Psy tej rasy w trakcie pracy są opanowane, spokojne i stateczne, a w dodatku obdarzone doskonałym węchem. Wszystkie te cechy sprawiły, że są wyjątkowo cenione przez myśliwych.

Wygląd ogólny rasy – tułów, kończyny, szyja, umaszczenie

Wyżły to duże psy o dobrych proporcjach oraz mocnym i krzepkim tułowiu, których wysokość w kłębie mieści się w przedziale 59–64 cm. Mocny i silny zad jest zakończony średniej długości, grubym ogonem noszonym wysoko. Umięśnione kończyny przednie i tylne są idealnie pionowe oraz równoległe o właściwym kątowaniu. Wyżły to psy poruszające się płynnym i silnym, ekonomicznym kłusem. Szeroka przy głowie szyja rozciąga się ku tułowiowi. Kufa jest dobrze wykształcona, duża i mocna, z dobrze zaznaczonym stopem, a uszy zwisające.

Sierść krótka, średniej grubości, ale nieco delikatniejsza na głowie, uszach i kończynach tylnych. Umaszczenie ma białą lub wątrobianą barwę. Kolory te mogą mieszać się nieregularnie, w wyniku czego powstają maści o dereszowatej strukturze. Charakterystyczną, choć nie wymaganą cechą, jest biała plama na czole.

Perdiguero de Burgos, czyli wyżeł hiszpański z Burgos – charakter

Wyżły hiszpańskie z Burgos to posłuszne i inteligentne psy, które uwielbiają uczyć się nowych sztuczek. Jednak nie poleca się ich osobom niemającym doświadczenia w pracy z czworonogami, ponieważ bywają uparte. Zwykle są przyjacielskie i wesołe, nawet wobec małych dzieci, ale nieufne wobec obcych. Nie przejawiają agresji ani bojaźliwości względem innych psów. Niemniej wprowadzenie do ich domu kota wymaga wcześniejszej socjalizacji. Ze względu na dość silne instynkty łowieckie wyżeł może potraktować mruczka jak zwierzynę.

To psy wymagające sporej dawki aktywności fizycznej. Trzy dwudziestominutowe spacery z pewnością nie będą wystarczające, dlatego większość osób żyjących w mieszkaniu w bloku rezygnuje z tej rasy. Pamiętaj, że dostęp do ogrodu nie zwalnia z obowiązku wyprowadzania czworonoga na spacery. Poza ruchem pies potrzebuje również stymulacji umysłowej, która jest możliwa głównie podczas eksplorowania nowych miejsc i zapachów.

Wyżły uwielbiają zabawę, a w dodatku są prawdziwymi mistrzami aportu. Doskonale odnajdą się także w psich sportach, takich jak agility, canicross czy dogtrekking. Ze względu na duże rozmiary i ogromne pokłady energii nie zaleca się ich zakupu starszym osobom lub mającym problemy z poruszaniem ię.

Pielęgnacja – jak zadbać o okrywę włosową, pazury i zęby?

wyżeł hiszpański z burgos prezentowany na wystawie psów
Canarian via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Sierść wyżła hiszpańskiego z Burgos nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie oraz kąpiel w razie potrzeby. Kiedyś ogony osobników tej rasy były kopiowane do 1/3 lub 2/3 swojej długości, ale dziś nie jest to zalecane, a wręcz podlega odpowiedzialności karnej i absolutnie nie powinno się tego robić.

Mówiąc o odpowiedniej pielęgnacji, nie sposób nie wspomnieć o konieczności kontrolowania długości pazurów. Większość czworonogów zdziera się samodzielnie, biegając po różnych podłożach, jednak niekiedy mimo aktywności fizycznej są one zbyt długie. Możesz obciąć je samodzielnie, jeśli masz doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów pielęgnacyjnych, w innym wypadku najlepiej udać się do specjalisty, by nie zrobić krzywdy zwierzakowi.

Część osób twierdzi, że spożywanie wyłącznie suchej karmy przez psa zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego. Niestety, nie jest to prawdą. Jedynym skutecznym sposobem zadbania o higienę uzębienia pupila jest regularne czyszczenie przy pomocy szczoteczki i pasty do zębów dedykowanej dla psów. Absolutnie nie powinno używać się kosmetyków stworzonych dla ludzi ani stosować innych metod usuwania osadu. Jeśli doszło do odłożenia się dużej warstwy kamienia, niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii.

Wyżeł hiszpański z Burgos – wszechstronny pies myśliwski

Po odpowiedniej socjalizacji i szkoleniu wyżły hiszpańskie z Burgos są zrównoważone, wierne i posłuszne. Jednak osiągnięcie tego nie jest łatwe dla amatora, dlatego, jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia w tresurze czworonogów, lepiej wybierz inną rasę. Wyżły są psami pracującymi, w związku z czym wymagają dość dużej dawki ruchu, toteż osoby nieprowadzące aktywnego trybu życia powinny dobrze przemyśleć ich zakup.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 90, https://www.zkwp.pl/wzorce/90.pdf, 25.04.2015/PL (data polskiego tłumaczenia), tłumaczenie z j. hiszpańskiego –Izabela Biernacka, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.05.1982

Fot. ilustracyjne: Canarian via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.