Natura wyposażyła go jednak w niebywale skuteczną broń, jaką jest niewinny i uroczy wyraz pyska, stąd pewnie pieszczotliwe zdrobnienie „westie”. Nic dziwnego, że bardzo często stawia na swoim. Rozpieszczony szybko wejdzie ci na głowę, jednak dobrze wychowany, będzie naprawdę fantastycznym przyjacielem. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 28 cm
masa ciała: do 10 kg
Szatasierść: włos okrywowy do 5 cm, twardy, prosty; gęsty, krótki podszerstek;
maść: biała
❤️ Długość życia12–16 lat
? Charakterodważny, pewny siebie, wesołym, czujny, aktywny, przyjacielski
West highland white terrier infografika

White terrier – wzorzec rasy. Opis rasy i wygląd

west highland white terrier siedzi na trawie

West highland white terrier to niewielki pies z bardzo mocną i muskularną budową ciała. Ma prosty i dobrze umięśniony grzbiet, dumnie noszony mocny ogon oraz krótkie, ale muskularne kończyny. Wzorzec zaznacza, że poduszeczki łap powinny być czarne. Głowa ma znajdować się w pozycji praktycznie pod kątem prostym w stosunku do szyi psa. Waga tych psów nie przekracza 10 kg.

Sierść

White terrier może poszczycić się dwuwarstwową sierścią. Włos okrywowy jest miękki i długi w okolicach tułowia oraz bardziej kędzierzawy na głowie. Podszerstek powinien być krótki i bardzo miękki. Jak sama nazwa wskazuje, wzorzec rasy dopuszcza jedynie umaszczenie w kolorze śnieżnobiałym. Żadne znaczenia i przebarwienia nie są tolerowane. 

West terrier – charakter

west highland white terrier siedzi

West highland white terrier to poniekąd pies pułapka. Wygląda jak maskotka – jest uśmiechnięty, sympatyczny i prawie zawsze wesoły. Szczególnie szczeniaki przypominają małe pluszowe misie, które aż chce się przygarnąć i rozpieszczać. 

W tym momencie warto zatrzymać się i zastanowić. Ten pies to przede wszystkim terier, a to niesie za sobą cały szereg zalet, ale także dość sporo przywar. Te ostatnie mogą porządnie dać ci się we znaki. 

Temperamentny biały terrier

west highland white terrier na spacerze

Westie to pies zawsze gotowy do działania. Jest bardzo bystry, niezwykle inteligentny i nieustraszony. Nie znosi stagnacji, zawsze garnie się do zabawy, spacerów i aktywności. Lubi przy tym postawić na swoim. Jest asertywny, uparty i na tyle inteligentny, że wszelkie słabości opiekuna potrafi bardzo szybko przekuć na swoje korzyści. 

Niewychowany, bardzo szybko wejdzie ci na głowę i zacznie zmuszać domowników do dostosowania się do jego własnych zasad. Właśnie dlatego psiak ten wymaga przynajmniej podstawowego szkolenia. Trzeba wyraźnie pokazać mu, że zasad obowiązujących w domu nie wolno naginać. 

Czy west white teriery są agresywne?

Rasa ta w żadnym wypadku nie powinna być agresywna. Jednak tak jak każdy terier, jest psem temperamentnym, który nie da sobie w kaszę dmuchać. Sam raczej nie jest szczególnie zaczepny, jednak sprowokowany stanie w szranki nawet z dużo większym przeciwnikiem. 

West white terrier – choroby i długość życia

west highland white terrier w szelkach

Tak jak większość terierów, west highland jest psem odpornym i długowiecznym. Wiele osobników w dobrym zdrowiu dożywa swoich 15. urodzin. Co więcej, do późnej starości psy te są wesołe i aktywne. 

West highland white terrier – choroby typowe dla rasy

Słabym punktem rasy jest skóra. Problemy dermatologiczne zazwyczaj wynikają ze złej diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli na skórze zwierzęcia zobaczysz jakieś niepokojące zmiany, warto jak najszybciej wybrać się do lekarza weterynarii oraz dietetyka w celu wykluczenia alergii pokarmowej. 

Jeśli chodzi o choroby, ma tendencję do odkładania się dużych ilości kamienia nazębnego. Przy każdej wizycie u weterynarza, na przykład przy okazji szczepienia na wściekliznę, warto prosić o sprawdzenie stanu zębów. Czasami może być konieczny zabieg usuwania kamienia pod narkozą. 

West highland white terrier – pielęgnacja

west highland white terrier u groomera

Panuje przekonanie, że jest to pies, który bardzo się brudzi. Tymczasem biała sierść jest po prostu „płótnem” dla wszelkich zabrudzeń, które doskonale na niej widać. Jeżeli stan szaty tego wymaga, warto wykąpać zwierzaka. 

Pielęgnacja skóry

Na rynku zoologicznym dostępnych jest kilka preparatów czyszczących, przeznaczonych specjalnie dla tej rasy. Westie mają jednak dosyć delikatną i skłonną do podrażnień skórę. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie odwiedzenie doświadczonego groomera, który pomoże wybrać odpowiednie środki do pielęgnacji. Taka zapoznawcza wizyta powinna odbyć się jak najszybciej, najlepiej jeszcze w okresie socjalizacji, czyli zanim pies ukończy dwunasty tydzień życia.

Trymowanie westie

Specyficzna sierść psa rasy west highland white terriera wymaga trymowania. Tej umiejętności można dosyć szybko się nauczyć. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach lub po prostu nie masz na to czasu, regularne odwiedzanie salonu psiego fryzjera powinno stać się ważną częścią twojej rutyny oraz wydatkiem w domowym budżecie. 

West highland white terrier – szczeniaki i hodowla

west highland white terrier na czarnym tle

West highland to dosyć popularna rasa, dlatego znalezienie hodowli, w której regularnie przychodzą na świat nowe mioty, nie powinno być problemem. Pieski te nie są tak rozchwytywane jak yorki, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że trafisz na pseudohodowlę. 

Mimo wszystko warto zawsze upewniać się, że wybrany hodowca jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce. Wiesz wówczas, że szczenięta tej rasy przechodzą przeglądy hodowlane i otrzymują wszystkie potrzebne dokumenty kynologiczne, w tym rodowód FCI

White terier – cena

Cena west highlanda nie należy do najniższych. Szczeniaki z hodowli FCI to obecnie wydatek od 5 do nawet 8 tysięcy złotych. W przypadku sprowadzania psów z zagranicy konieczne będzie jeszcze doliczenie kosztów transportu. 

West highland white terrier – historia rasy

west highland white terrier na trawie

Istnieje legenda, że westie powstały w wyniku koszmarnego wypadku. Jeden ze szkockich lordów, pułkownik Edward Malcolm of Poltalloch, na polowaniu przypadkiem zastrzelił swojego ukochanego teriera, biorąc go za lisa.

Zrozpaczony tym faktem postanowił hodować od tej pory wyłącznie białe psy, których nie da się w lesie pomylić z żadną zwierzyną. Nie da się do końca określić, ile w tym prawdy. Wiemy natomiast, że westie pochodzą ze szkockiego regionu West Highland i, tak jak wszystkie teriery krótkonożne, służyły przede wszystkim do tępienia gryzoni

White terrier – rozwój rasy

Swoją karierę kynologiczną psy tej rasy rozpoczęły na wystawie w Edynburgu w 1907 roku. Niedługo potem zachwycili się nimi Amerykanie. To sprawiło, że wiele west highland white terrierów zostało wysłanych za ocean, do Stanów Zjednoczonych. 

I wojna światowa bardzo negatywnie wpłynęła na hodowlę tej rasy. West terierom groziło nawet wyginięcie. Na szczęście wcześniejsza decyzja o przetransportowaniu psów do USA poskutkowała tym, że ich potomkowie mogli wrócić na Wyspy Brytyjskie i przyczynić się do odrodzenia hodowli. 

Czy to popularna rasa?

Obecnie west highland to rasa popularna w wielu krajach, przede wszystkim anglosaskich. Psy te można jednak spotkać także na polskich ulicach. Ich wzorzec, ukształtowany na początku XX wieku, jest praktycznie taki sam. Jeśli chodzi o wygląd i charakter, west terrier niewiele się zmienił. 

West highland white terrier – opis. Dla kogo jest ten pies?

Kto będzie doskonałym opiekunem west highlanda? Przede wszystkim osoba, która zdaje sobie sprawę z tego, że pies ten nie jest maskotką, a pełnoprawnym przedstawicielem trzeciej grupy FCI. Jak na terriera, westie jest dosyć wesoły i towarzyski.

Nie wykazuje nieufności w stosunku do obcych. Wręcz przeciwnie, chętnie się z nimi wita, jest przyjacielski i bardzo otwarty. Jego potencjał stróżujący jest więc bardzo nikły. 

West highland white terrier – pies dla rodziny

West highland świetnie sprawdzi się jako pies rodzinny. Jest tylko jeden warunek – rodzina musi być aktywna. Osoby, które spędzają większą część życia w domu, raczej nie zaspokoją specyficznych potrzeb tej rasy.

Brak ruchu i aktywności zaś szybko sprawi, że westie stanie się sfrustrowany i nieznośny. Zdecydowanie nie jest to pies dla osoby starszej. Dobrze sprawdzi się jednak w domu z dziećmi. Oczywiście pod warunkiem, że maluchy będą umiały delikatnie obchodzić się z psem.

White terrier a inne zwierzęta

W stosunku do innych zwierząt west terier zazwyczaj jest dosyć przyjacielski. Należy jednak nadmienić, że wiele zależy od socjalizacji. W szczenięctwie warto zapisać malucha do psiego przedszkola i zadbać o to, aby nauczył się komunikować z przedstawicielami swojego gatunku. 

Czworonóg dobrze dogada się także z kotem, jednak raczej z tym, którego zna od szczeniaka. W tym wypadku bardzo ważny jest sposób zapoznawania zwierząt ze sobą. Gryzonie i małe zwierzęta nie powinny zostawać z westem same. Wprawdzie jego instynkt myśliwski nie jest silny, jednak zakodowana genetycznie potrzeba pozbywania się szkodników może w każdej chwili dać o sobie znać. 

West highland white terrier – zdjęcia

West highland – ciekawostki

West highland white terrier to pies, który posiada dosyć duży fandom w internecie. Wszelkiego rodzaju gadżety z jego podobizną rozchodzą się jak świeże bułeczki. Istnieje także wiele witryn i blogów poświęconych tej rasie. Często szukany jest jako: „wait terier”, „west pies”, „łajt terier” czy „westie terrier”.

Szukasz psa o temperamencie teriera i słodkim wyglądzie? Terrier wpisuje się w te kryteria. Warto jednak pamiętać, że wymaga aktywności oraz odpowiedniego szkolenia. Bez nich będzie sfrustrowany, a nawet agresywny.

Popularne imiona dla psa rasy west highland white terrier

Popularne imiona dla psa rasy west highland white terrier to:

  • Luna;
  • Lexi;
  • Bella;
  • Max;
  • Leo.

Najczęściej zadawane pytania

Jak często można kąpać psa westa?

Hodowcy zalecają, aby dorosłego psa kąpać mniej więcej raz w miesiącu. Warto używać do tego specjalnych kosmetyków do białej sierści.

Jak dobrze wychować westa?

Warto pamiętać, że jest to terier. Od początku postaw na ciekawe, rozwijające aktywności, które nie tylko zmęczą psa fizycznie, ale i psychicznie.

Czy west może pić mleko?

Nie zaleca się, aby jakikolwiek pies pił mleko. Niekiedy szczeniętom podaje się specjalne mleko dla szczeniąt, jeśli jest potrzeba ich dokarmiania. Młode psy piją też czasem mleko kozie. Nie ma jednak potrzeby, aby dorosły west miał mleko w diecie.

Ile śpi west terrier?

Psy tej rasy śpią średnio 13 godzin na dobę.

Czy westy mogą jeść kurczaka?

Jeśli tylko nie są na niego uczulone, mogą jeść kurczaka. Pamiętaj, aby nie podawać kości po obróbce termicznej! Mięso powinno być sparzone albo surowe.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 85 /12.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/85.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.