Szpic wilczy keeshond jest psem inteligentnym, bardzo pojętnym i bystrym. Chętnie pilnuje obejścia, dlatego często bywa wybierany na psa stróżującego. Ten największy ze wszystkich szpiców europejskich zachwyca bujną sierścią w charakterystycznym „wilczym” kolorze. Chociaż zaliczany jest do psów pierwotnych łatwo poddaje się szkoleniu i od długich samotnych wycieczek woli przebywanie na własnym terytorium. Chociaż nieco zdystansowany do obcych z łatwością przywiązuje się do swojego człowieka.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 43 do 55 cm;
masa ciała: od 15 do 20 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, krótka i aksamitna na łapach, uszach i głowie, długa, odstająca na reszcie ciała, tworząca grzywę, frędzle, portki; podszerstek krótki, gęsty, przypominający bawełnę;
maść: szara cieniowana
❤️ Długość życia13–15 lat
🐶 Charakterczujny, oddany opiekunowi, żywy, pojętny, łatwy w szkoleniu, bez instynkty łowieckiego, nieufny wobec obcych

Szpic wilczy – wygląd

Już na pierwszy rzut oka szpic wilczy przykuwa uwagę swoim gęstym i długim futrem. Włos okrywowy jest u tych psów prosty i twardy, a drugą warstwę stanowi miękki, wełnisty podszerstek, który nadaje całej szacie imponującej objętości. Puszysta kryza wokół szyi oraz pióropusz na ogonie kontrastują z nieco krótszą sierścią na głowie, kufie i kończynach. Tym, co w istocie upodabnia tę rasę do wilków, jest umaszczenie.

Szpic wilczy wygląd

Szpic niemiecki wilczy ma sierść w kolorze srebrzystym zakończoną czarnym nalotem na samych końcówkach włosa. Dodatkowo od zewnętrznego kącika oka do dolnego kącika ucha powinna biec charakterystyczna czarna linia, która tworzy efekt okularów. Poniżej łokci i kolan nie powinny znaleźć się już żadne czarne znaczenia. Uszy psów tej rasy są stojące, oczy stosunkowo duże a ogon bujny i znajdujący się wysoko na plecach. Wilczy szpic zbudowany jest proporcjonalnie. Wysokość w kłębie, w zależności od konkretnego osobnika, wynosi od 45 do 55 cm. Zarówno pies, jak i suka mogą ważyć od 25 do nawet 30 kg. Dla porównania szpic wilczy miniaturowy, czyli pomeranian waży zaledwie około 3 kg.

Szpic wilczy – charakter

Szpic wilczy keeshond klasyfikowany jest przez FCI jako pies w typie pierwotnym. Jest to jedna z najstarszych ras. Przodkowie współczesnych szpiców pojawili się równolegle w Europie i Azji i niemal od początku swojego istnienia towarzyszyli człowiekowi.  W gospodarstwach pełnił zazwyczaj funkcję psa towarzyszącego lub stróżującego – rzadziej pasterskiego. Właśnie dlatego psy tej rasy nie wyróżniają się instynktem łowieckim. Odruch gonienia zwierzyny pojawia się u nich niezwykle rzadko i jest uznawany za anomalię. Szpic wilczy jest natomiast bardzo odważny i pewny siebie, co w połączeniu ostrożnością w stosunku do obcych czyni z niego świetnego psa stróżującego.

Szpic wilczy charakter

Hodowcy zwracają uwagę na to, że szpic wilczy keeshond jest psem, który może wykazywać pewną dozę uporu. Właśnie dlatego w jego przypadku konieczne jest przeprowadzenie szkolenia. Na szczęście psy tej rasy chętnie współpracują z człowiekiem, są bardzo inteligentne i bystre, dlatego ich podatność na szkolenie także jest duża. Wypracowanie posłuszeństwa nie jest trudne, a młode szpice bardzo szybko uczą się nowych sztuczek. Szpic wilczy szybko przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jednak najczęściej jest psem jednego człowieka – tego, którego otacza największym szacunkiem i uczuciem. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że psy tej rasy są z natury bardzo wesołe i chętne do zabawy. Ich pogodne usposobienie oraz charakterystyczny wyraz pyska sprawiają, że często określane są jako psy „uśmiechnięte”.

Szpic niemiecki wilczy – zdrowie

Wielu potencjalnych opiekunów z pewnością ucieszy fakt, że szpic wilczy keeshond jest uważany za rasę wyjątkowo zdrową. Jej przedstawiciele bardzo rzadko chorują, a w dobrych hodowlach nie występują praktycznie żadne obciążenia genetyczne. Szpice wilcze to zwierzęta długowieczne – średnia długość ich życia wynosi od 12 do nawet 14 lat, co jest naprawdę imponującym wynikiem jak na tak duże psy. Wytrzymałe i odporne, świetnie znoszą niskie temperatury, dlatego będą doskonałymi kompanami na zimowych spacerach. Niestety, inaczej jest w przypadku wysokich temperatur. Szpic wilczy bardzo źle reaguje na upały, dlatego musisz wówczas ograniczyć jego aktywność i zapewnić mu odpowiednie schronienie w zacienionym, chłodnym miejscu. Chociaż jest to rasa ogólnie zdrowia, keeshondy mogą czasami zapadać na różnego rodzaju choroby skórne, dlatego podczas pielęgnacji warto zwrócić szczególną uwagę na ten obszar.

szpic wilczy zdrowie

Szpic wilczy – pielęgnacja

Decydując się na przyjęcie pod swój dach szpica wilczego, musisz nastawić się stosunkowo intensywną pielęgnację. Psy tej rasy posiadają długą i gęstą sierść, której jest bardzo dużo. Wszędzie. Szpic wilczy znany jest z tego, że bardzo linieje, dlatego przynajmniej dwa razy w tygodniu powinien być wyczesywany. W okresach intensywnego linienia może być to konieczne nawet codziennie. Do usuwania podszerstka przyda się metalowa szczotka – tak zwana pudlówka.

Warto zaznaczyć, że sierści nie powinno się czesać na sucho, ponieważ elektryzuje się wówczas i ma skłonność do niszczenia. Polecane są odżywki w aerozolu, najlepiej takie, które nie zmiękczają włosa. Musisz pamiętać, że jeżeli w okresie linienia nie poświęcisz pielęgnacji sierści odpowiednio dużo czasu, proces ten będzie ciągnął się w nieskończoność. Szpice wilcze, które mieszkają w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem linieją przez okrągły rok.

Szpic wilczy pielęgnacja

Brak regularnego wyczesywania to jednak nie tylko nadmiar włosów na meblach i dywanach. Zaniedbana sierść szpica wilczego bardzo szybko zbija się i filcuje, odcinając dopływ powietrza do skóry. Brak wentylacji prowadzi do swędzenia oraz trudnych do opanowania problemów skórnych.

Pies szpic wilczy – hodowla

W przypadku rasy szpic wilczy szczenięta zdrowe i zgodne ze wzorcem powinny pochodzić wyłącznie z legalnej hodowli, zarejestrowanej w ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce jest jedyną w naszym kraju instytucją, która działa pod auspicjami FCI – organizacji, która dopuszcza międzynarodowy przepływ rodowodów.

Kiedy poszukujesz hodowli, upewnij się, czy jest zarejestrowana w wymienionych wyżej związkach. Pamiętaj, że dobry hodowca powinien odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeszcze przed zakupem warto odwiedzić hodowlę. W ten sposób zyskasz naoczną wiedzę na temat tego, jak żyją w niej psy, poznasz rodziców swojego

szczeniaka i dowiesz się więcej na temat ich charakteru oraz pochodzenia. Nie bój się pytać o badania genetyczne psów w wybranej przez siebie hodowli. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że twój przyszły pupil będzie zdrowy i nieobciążony żadnymi wadami. Chociaż szpic wilczy keeshond jest psem stosunkowo zdrowym, niekontrolowany rozród w pseudohodowlach może prowadzić do różnego rodzaju wad i chorób.

Pies szpic wilczy hodowla

Szpic wilczy – cena

Szczeniaki rasy szpic wilczy keeshond z dobrych hodowli stanowią wydatek około czterech tysięcy złotych. Nieco więcej pieniędzy będziesz musiał przygotować, jeżeli twoim wymarzonym pupilem jest szpic wilczy miniaturka. Pomeraniany z rodowodem FCI kosztuje średnio dziesięć tysięcy złotych. Tak jak w przypadku wszystkich psów (a także kotów) rasowych, warto wystrzegać się podejrzanych ogłoszeń ze zwierzętami w typie rasy, które ogłaszane są jako rasowe. Zbyt niska cena (zazwyczaj przysłowiowe „trzysta złotych”) zawsze powinna wzbudzać twoją czujność.

Szpic wilczy keeshond – historia rasy

Przodkiem psów rasy szpic niemiecki wilczy jest żyjący przed wiekami pies torfowy. Tak jak inne szpice, jest to jedna z najstarszych ras odnotowanych na terenie Europy Środkowej.

Przez wieki służyły jako psy pilnujące powozów i zaganiające zwierzęta. Popularność rasy znacznie wzrosła w XVIII wieku, szczególnie na terenie dzisiejszych Niemiec.

Wilczy szpic – dla kogo?

Szpic wilczy jest psem, który świetnie sprawdzi się w roli rodzinnego pupila. Jego wesołe usposobienie sprawia, że jest chętny do zabaw, a duża inteligencja powoduje, że dobrze poddaje się szkoleniom. Warto jednak zaznaczyć, że psy tej rasy cechują się dosyć dużym uporem, a ich nieufność w stosunku do obcych może powodować różnego rodzaju problemy.

Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup szpica wilczego, poszukaj w okolicy dobrego szkoleniowca. Chociaż są to psy sympatyczne i bardzo oddane, potrzebują konsekwentnego przewodnika, który poświęci im odpowiednio dużo czasu i uwagi. W ten sposób nie tylko zapanujesz nad żywiołowością tego psa, ale także ukrócisz wszystkie potencjalnie niepożądane zachowania. Upór i silny charakter szpica mogą powodować, że słabość lub brak konsekwencji ze strony przewodnika będą bardzo szybko rozpoznane i wykorzystywane.

Na szpica spokojnie mogą zdecydować się mieszkańcy bloków, jednak – tak jak inne psy – potrzebuje on spacerów, które zapewnią odpowiednią stymulację i pozwolą odkrywać nowe zapachy i miejsca. Szpic wilczy keeshond świetnie sprawdzi się zarówno w roli stróża posesji, jak i psa towarzyszącego. Warto jednak zaznaczyć, że potrzebuje on stałej i intensywnej pielęgnacji, dlatego jeżeli nie masz czasu na intensywne i częste czesanie, raczej nie jest to zwierzak dla ciebie.

Szpic wilczy – ciekawostki

  • Szpic wilczy to jedna z najstarszych ras w Europie Środkowej
  • Szpice wilcze bardzo źle znoszą upały
  • To jedna z najzdrowszych i najbardziej długowiecznych ras
  • Szpice wilcze stały się jednym z symboli oporu stawianego Wilhelmowi Orańskiemu w osiemnastowiecznych

Szpic wilczy jest psem klasyfikowanym jako typ pierwotny. Ma bardzo silny charakter, jest inteligentny i niezwykle energiczny. Przywiązuje się do opiekuna i doskonale radzi sobie w stróżowaniu. Osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w wychowywaniu i szkoleniu psa mogą rozważyć zakup szczeniaka tej rasy. Powinny jednak włożyć bardzo dużo energii w zdobywanie wiedzy oraz w prawidłowy trening. Ze strony przewodnika potrzebna jest także konsekwencja i silny charakter. Odpowiednio prowadzony szpic wilczy keeshond będzie wiernym i oddanym towarzyszem nawet dla rodzin z dziećmi.

Bibliografia:
1) http://www.zkwp.pl/main.polish/_documents/zkwp-pdf-wzorce-fci-SZPICE-NIEMIECKIE.pdf
2) Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 125.