Pomeranian słynie z bardzo dużej inteligencji i niezwykłej urody. Niezależnie od fryzury, jaką mu zafundujesz, będzie wyglądał naprawdę świetnie. Niestety, ze względu na dużą popularność w internecie i niewielkie rozmiary często traktowany jest jak żywa maskotka. Tymczasem szpic miniaturowy to żywy i bardzo odporny psiak, który ma wielką potrzebę ruchu i odkrywania świata. Sprawdź, jak zapewnić mu najlepsze warunki. Przeczytaj, czy to czworonóg, który do ciebie pasuje!

Pomeranian – opis rasy

Pomeranian – opis rasy

Pomeranian to bardzo mały piesek, którego wysokość w kłębie nie przekracza 22 centymetrów. Pieski ważą od dwóch do czterech kilogramów. 

Jak wygląda pies szpic? Zdjęcia uzupełni nasz opis. Pomeranian to rasa o bardzo proporcjonalnej budowie ciała, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat. Grzbiet jest prosty i krótki, a klatka piersiowa dosyć głęboka. Ogon jest noszony wysoko i zawinięty. Głowa pomeraniana jest klinowata, a na jej szczycie znajdują się szpiczaste uszy. Kufa jest delikatna, oczy nieco skośne, a zgryz – nożycowy. 

Na pierwszy rzut oka szpic miniaturowy przypomina puchatą kulkę z krótkimi nogami i trójkątnymi uszami. Szata jest obfita i dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest długi i prosty, a podszerstek gęsty i wełnisty. Charakterystyczną cechą tej rasy jest okazała kryza. 

Zobacz też:
Springer spaniel angielski – wszystko o rasie

Umaszczenie pomeraniana i jego wzorzec

Wzorzec rasy dopuszcza rozmaite umaszczenia. Najczęściej spotykane rasy psów są czarne, białe oraz pomarańczowe i wilczaste. Pomeranian, jako jedyny ze wszystkich szpiców może występować w tak zwanych „innych barwach”, których spektrum jest bardzo szerokie. Często pojawia się maść nakrapiana. W takich wypadkach zawsze dominuje biel a łaty muszą być równomiernie rozłożone. 

Szpic miniaturowy – charakter i usposobienie

Szpic miniaturowy – charakter

Wszystkie szpice niemieckie to psy, które zawsze bardzo blisko współpracowały z człowiekiem. Chociaż obecnie kojarzą się przede wszystkim z psami do towarzystwa, przez wieki służyły także jako stróże oraz psy pasterskie. Dzięki temu co do zasady są chętne do współpracy i łatwe do wychowania. 

Pomeranian w niczym nie odstaje od swoich większych kuzynów. Jest wprawdzie bardzo mały, jednak równie inteligentny i chętny do wszelkich aktywności. Jak na swoje rozmiary jest psiakiem odpornym i dobrze zbudowany. To stosunkowo głośny i żywiołowy zwierzak, którego prawdziwą miłością jest człowiek i ruch. 

Szpic miniaturowy – opinie dotyczące posłuszeństwa

Teoretycznie pomeraniana łatwo ułożyć, jednak w stosunku do psa trzeba wykazywać się delikatnością i dużą dozą cierpliwości. Miniaturowy szpic bywa bowiem dosyć uparty i może ociągać się w wykonywaniu poleceń, które go nudzą. 

Pomeranian, czyli pies aktywny i towarzyski

To rodzinny i bardzo towarzyski pies. Kocha wszystkich domowników, jednak zazwyczaj wybiera sobie jednego, któremu będzie bezgranicznie oddany. W stosunku do obcych pomeranian jest zdystansowany, chociaż nie powinien być lękliwy. Uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Co ciekawe, psy tej rasy osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach agility dla maluchów. 

Szpic miniaturowy kocha być w centrum uwagi. Lubi się popisywać przed domownikami i spędzać z nimi czas. Wbrew pozorom nie należy jednak do psów-rzepów, które na każdym kroku towarzyszą opiekunowi. Jego potrzeba niezależności nie jest może szczególnie silna, jednak pomeranian bardzo ją sobie ceni – trzeba o tym pamiętać.

Zobacz też:
Skye terrier – elegancki pies salonowy. Co wiesz o tej rasie?

Szpic miniaturowy pomeranian – długość życia i zdrowie

Szpic miniaturowy pomeranian – zdrowie

Pomeranian żyje około 12-16 lat. Pies ten doskonale znosi zarówno wysoką, jak i niską temperaturę. Ma bowiem dwuwarstwową okrywę włosową. Szpice miniaturowe nie są jednak zwierzętami podwórkowymi, więc zimą trzeba chronić opuszki ich łap, a latem zapewniać im cień.

Do najczęstszych chorób szpica należą problemy z sercem i skórą, czyli:

 • łysienie;
 • niedotlenienie organizmu;
 • kruchość skóry;
 • dermatoza.

Na jakie choroby może zapadać szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy pomeranian to rasa, która narażona jest również na:

 • niedoczynność tarczycy;
 • zwichnięcie lub wypadnięcie rzepki;
 • cukrzycę;
 • nadczynność przytarczyc;
 • zapadnięcie tchawicy;
 • wnętrostwo.

Rzepka, tarczyca i serce powinny być zatem stale kontrolowane, a wszelkie problemy z nimi – zgłaszane u weterynarza.

Pomeranian – pielęgnacja

Pomeranian – pielęgnacja

Bardzo gęsta dwuwarstwowa sierść pomeraniana wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to zajęcie dość czasochłonne, które nie powinno jednak przysporzyć ci zbyt wielu problemów. Raz na jakiś czas warto odwiedzić groomera, który zadba dokładnie o szatę i stworzy ciekawą fryzurę szpicowi miniaturowemu. Obcięty pomeranian przypomina zresztą małego pluszowego misia. 

Utrata sierści jest znaczna szczególnie w okresie linienia, które zdarza się dwa razy w roku. Warto zadbać o to, aby intensywnie wyczesywać podszerstek. Pozwoli to na ograniczenie fruwającej wokół sierści. 

Pomeranian – szczeniaki i hodowla

Tak jak każdy rasowy pies, pomeranian powinien być kupiony w sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Zadbaj o to, aby kupione przez Ciebie szczenię posiadało rodowód FCI. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie hodowli jeszcze przed zakupem i poznanie rodziców swojego przyszłego szczeniaka.

Pomeranian – cena

Pomeranian – cena

Szpice miniaturowe nie należą do psów tanich. Za szczeniaka z hodowli FCI trzeba obecnie zapłacić średnio 8 tysięcy złotych. Psy, które mają bardzo utytułowanych rodziców, mogą jednak kosztować nawet 10 tysięcy. Oczywiście, ostateczna cena psa ustalana jest indywidualnie przez każdego hodowcę. 

Szpic miniaturowy – informacje o pochodzeniu

Szpic miniaturowy pochodzi z północnej Europy. Na tych terenach podobne psy znane były od wieków. Kynolodzy zakładają, że pomeranian pochodzi od psa torfowego – przodka wielu innych ras, między innymi sznaucerów

Szpice już od starożytności pojawiały się na terenach europejskich. Oczywiście, nie istniał jednolity wzorzec, dlatego występowały one w różnych wielkościach i odmianach kolorystycznych.

Pomorskie wątki, czyli o pochodzeniu szpica miniaturowego

Chociaż przodkowie pomeraniana pochodzą z Europy Środkowej, psiak ten został wyhodowany na Wyspach Brytyjskich. To właśnie tam podjęto decyzję o radykalnym zmniejszeniu rasy. W ostateczności wyhodowano maleńkie i puszyste pieski, które nazwano pomeranianami, ze względu na to, że pochodziły z Pomorza. Stąd też inna ich nazwa – szpice pomorskie. 

Rodzaje pomeranianów

Przez brytyjski Kennel Club rasa została uznana oficjalnie w 1870 roku. Pierwszy wzorzec został jest ustanowiony dopiero w 1898 roku. Równolegle w Niemczech rozwijano hodowlę szpiców niemieckich, które ostatecznie podzielono na pięć grup ze względu na wzrost:

 • wilcze;
 • duże;
 • średnie;
 • małe;
 • miniaturowe.

Obowiązujący obecnie wzorzec FCI nawiązuje bezpośrednio do tego, który został ustanowiony w pierwszej dekadzie XX wieku.

Psy rasy pomeranian w Polsce 

W Polsce pierwsze psy rasy pomeranian pojawiły się już w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Hodowle zaczęły jednak upowszechniać się dopiero po roku 1990, kiedy do naszego kraju trafiły psy z Danii, Anglii i Stanów Zjednoczonych. 

Szpic miniaturowy – dla kogo?

Szpic miniaturowy przez lata kształtowany był przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Właśnie dlatego doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Warto jednak zaznaczyć, że pomeranian potrzebuje uwagi, dlatego raczej nie odnajdzie się w miejscu, w którym będzie pozostawiony samemu sobie na długie godziny. 

Zapewnij szpicowi bezpieczny dom

Pomeranian będzie wprost idealnym towarzyszem dla osoby starszej, która ma jeszcze energię na spacery i zabawę z psem. Przed przyjęciem psa tej rasy pod swój dach warto uzmysłowić sobie, że szpic miniaturowy jest zwierzęciem, które stosunkowo trudno dostosowuje się do nowych warunków. Potrzebuje bezpiecznego i stabilnego domu, w którym będzie mógł spędzać czas z kochanymi przez siebie ludźmi i innymi zwierzętami.

Pamiętaj, że szpic musi być aktywny

Ze względu na maleńkie rozmiary pomeranian odnajdzie się praktycznie w każdych warunkach mieszkaniowych. Ważne jest jednak to, aby miał pole do spełniania swojego zapotrzebowania na ruch. Nie jest ono może tak rozwinięte, jak u dużych psów, jednak mimo wszystko istnieje.

Pomeranian będzie także dobrym psem do trenowania sportów kynologicznych. Oczywiście, trzeba dopasować treningi do możliwości malucha, jednak szpice miniaturowe często brylują na zawodach agility.

Nie bądź agresywny wobec pomeraniana

Przedstawiciele tej rasy słyną z bardzo dużej inteligencji i stabilnego charakteru. Właśnie dlatego nawet niedoświadczony opiekun nie powinien mieć problemu z ich prawidłowym wychowaniem. Pamiętaj jednak, że pomeranian ma dosyć duże poczucie niezależności i bywa uparty. W żadnym wypadku nie wolno używać w stosunku do niego przemocy (nawet werbalnej). Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie denerwować czworonoga. 

Nie pozwalaj szpicowi na wszystko

Pies wydaje się miły i bezproblemowy, ale pamiętaj że szkolenia w żadnym wypadku nie powinno się zaniedbywać. To niestety częsta praktyka w stosunku do małych psów. Szpic miniaturowy faktycznie nie jest w stanie zrobić nikomu fizycznej krzywdy, jednak pozostawiony samemu sobie może zacząć sprawiać problemy. Przynajmniej podstawowe posłuszeństwo powinno zostać opanowane. Warto także rozwijać psa intelektualnie w ciekawych zabawach. 

Pomeranian a inne zwierzaki i dzieci

Szpic miniaturowy – pomeranian świetnie sprawdzi się w roli towarzysza dla innego psa, a także kotów i mniejszych zwierząt. Dobrze dogada się także z dziećmi, jednak tylko w momencie, kiedy będą wiedziały, że trzeba obchodzić się z nim delikatnie. 

Na koniec warto wspomnieć o tym, że pomeranian może przywyknąć do pozostawania w domu samemu, jeżeli nieobecność opiekuna nie będzie się przedłużała. Krótki okres samotności zniesie dobrze, jeżeli będzie do niego konsekwentnie przyzwyczajany.

Pomeranian – ciekawostki

 • najsłynniejszy na świecie pomeranian to bez wątpienia Boo. Ten słodki piesek kilka lat temu szturmem zawojował cały internet. Szczególnie zachwycająca była jego fryzura, dzięki której piesek przypominał małego misia. Do dzisiaj pomeraniany cieszą się dużą popularnością właśnie ze względu na Boo;
 • Piesek rasy szpic miniaturowy znalazł się w gronie zwierząt, które przeżyły katastrofę Titanica;
 • Pomeraniany wywodzą się z Pomorza, dlatego czasami używa się zwyczajowej nazwy „szpic pomorski”. 

Pomeranian to inteligentny i żywy piesek, który jednak przyciąga przede wszystkim swoją słodką mordką. Wymaga dużo uwagi i konsekwentnej pielęgnacji, jednak odwdzięcza się człowiekowi miłością i oddaniem.

Zobacz też:
Terier tybetański – terier, który nie jest terierem. Kiedy przywędrował do nas z Tybetu?