Pomeranian słynie z bardzo dużej inteligencji i niezwykłej urody. Niezależnie od fryzury, jaką mu zafundujesz, będzie wyglądał naprawdę świetnie. Niestety, ze względu na dużą popularność w internecie i niewielkie rozmiary często traktowany jest jak żywa maskotka. Tymczasem szpic miniaturowy to żywy i bardzo odporny psiak, który ma wielką potrzebę ruchu i odkrywania świata. Sprawdź, jak zapewnić mu najlepsze warunki. Przeczytaj, czy to czworonóg, który do ciebie pasuje!

Pomeranian – opis rasy

Szpic miniaturowy to bardzo mały piesek, którego wysokość w kłębie nie przekracza 22 centymetrów. Pieski ważą od dwóch do czterech kilogramów. 

Jak wygląda pies szpic? Zdjęcia uzupełni nasz opis. Pomeranian to pies o bardzo proporcjonalnej budowie ciała, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat. Grzbiet jest prosty i krótki, a klatka piersiowa dosyć głęboka. Ogon jest noszony wysoko i zawinięty. Głowa pomeraniana jest klinowata, a na jej szczycie znajdują się szpiczaste uszy. Kufa jest delikatna, oczy nieco skośne, a zgryz – nożycowy. 

Na pierwszy rzut oka szpic miniaturowy przypomina puchatą kulkę z krótkimi nogami i trójkątnymi uszami. Szata jest obfita i dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest długi i prosty, a podszerstek gęsty i wełnisty. Charakterystyczną cechą tej rasy jest okazała kryza. 

Zobacz też:
Springer spaniel walijski – wesoły przyjaciel o myśliwskich korzeniach

Umaszczenie pomeraniana i jego wzorzec

Wzorzec dopuszcza rozmaite umaszczenia. Najczęściej spotykany jest szpic miniaturowy czarny, biały oraz pomarańczowy i wilczasty. Pomeranian, jako jedyny ze wszystkich szpiców może występować w tak zwanych „innych barwach”, których spektrum jest bardzo szerokie. Często pojawia się maść nakrapiana. W takich wypadkach zawsze dominuje biel a łaty muszą być równomiernie rozłożone. 

Szpic miniaturowy – charakter

Wszystkie szpice niemieckie to psy, które zawsze bardzo blisko współpracowały z człowiekiem. Chociaż obecnie kojarzą się przede wszystkim z psami do towarzystwa, przez wieki służyły także jako stróże oraz psy pasterskie. Dzięki temu co do zasady są chętne do współpracy i łatwe do wychowania. 

Pomeranian w niczym nie odstaje od swoich większych kuzynów. Jest wprawdzie bardzo mały, jednak równie inteligentny i chętny do wszelkich aktywności. Jak na swoje rozmiary jest psiakiem odpornym i dobrze zbudowany. To stosunkowo głośny i żywiołowy zwierzak, którego prawdziwą miłością jest człowiek i ruch. 

Szpic miniaturowy – opinie dotyczące posłuszeństwa

Teoretycznie pomeraniana łatwo ułożyć, jednak w stosunku do psa trzeba wykazywać się delikatnością i dużą dozą cierpliwości. Miniaturowy szpic bywa bowiem dosyć uparty i może ociągać się w wykonywaniu poleceń, które go nudzą. 

Pomeranian, czyli pies aktywny i towarzyski

To rodzinny i bardzo towarzyski pies. Kocha wszystkich domowników, jednak zazwyczaj wybiera sobie jednego, któremu będzie bezgranicznie oddany. W stosunku do obcych pomeranian jest zdystansowany, chociaż nie powinien być lękliwy. Uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Co ciekawe, psy tej rasy osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach agility dla maluchów. 

Szpic miniaturowy kocha być w centrum uwagi. Lubi się popisywać przed domownikami i spędzać z nimi czas. Wbrew pozorom nie należy jednak do psów-rzepów, które na każdym kroku towarzyszą opiekunowi. Jego potrzeba niezależności nie jest może szczególnie silna, jednak pomeranian bardzo ją sobie ceni – trzeba o tym pamiętać.

Zobacz też:
Pies w samolocie – jakie są opcje przewozu zwierzaka?

Szpic miniaturowy pomeranian – zdrowie

Szpic miniaturowy to pies, którego średnia długość życia wynosi mniej więcej czternaście lat. Można więc śmiało powiedzieć, że pomimo pozornej kruchości jest to pies odporny i stosunkowo zdrowy. Czasami zdarzają się problemy skórne, jednak nie ma informacji o chorobach genetycznych, które byłyby typowe właśnie dla tej rasy.

Jeżeli pomeranian choruje i odchodzi przedwcześnie, zazwyczaj wynika to niestety z błędów w pielęgnacji. Zbyt często psy tej rasy traktowane są jak kanapowe maskotki. Ich potrzeba ruchu nie jest zaspokojona, co w połączeniu z nierozważną dietą często prowadzi do otyłości i wynikających z niej różnych schorzeń. 

Pomeranian – pielęgnacja

Bardzo gęsta dwuwarstwowa sierść pomeraniana wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to zajęcie dość czasochłonne, które nie powinno jednak przysporzyć ci zbyt wielu problemów. Raz na jakiś czas warto odwiedzić groomera, który zadba dokładnie o szatę i stworzy ciekawą fryzurę szpicowi miniaturowemu. Obcięty pomeranian przypomina zresztą małego pluszowego misia. 

Utrata sierści jest znaczna szczególnie w okresie linienia, które zdarza się dwa razy w roku. Warto zadbać o to, aby intensywnie wyczesywać podszerstek. Pozwoli to na ograniczenie fruwającej wokół sierści. 

Pomeranian – szczeniaki i hodowla

Tak jak każdy rasowy pies, pomeranian powinien być kupiony w sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Zadbaj o to, aby kupiony przez ciebie psiak posiadał rodowód FCI. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie hodowli jeszcze przed zakupem i poznanie rodziców swojego przyszłego szczeniaka.

Pomeranian – cena

Szpice miniaturowe nie należą do psów tanich. Za szczeniaka z hodowli FCI trzeba obecnie zapłacić średnio 8 tysięcy złotych. Psy, które mają bardzo utytułowanych rodziców, mogą jednak kosztować nawet 10 tysięcy. Oczywiście, ostateczna cena psa ustalana jest indywidualnie przez każdego hodowcę. 

Szpic miniaturowy – informacje o pochodzeniu

Szpic miniaturowy pochodzi z północnej Europy. Na tych terenach podobne psy znane były od wieków. Kynolodzy zakładają, że pomeranian pochodzi od psa torfowego – przodka wielu innych ras, między innymi sznaucerów. 

Zobacz też:
Żywienie psa – jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie czworonoga?

Szpice już od starożytności pojawiały się na terenach europejskich. Oczywiście, nie istniał jednolity wzorzec, dlatego występowały one w różnych wielkościach i odmianach kolorystycznych.

Pomorskie wątki, czyli o pochodzeniu szpica miniaturowego

Chociaż przodkowie pomeraniana pochodzą z Europy Środkowej, psiak ten został wyhodowany na Wyspach Brytyjskich. To właśnie tam podjęto decyzję o radykalnym zmniejszeniu rasy. W ostateczności wyhodowano maleńkie i puszyste pieski, które nazwano pomeranianami, ze względu na to, że pochodziły z Pomorza. Stąd też inna ich nazwa  – szpice pomorskie. 

Rodzaje szpiców niemieckich

Przez brytyjski Kennel Club rasa została uznana oficjalnie w 1870 roku. Pierwszy wzorzec został jest ustanowiony dopiero w 1898 roku. Równolegle w Niemczech rozwijano hodowlę szpiców niemieckich, które ostatecznie podzielono na pięć grup ze względu na wzrost:

  • wilcze;
  • duże;
  • średnie;
  • małe;
  • miniaturowe.

Obowiązujący obecnie wzorzec FCI nawiązuje bezpośrednio do tego, który został ustanowiony w pierwszej dekadzie XX wieku.

Psy rasy pomeranian w Polsce 

W Polsce pierwsze psy rasy pomeranian pojawiły się już w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Hodowle zaczęły jednak upowszechniać się dopiero po roku 1990, kiedy do naszego kraju trafiły psy z Danii, Anglii i Stanów Zjednoczonych. 

Szpic miniaturowy – dla kogo?

Szpic miniaturowy przez lata kształtowany był przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Właśnie dlatego doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Warto jednak zaznaczyć, że pomeranian potrzebuje uwagi, dlatego raczej nie odnajdzie się w miejscu, w którym będzie pozostawiony samemu sobie na długie godziny. 

Zapewnij szpicowi bezpieczny dom

Pomeranian będzie wprost idealnym towarzyszem dla osoby starszej, która ma jeszcze energię na spacery i zabawę z psem. Przed przyjęciem psa tej rasy pod swój dach warto uzmysłowić sobie, że szpic miniaturowy jest zwierzęciem, które stosunkowo trudno dostosowuje się do nowych warunków. Potrzebuje bezpiecznego i stabilnego domu, w którym będzie mógł spędzać czas z kochanymi przez siebie ludźmi i innymi zwierzętami.

Zobacz też:
Szwedzki myśliwy – jaki jest pies gończy Hamiltona?

Pamiętaj, że szpic musi być aktywny

Ze względu na maleńkie rozmiary pomeranian odnajdzie się praktycznie w każdych warunkach mieszkaniowych. Ważne jest jednak to, aby miał pole do spełniania swojego zapotrzebowania na ruch. Nie jest ono może tak rozwinięte, jak u dużych psów, jednak mimo wszystko istnieje.

Pomeranian będzie także dobrym psem do trenowania sportów kynologicznych. Oczywiście, trzeba dopasować treningi do możliwości malucha, jednak szpice miniaturowe często brylują na zawodach agility.

Nie bądź agresywny wobec pomeraniana

Przedstawiciele tej rasy słyną z bardzo dużej inteligencji i stabilnego charakteru. Właśnie dlatego nawet niedoświadczony opiekun nie powinien mieć problemu z ich prawidłowym wychowaniem. Pamiętaj jednak, że pomeranian ma dosyć duże poczucie niezależności i bywa uparty. W żadnym wypadku nie wolno używać w stosunku do niego przemocy (nawet werbalnej). Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie denerwować czworonoga. 

Nie pozwalaj szpicowi na wszystko

Pies wydaje się miły i bezproblemowy, ale pamiętaj że szkolenia w żadnym wypadku nie powinno się zaniedbywać. To niestety częsta praktyka w stosunku do małych psów. Szpic miniaturowy faktycznie nie jest w stanie zrobić nikomu fizycznej krzywdy, jednak pozostawiony samemu sobie może zacząć sprawiać problemy. Przynajmniej podstawowe posłuszeństwo powinno zostać opanowane. Warto także rozwijać psa intelektualnie w ciekawych zabawach. 

Pomeranian a inne zwierzaki i dzieci

Szpic miniaturowy świetnie sprawdzi się w roli towarzysza dla innego psa, a także kotów i mniejszych zwierząt. Dobrze dogada się także z dziećmi, jednak tylko w momencie, kiedy będą wiedziały, że trzeba obchodzić się z nim delikatnie. 

Na koniec warto wspomnieć o tym, że pomeranian może przywyknąć do pozostawania w domu samemu, jeżeli nieobecność opiekuna nie będzie się przedłużała. Krótki okres samotności zniesie dobrze, jeżeli będzie do niego konsekwentnie przyzwyczajany.

Pomeranian – ciekawostki

  • najsłynniejszy na świecie pomeranian to bez wątpienia Boo. Ten słodki piesek kilka lat temu szturmem zawojował cały internet. Szczególnie zachwycająca była jego fryzura, dzięki której piesek przypominał małego misia. Do dzisiaj pomeraniany cieszą się dużą popularnością właśnie ze względu na Boo;
  • Piesek rasy szpic miniaturowy znalazł się w gronie zwierząt, które przeżyły katastrofę Titanica;
  • Pomeraniany wywodzą się z Pomorza, dlatego czasami używa się zwyczajowej nazwy „szpic pomorski”. 
Zobacz też:
Chart afgański – piękny i wrażliwy towarzysz

Pomeranian to inteligentny i żywy piesek, który jednak przyciąga przede wszystkim swoją słodką mordką. Wymaga dużo uwagi i konsekwentnej pielęgnacji, jednak odwdzięcza się człowiekowi miłością i oddaniem.