Rasa ta słynie z bardzo dużej inteligencji i niezwykłej urody. Niezależnie od fryzury, jaką mu zafundujesz, będzie wyglądał naprawdę świetnie. Niestety, ze względu na dużą popularność w internecie i niewielkie rozmiary często traktowany jest jak żywa maskotka. Tymczasem szpic miniaturowy to żywy i bardzo odporny psiak, który ma wielką potrzebę ruchu i odkrywania świata. Sprawdź, jak zapewnić mu najlepsze warunki. Przeczytaj, czy to czworonóg, który do ciebie pasuje!

Spis treści pokaż

Ogólna charakterystyka

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od od 18 do 24 cm;
masa ciała: od 2 do 4 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, z prostym, nastroszonym włosem okrywowym, długim wszędzie prócz głowy, uszu i łap, tworzącym pióra, grzywę, portki; gęsty, krótki podszerstek;
maść: biała, pomarańczowa, szara cieniowana, czekoladowa, czarna; rzadziej kremowy lub pomarańczowy, również z nalotem, czarny podpalany i w łaty
❤️ Długość życia12–16 lat
🐶 Charakterżywy, czujny, oddany opiekunowi, bez instynktu myśliwskiego, nieufny wobec obcych

Pomeranian – opis rasy

pomeranian – opis rasy
szpic miniaturowy 11

Pomeranian to bardzo mały piesek, którego wysokość w kłębie nie przekracza 22 centymetrów. Pieski ważą od dwóch do czterech kilogramów. 

Kliknij!
Pies gończy węgierski

Jak wygląda pies szpic? Zdjęcia uzupełni nasz opis. Jest to rasa o bardzo proporcjonalnej budowie ciała, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat. Grzbiet jest prosty i krótki, a klatka piersiowa dosyć głęboka. Ogon jest noszony wysoko i zawinięty. Głowa jest klinowata, a na jej szczycie znajdują się szpiczaste uszy. Kufa jest delikatna, oczy nieco skośne, a zgryz – nożycowy. 

Na pierwszy rzut oka szpic miniaturowy przypomina puchatą kulkę z krótkimi nogami i trójkątnymi uszami. Szata jest obfita i dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest długi i prosty, a podszerstek gęsty i wełnisty. Charakterystyczną cechą tej rasy jest okazała kryza. 

Umaszczenie pomeraniana

Dopuszczalne są rozmaite umaszczenia. Najczęściej spotykane rasy psów są czarne, białe oraz pomarańczowe i wilczaste. Pomeranian, jako jedyny ze wszystkich szpiców może występować w tak zwanych „innych barwach”, których spektrum jest bardzo szerokie. Często pojawia się maść nakrapiana. W takich wypadkach zawsze dominuje biel a łaty muszą być równomiernie rozłożone. 

Szpic miniaturowy – charakter i usposobienie

szpic miniaturowy – charakter
szpic miniaturowy 12

Wszystkie szpice niemieckie to psy, które zawsze bardzo blisko współpracowały z człowiekiem. Chociaż obecnie kojarzą się przede wszystkim z psami do towarzystwa, przez wieki służyły także jako stróże oraz psy pasterskie. Dzięki temu co do zasady są chętne do współpracy i łatwe do wychowania. 

Pomeranian w niczym nie odstaje od swoich większych kuzynów. Jest wprawdzie bardzo mały, jednak równie inteligentny i chętny do wszelkich aktywności. Jak na swoje rozmiary jest psiakiem odpornym i dobrze zbudowany. To stosunkowo głośny i żywiołowy zwierzak, którego prawdziwą miłością jest człowiek i ruch. 

Szpic miniaturowy – opinie dotyczące posłuszeństwa

Teoretycznie pomeraniana łatwo ułożyć, jednak w stosunku do psa trzeba wykazywać się delikatnością i dużą dozą cierpliwości. Miniaturowy szpic bywa bowiem dosyć uparty i może ociągać się w wykonywaniu poleceń, które go nudzą. 

Kliknij!
Gascon saintongeois

Pomeranian, czyli pies aktywny i towarzyski

To rodzinny i bardzo towarzyski pies. Kocha wszystkich domowników, jednak zazwyczaj wybiera sobie jednego, któremu będzie bezgranicznie oddany. W stosunku do obcych jest zdystansowany, chociaż nie powinien być lękliwy. Uwielbia zabawę na świeżym powietrzu. Co ciekawe, psy tej rasy osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach agility dla maluchów. 

Szpic miniaturowy kocha być w centrum uwagi. Lubi się popisywać przed domownikami i spędzać z nimi czas. Wbrew pozorom nie należy jednak do psów-rzepów, które na każdym kroku towarzyszą opiekunowi. Jego potrzeba niezależności nie jest może szczególnie silna, jednak bardzo ją sobie ceni – trzeba o tym pamiętać.

Szpic miniaturowy pomeranian – długość życia i zdrowie

szpic miniaturowy pomeranian – zdrowie

Pomeranian żyje około 12-16 lat. Pies ten doskonale znosi zarówno wysoką, jak i niską temperaturę. Ma bowiem dwuwarstwową okrywę włosową. Szpice miniaturowe nie są jednak zwierzętami podwórkowymi, więc zimą trzeba chronić opuszki ich łap, a latem zapewniać im cień.

Do najczęstszych chorób szpica należą problemy z sercem i skórą, czyli:

 • łysienie;
 • niedotlenienie organizmu;
 • kruchość skóry;
 • dermatoza.

Na jakie choroby może zapadać szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy to rasa, która narażona jest również na:

 • niedoczynność tarczycy;
 • zwichnięcie lub wypadnięcie rzepki;
 • cukrzycę;
 • nadczynność przytarczyc;
 • zapadnięcie tchawicy;
 • wnętrostwo.

Rzepka, tarczyca i serce powinny być zatem stale kontrolowane, a wszelkie problemy z nimi – zgłaszane u weterynarza.

Pomeranian – pielęgnacja

pomeranian – pielęgnacja
szpic miniaturowy 13

Bardzo gęsta dwuwarstwowa sierść pomeraniana wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to zajęcie dość czasochłonne, które nie powinno jednak przysporzyć ci zbyt wielu problemów. Raz na jakiś czas warto odwiedzić groomera, który zadba dokładnie o szatę i stworzy ciekawą fryzurę szpicowi miniaturowemu. Obcięty pomeranian przypomina zresztą małego pluszowego misia. 

Utrata sierści jest znaczna szczególnie w okresie linienia, które zdarza się dwa razy w roku. Warto zadbać o to, aby intensywnie wyczesywać podszerstek. Pozwoli to na ograniczenie fruwającej wokół sierści. 

Szpic miniaturowy – żywienie

Ostrożne i przemyślane żywienie pomeraniana jest kluczowe dla jego zdrowia. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i delikatny żołądek powinien dostawać karmę kilka razy dziennie, w niewielkich porcjach, w przeciwieństwie do psów dużych raz, którym jeden większy posiłek często wystarcza.

Szpice miniaturowe powinny otrzymywać pożywienie bogate w tłuszcze i białko, odpowiednio do ich żywiołowej natury. Na rynku znajdziemy gotowe karmy, przeznaczone właśnie do potrzeb takich piesków.

Kliknij!
Chart węgierski

Pomeranian – szczeniaki i hodowla

Tak jak każdy rasowy pies, ta rasa powinna być kupiona w sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Zadbaj o to, aby kupione przez Ciebie szczenię posiadało rodowód FCI. Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie hodowli jeszcze przed zakupem i poznanie rodziców swojego przyszłego szczeniaka.

Pomeranian – cena

pomeranian – cena
szpic miniaturowy 14

Szpice miniaturowe nie należą do psów tanich. Za szczeniaka z hodowli FCI trzeba obecnie zapłacić średnio 8 tysięcy złotych. Psy, które mają bardzo utytułowanych rodziców, mogą jednak kosztować nawet 10 tysięcy. Oczywiście, ostateczna cena psa ustalana jest indywidualnie przez każdego hodowcę. 

Szpic miniaturowy – informacje o pochodzeniu

Szpic miniaturowy pochodzi z północnej Europy. Na tych terenach podobne psy znane były od wieków. Kynolodzy zakładają, że pochodzi on od psa torfowego – przodka wielu innych ras, między innymi sznaucerów

Szpice już od starożytności pojawiały się na terenach europejskich. Oczywiście nie istniał jednolity standard, dlatego występowały one w różnych wielkościach i odmianach kolorystycznych.

Pomorskie wątki, czyli o pochodzeniu szpica miniaturowego

pomorskie wątki, czyli o pochodzeniu szpica miniaturowego
szpic miniaturowy 15

Chociaż przodkowie pomeraniana pochodzą z Europy Środkowej, psiak ten został wyhodowany na Wyspach Brytyjskich. To właśnie tam podjęto decyzję o radykalnym zmniejszeniu rasy. W ostateczności wyhodowano maleńkie i puszyste pieski, które nazwano pomeranianami, ze względu na to, że pochodziły z Pomorza. Stąd też inna ich nazwa – szpice pomorskie. 

Rodzaje pomeranianów

Przez brytyjski Kennel Club rasa została uznana oficjalnie w 1870 roku. Pierwszy wzorzec został jest ustanowiony dopiero w 1898 roku. Równolegle w Niemczech rozwijano hodowlę szpiców niemieckich, które ostatecznie podzielono na pięć grup ze względu na wzrost:

 • wilcze;
 • duże;
 • średnie;
 • małe;
 • miniaturowe.

Obowiązujący obecnie wzorzec FCI nawiązuje bezpośrednio do tego, który został ustanowiony w pierwszej dekadzie XX wieku.

Psy rasy pomeranian w Polsce 

psy rasy pomeranian w polsce 
szpic miniaturowy 16

W Polsce pierwsze tego typu psy pojawiły się już w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Hodowle zaczęły jednak upowszechniać się dopiero po roku 1990, kiedy do naszego kraju trafiły psy z Danii, Anglii i Stanów Zjednoczonych. 

Szpic miniaturowy – dla kogo?

Szpic miniaturowy przez lata kształtowany był przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Właśnie dlatego doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Warto jednak zaznaczyć, że pomeranian potrzebuje uwagi, dlatego raczej nie odnajdzie się w miejscu, w którym będzie pozostawiony samemu sobie na długie godziny. 

Zapewnij szpicowi bezpieczny dom

Rasa ta będzie wprost idealnym towarzyszem dla osoby starszej, która ma jeszcze energię na spacery i zabawę z psem. Przed przyjęciem psa tej rasy pod swój dach warto uzmysłowić sobie, że szpic miniaturowy jest zwierzęciem, które stosunkowo trudno dostosowuje się do nowych warunków. Potrzebuje bezpiecznego i stabilnego domu, w którym będzie mógł spędzać czas z kochanymi przez siebie ludźmi i innymi zwierzętami.

Kliknij!
Podengo portugalski

Pamiętaj, że szpic musi być aktywny

Ze względu na maleńkie rozmiary pies ten odnajdzie się praktycznie w każdych warunkach mieszkaniowych. Ważne jest jednak to, aby miał pole do spełniania swojego zapotrzebowania na ruch. Nie jest ono może tak rozwinięte, jak u dużych psów, jednak mimo wszystko istnieje.

Pomeranian będzie także dobrym psem do trenowania sportów kynologicznych. Oczywiście, trzeba dopasować treningi do możliwości malucha, jednak szpice miniaturowe często brylują na zawodach agility.

Nie bądź agresywny wobec pomeraniana

nie bądź agresywny wobec pomeraniana
szpic miniaturowy 17

Przedstawiciele tej rasy słyną z bardzo dużej inteligencji i stabilnego charakteru. Właśnie dlatego nawet niedoświadczony opiekun nie powinien mieć problemu z ich prawidłowym wychowaniem. Pamiętaj jednak, że pomeranian ma dosyć duże poczucie niezależności i bywa uparty. W żadnym wypadku nie wolno używać w stosunku do niego przemocy (nawet werbalnej). Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie denerwować czworonoga. 

Nie pozwalaj szpicowi na wszystko

Pies wydaje się miły i bezproblemowy, ale pamiętaj że szkolenia w żadnym wypadku nie powinno się zaniedbywać. To niestety częsta praktyka w stosunku do małych psów. Szpic miniaturowy faktycznie nie jest w stanie zrobić nikomu fizycznej krzywdy, jednak pozostawiony samemu sobie może zacząć sprawiać problemy. Przynajmniej podstawowe posłuszeństwo powinno zostać opanowane. Warto także rozwijać psa intelektualnie w ciekawych zabawach. 

Pomeranian a inne zwierzaki i dzieci

Szpic miniaturowy – pomeranian świetnie sprawdzi się w roli towarzysza dla innego psa, a także kotów i mniejszych zwierząt. Dobrze dogada się także z dziećmi, jednak tylko w momencie, kiedy będą wiedziały, że trzeba obchodzić się z nim delikatnie. 

Na koniec warto wspomnieć o tym, że pomeranian może przywyknąć do pozostawania w domu samemu, jeżeli nieobecność opiekuna nie będzie się przedłużała. Krótki okres samotności zniesie dobrze, jeżeli będzie do niego konsekwentnie przyzwyczajany.

Pomeranian – ciekawostki

pomeranian – ciekawostki
szpic miniaturowy 18
 • najsłynniejszy na świecie pomeranian to bez wątpienia Boo. Ten słodki piesek kilka lat temu szturmem zawojował cały internet. Szczególnie zachwycająca była jego fryzura, dzięki której piesek przypominał małego misia. Do dzisiaj pomeraniany cieszą się dużą popularnością właśnie ze względu na Boo;
 • Piesek rasy szpic miniaturowy znalazł się w gronie zwierząt, które przeżyły katastrofę Titanica;
 • Pomeraniany wywodzą się z Pomorza, dlatego czasami używa się zwyczajowej nazwy „szpic pomorski”. 
Kliknij!
Basset artezyjsko-normandzki

Pomeranian to inteligentny i żywy piesek, który jednak przyciąga przede wszystkim swoją słodką mordką. Wymaga dużo uwagi i konsekwentnej pielęgnacji, jednak odwdzięcza się człowiekowi miłością i oddaniem.

Popularne imiona dla psa rasy pomeranian

Popularne imiona dla psa rasy pomeranian to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Jak duży jest szpic miniaturowy?

Dorosły szpic miniaturowy powinien mieć od 18 do 30 centymetrów wzrostu i ważyć od 1,8 do 2 kg w przypadku psów i od 2 do 2,5 kg w przypadku suk.

Ile kosztuje szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy kosztuje nawet 10 tysięcy i więcej, jeśli przeznaczony jest na wystawy. Zazwyczaj pomeraniany z rodowodem, jeśli nie pochodzą od utytułowanych rodziców lub renomowanej hodowli kosztują co najmniej 3,5-4 tysiące.

Czy szpice miniaturowe gubią sierść?

Szpice miniaturowe gubią sierść dwa razy do roku, a w przypadku suczek — również po cieczkach i urodzeniu szczeniąt. 

Jak wyglądają szpice miniaturowe?

Charakterystyczną cechą szpica miniaturowego jest długa sierść z gęstym podszerstkiem, które upodabniają pieska do puchatej chmurki. Ma niewielką głowę z małymi, szpiczastymi uszami i migdałowate oczy. Jego wysokość w kłębie to od 18 do 22 centymetrów.

Jaka karma dla szpica miniaturowego?

Wybierając karmę dla szpica miniaturowego, najlepiej jest zdecydować się na pełnowartościową karmę mokrą z dużą zawartością mięsa i niewielką ilością zbóż. 

Na co choruje szpic miniaturowy?

Niestety szpic miniaturowy ma predyspozycje genetyczne do sporej ilości chorób, do których należą między innymi: dermatoza, łysienie, kruchość skóry, wrodzone zwichnięcie łokcia, przetrwały przewód Botala, choroby serca, padaczka, cukrzyca i nadczynność przytarczyc.

Ile waży szpic miniaturowy?

Dorosły szpic miniaturowy powinien ważyć od 1,9 do 3,5 kilograma. 

Skąd pochodzi szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy pochodzi z Niemiec, z Pomeranii — od czego wzięła się jego nazwa, czyli z nadbałtyckiego Pomorza. 

Czy szpic miniaturowy rośnie?

Szpic miniaturowy rośnie, głównie od 4 do 6 miesiąca życia, po czym osiąga wzrost i wagę dorosłego psa. 

Czy szpic miniaturowy nadaje się dla dzieci?

Szpic miniaturowy nie jest odpowiedni dla rodzin z małymi dziećmi. To bardzo delikatne zwierzę i wymaga sporej uwagi ze strony opiekuna. 

Kliknij!
Gończy niemiecki

Ile żyje szpic miniaturowy pomeranian?

Szpic miniaturowy, czyli pomeranian, średnio żyje od 12 do 16 lat. 

Czy szpic miniaturowy jest agresywny?

Prawidłowo wychowany pomeranian nie powinien być agresywny. Jest jednak bardzo odważny i pomimo małych rozmiarów może zaczepiać większe psy, zazwyczaj jednak nie dochodzi do agresywnych eskalacji takich sytuacji. 

Ile powinien jeść pomeranian?

Pomeranian powinien jeść 2 do 3 posiłków dziennie, zawierających w sumie około 20 g białka na każdy kilogram masy ciała.

Jakie nożyczki dla pomeraniana?

Dla pomeraniana potrzebne nam będą małe, ostre nożyczki z bezpiecznymi końcówkami, które umożliwią delikatne przycinanie włosa okrywowego na łapkach i ogonie pieska.

Jakie szelki dla pomeraniana?

Szelki dla pomeraniana powinny być obszyte i podszyte śliskim materiałem lub stworzone z wąskich pasków. Pies nie powinien przebywać w nich zbyt długo, bo mogą mierzwić włos.

Jak mierzyć pomeraniana?

Wysokość pomeraniana w kłębie mierzymy w linii prostej od podstawy łapy do najwyższego punktu na karku, a nie — co ważne — sierści. 

Jaka obroża dla pomeraniana?

Obroża dla pomeraniana powinna być od spodu podszyta miękkim materiałem. Dla tego małego pieska lepszym wyborem będą jednak szelki, które zagwarantują, że nie dojdzie u niego do uszkodzenia tchawicy. 

Czy pomeranian to polska rasa?

Chociaż pochodzi z Pomorza, pomeranian jest rasą niemiecką. Tam zdobył sobie popularność wśród XIX-wiecznej arystokracji. 

Co może jeść szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy może jeść pełnowartościowe karmy, mięso i bezpieczne dla psów warzywa. 

Ile szczeniąt ma szpic miniaturowy?

Szpic miniaturowy ma jedne z najmniej licznych miotów — rodzą się w nich nie więcej niż 3 szczenięta. 

Jak często kąpać pomeraniana?

Pomeraniana należy kąpać raz w miesiącu lub w momencie, kiedy pojawi się taka konieczność. Należy przy tym używać środków przeznaczonych do pielęgnacji tego typu futra, dokładnie wyczesywać psa przed i po kąpieli oraz dokładnie go osuszać. 

Czy sierść pomeraniana uczula?

Szpic miniaturowy nie należy do psów uznanych za hipoalergiczne przez Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne, co oznacza, że sierść pomeraniana uczula w takim samym stopniu jak sierść każdej innej rasy.

Czy pomeranian jest inteligentny?

Chociaż często lekceważony, pomeranian jest bardzo inteligentny. Bardzo szybko uczy się nowych sztuczek i jest podatny na szkolenie

Czego nie może jeść pomeranian?

Pomeranian, jak wszystkie inne psy nie może jeść cukru i ksylitolu, czekolady i kakaa, winogron i rodzynek oraz innych. 

Czy pomeranian może zostać sam w domu?

Pomeranian jest psem, który bardzo szybko przywiązuje się do właściciela i wymaga nieustannego kontaktu z nim. Nie powinien być na długo zostawiany sam w domu. 

Czy pomeranian może chodzić po schodach?

Pomeranian może chodzić po schodach, jednak wchodzenie na wysokie piętra może być dla niego męczące.