Choć nie jest zbyt duży, posiada serce prawdziwego łowcy. Sealyham terrier nie jest dziś zbyt popularnym psem, jednak jeśli pojawi się na ulicy, na pewno zwrócisz na niego uwagę. Ma zgrabną, choć nieco wydłużoną sylwetkę i przyjacielskie usposobienie. Jest wyjątkowy, ponieważ został stworzony dzięki pracy jednego człowieka. To bardzo sprawny łowca, który świetnie poradzi sobie na polowaniu, ale obecnie z dużym powodzeniem pełni także rolę psa do towarzystwa. Poznaj występujące w rasie choroby i dowiedz się, gdzie w Polsce możesz kupić tego unikatowego pieska.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: do 31 cm;
masa ciała: suki ok. 8,2 kg, psy ok. 9 kg
Szatasierść: długi, sztywny włos okrywowy; odporny na pogodę podszerstek;
maść: jednolicie biała; biała ze znaczeniami cytrynowymi, borsuczymi, niebieskimi, brązowymi na głowie i uszach
Długość życiaok. 13 lat
Charakternieugięty, twardy, odważny, czujny, przyjacielski

Jak wygląda sealyham terrier?

Sealyham terrier jest psem o szorstkiej, niemal drucianej okrywie włosowej z grubą warstwą podszerstka, która chroni go przed zimnem. Jego umaszczenie jest białe, jednak może mieć znaczenia w kilku różnych odcieniach (cytrynowe, brązowe, niebieskie czy borsucze). Powinno ono występować jednak tylko na głowie i uszach. Jego wzrost nie powinien przekraczać 31 cm, a waga powinna wahać się między 8,2–9 kg. Nie jest więc dużym, ale stosunkowo ciężkim psem, który powinien swobodnie się poruszać. Jego wykrok ma być długi, a łapy skierowane ku przodowi. Zaginanie ich do wewnątrz będzie uznawane za poważną wadę w trakcie wystawy psów.

Charakter sealyham terriera – to dobry przyjaciel

Jak na terriera przystało, zwierzę tej rasy powinno być odważne i nieustępliwe.Sealyham terrier jest przy tym niezwykle czujnym psem, ma także niezwykle radosny i przyjacielski charakter. Nie da się ukryć, że po prostu lubi ludzi. Jest dość wrażliwy i często nazywa się go klaunem wśród terrierów. Jego urok sprawił, że w XX wieku stał się jednym z popularniejszych psów do towarzystwa. Ten czworonóg ma jednocześnie silną psychikę i mimo wszystko wymaga od swojego właściciela pewnej dozy stanowczości. Pamiętaj, że ze względu na dużą pewność siebie, może wszczynać bójki z innymi zwierzętami.

Sealhyam terrier jest raczej zdrową rasą

Pies tej rasy żyje średnio około 13 lat i słynie z naprawdę dobrego zdrowia. Może mieć jednak skłonność do tycia, dlatego w jego przypadku niezwykle istotne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Czasem może pojawić się jaskra lub problemy z jelitami, jednak trudno wskazać na typowe dla rasy schorzenia. Pamiętaj jednak, że wiele chorób sealyham terrier może nabyć przez przypadek. Nawet biorąc pod opiekę psa od sprawdzonego hodowcy, nie powinieneś eksponować szczenięcia na groźne dla niego wirusy i bakterie. Zawsze bądź gotowy na ewentualną wizytę u lekarza weterynarii.

Opieka nad nim to nie tylko czesanie

Sztywna struktura sierści tego psa dobrze chroni go przed zimnem. Jednocześnie jednak przyczepiać się będzie do niej wiele wysuszonych roślin, szyszek czy innych leśnych bądź parkowych skarbów. Z tego powodu, biorąc pod swój dach psa rasy sealyham terrier, musisz przygotować się na czyszczenie jego sierści po każdym spacerze. Powinieneś też mieć świadomość, że zwierzę będzie wymagało regularnego trymowania, co oznacza kosztowne wizyty u groomera.

Rasa sealyham terrier – gdzie można ją kupić?

W 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych jedynie 16 psów tej rasy, a na świat przyszło zaledwie troje szczeniąt. Zdobycie swojego wymarzonego pupila może nie być zatem proste. W Związku Kynologicznym w Polsce są jednak zarejestrowane działające hodowle. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na przodków swojego psa i unikać nadmiernej ilości skojarzeń zwierząt blisko spokrewnionych ze sobą.

Ile kosztuje sealyham terrier?

Cena psa rasowego jest ustalana wyłącznie przez jego hodowcę, a jej stałe wyznaczenie jest trudne, ze względu na niewielką liczbę miotów w Polsce. Obecnie czworonoga z rodowodem będziesz mógł kupić prawdopodobnie w cenie od 3 do 4 tys. złotych w górę. Import psa z zagranicy będzie znacznie droższy, ponieważ w koszt będziesz musiał wliczyć także transport pupila oraz wyrobienie specjalnych dokumentów, np. paszportu czy rodowodu eksportowego.

Sealyham terrier – projekt jednego człowieka

Kapitan John Edwards miał jedno marzenie – stworzyć idealnego terriera. Ten miał doskonale sprawdzać się do polowań na lisy, wydry i borsuki. Około 1848 roku zaczął więc próby stworzenia swojego wymarzonego psa. Skrzyżował już istniejące terriery. Nieznana jest dokładna lista ras, jednak podaje się, że był to na przykład foksterier krótkowłosy, który miał poprawić sierść czy welsh corgi, nadający idealną wielkość. Sealyham terrier został oficjalnie uznany w 1903 roku.

Dla kogo sprawdzi się sealyham terrier?

Jest aktywnym psem, który lubi spędzać czas z człowiekiem i dobrze sprawdza się jako towarzysz dziecka. Jego opiekun nie musi być więc zbyt doświadczony, jednak powinien być osobą w miarę stanowczą i zdecydowaną. Ze względu na niewielkie rozmiary nie powinien nocować na dworze, dlatego nie nada się jako pies do kojca. Jeśli będziesz jednak o niego odpowiednio dbać, może dobrze czuć się nawet w bloku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nauczyć go przychodzenia na komendę.

Kto jako pierwszy hodował tę rasę w Polsce?

Sealyham terrier od lat ma swoich miłośników w Polsce. Po II wojnie światowej został sprowadzony do kraju przez prof. Macieja Mroczkowskiego. Jego hodowla nazywała się Alba Avis i szybko zdobyła popularność także za granicą. W ostatnich dwóch dekadach XX wieku znana i aktywna była z kolei Hanna Bakuniak. Jej psy zdobywały liczne nagrody w trakcie wystaw, a szczenięta eksportowała do wielu hodowli na świecie.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 74 / 19.05.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/74.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.03.2009.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)