Zarówno wyżeł węgierski krótkowłosy, jak i jego młodsza szorstkowłosa odmiana, są psami, które uwielbiają kontakt z człowiekiem. Chociaż stosunkowo duże, chętnie wchodzą opiekunom na kolana i bardzo wylewnie okazują swoją miłość. Tę rasę psa wyróżnia harmonijna szczupła sylwetka oraz niezwykle rozwinięty węch. Świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne, potrzebują jednak dużej ilości ruchu. 

Co wiadomo o psie rasy Wyżeł węgierski?

Wrażenie ogólneElegancki pies myśliwski średniej wielkości o szlachetnym wyglądzie z krótką, rudozłotą szatą. Harmonijne połączenie piękna i siły.
Kraj pochodzeniaWęgry
Klasyfikacja FCIGrupa 7 – Wyżły,
Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne,
Typ kontynentalny
UżytkowanieWszechstronny pies myśliwski zdolny do pracy w różnych warunkach. Może być również psem domowym.
Rozmiarsuki od 54 do 60 cm, psy od 58 do 64 cm
Wagaod 18 do 29 kg
SzataKrótka, gęsta, szorstka w dotyku. Na głowie i uszach krótsza i bardziej aksamitna.
UmaszczenieRóżne odcienie rudego i piaszczystego złota. Mała łata na klatce piersiowej lub białe znaczenia dopuszczalne.
Długość życia12–15 lat
CharakterŻywy, przyjazny, zrównoważony. Lubi utrzymywać kontakt z przewodnikiem. Nie jest agresywny ani bojaźliwy.

Wyżeł węgierski – jak można opisać tę rasę? 

W przypadku wyżłów węgierskich opis rasy będący podstawą wzorca FCI zakłada elegancką, smukłą i lekką sylwetkę. Są to psy średniej wielkości, których waga mieści się w granicach od 18 do 27 kilogramów, przy czym suczki są nieco lżejsze. Wysokość w kłębie wynosi od 54 do 60 centymetrów.

wyżeł węgierski krótkowłosy stoi na śniegu

Rodzaj sierści zależny jest od odmiany rasy, w jakiej występuje dany osobnik. Wyżeł węgierski szorstkowłosy posiada gęstą, twarda i matową sierść. Dodatkowo jest on wyposażony w nieprzemakalny podszerstek, który nie tylko chroni przed wodą, ale także pozwala na regulację temperatury ciała. Wyżły krótkowłose natomiast nie posiadają podszerstka, a ich gładka i krótka sierść dokładnie przylega do ciała. 

Obydwie odmiany wyżła węgierskiego najczęściej mają rude umaszczenie. Według wzorca bardzo istotna jest ciemna barwa oczu. Im ciemniejsze oczy, tym większa wartość psa w kontekście zgodności ze wzorcem rasy. 

Jaki charakter ma Wyżeł węgierski?

Wyżły węgierskie to psy niezwykle energiczne i nastawione na współpracę z opiekunem. Właśnie dlatego ich szkolenie zazwyczaj jest bardzo efektywne. Jest to zwierzę z natury bardzo energiczne i aktywne, jednak długi spacer i zabawa sprawiają, że w domu potrafią bardzo efektywnie wypoczywać. Rasa była kształtowana do polowania na otwartej przestrzeni, dlatego psy te najlepiej czują się na polach i łąkach. 

Duża inteligencja, potrzeba ruchu i instynkt łowiecki sprawiają, że wyżej węgierski potrzebuje dużo stymulacji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Wymaga więc długich spacerów po otwartych terenach zielonych. Chętnie aportuje. Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie psiaka w różnego rodzaju zabawki, takie jak maty węchowe. Zapewniają one psom mnóstwo rozrywki i stymulacji intelektualnej. 

wyżeł węgierski na łące

Wyżeł węgierski jest absolutnie zakochany w swojej rodzinie. To zwierzę niezwykle wylewne w okazywaniu uczuć – pomimo swoich rozmiarów nie ma problemu z ładowaniem się opiekunowi na kolana, chętnie także śpi w łóżku. Są bardzo lojalne i wierny a dodatkowo bardzo cenią sobie współpracę z opiekunem. Dlatego uznawane są za mało problematyczne w kontekście szkolenia. 

W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że wyżeł węgierski może zostać pozostawiony sam sobie. Jego socjalizacja powinna rozpocząć się już w hodowli. Tak jak u wszystkich psów jej proces trwa od trzeciego do dwunastego tygodnia życia. W tym okresie szczeniak powinien zetknąć się ze wszystkimi czynnikami, z którymi będzie miał do czynienia w pozostałym okresie swojego życia. Jeżeli wówczas nie pozna kota, nie spotka żadnego dziecka i nie przejedzie się samochodem, te czynniki mogą w przyszłości być dla niego obce i stresogenne.

Wyżeł węgierski jak najbardziej może mieszkać w domu z kotami i innymi zwierzętami, jednak powinien zapoznawać się z nimi już w okresie socjalizacji. W przeciwnym wypadku proces łączenia może być trudny z racji tego, że pies będzie traktował mniejszego towarzysza jak potencjalną zwierzynę. W stosunku do dzieci wyżły węgierskie są bardzo delikatne, jednak ze względu na dużą energiczność i ich rozmiar dobrze, aby kontakty przebiegały pod opieką dorosłego.

Czy Wyżeł węgierski często choruje?

Tak jak większość dużych psów, wyżeł węgierski narażony jest na skręt żołądka i dysplazję stawów biodrowych. Zaleca się dzielenie posiłków dla tego psa na mniejsze porcje i unikanie aktywności fizycznej bezpośrednio po jedzeniu. Przed podpisaniem umowy w hodowli warto także zapytać o prześwietlenia i badania psów pod kątem dysplazji. 

wyżeł węgierski stoi w obroży

Zasadniczo jest to zdrowa rasa, która bardzo rzadko choruje. Sporadycznie przydarzają się problemy z oczami oraz różnego rodzaju problemy skórne. Najczęściej te ostatnie związane są z alergiami pokarmowymi, dlatego przy powtarzających się wysypkach i podrażnieniach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zleci odpowiednie testy. Niektóre wyżły trafiają do lekarza z powodu różnych kontuzji związanych z ich aktywnością. Są to jednak bardzo sporadyczne przypadki. 

Jak pielęgnować Wyżła?

Pielęgnacja wyżła nie wymaga szczególnych umiejętności ani doświadczenia. Raz na jakiś czas wystarczy psa wyczesać za pomocą zgrzebła. W przypadku odmiany krótkowłosej sprawdzi się także specjalna rękawica. Wyżeł węgierski szorstkowłosy posiada gęsty podszerstek, dlatego do jego czesania warto zastosować specjalną szczotkę. 

wyżeł węgierski z profilu

Bardzo ważna jest regularna kontrola wiszących uszu. Wystarczy przecierać je suchą chusteczką lub nasączoną specjalnym preparatem o odpowiednim pH. W ten sposób unikniesz infekcji i stanów zapalnych. 

Wyżeł węgierski – hodowla. Na co zwrócić uwagę?

W Polsce zarejestrowanych jest kilka hodowli wyżła węgierskiego. Warto zdecydować się na taką, która działa w ramach Związku Kynologicznego w Polsce. Organizacja ta podlega FCI i ma prawo do wydawania międzynarodowych rodowodów. Zyskujesz w ten sposób pewność, że twój piesek jest zgodny ze wzorcem rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. 

Ile kosztuje szczeniak rasy Wyżeł węgierski?

Zakup szczeniaka wyżła węgierskiego w dobrej hodowli, która jest zarejestrowana w ZKwP, to koszt mniej więcej 6 000 złotych. Hodowca ustala cenę samodzielnie, a ona sama jest wypadkową wielu różnych czynników, dlatego w poszczególnych hodowlach różne szczeniaki mogą kosztować nieco mniej lub odrobinę więcej. 

wyżeł węgierski szczeniak leży na trawie

Pamiętaj, że nawet w obrębie jednej hodowli cena za poszczególne pieski z tego samego miotu może się od siebie różnić. To normalna kwestia, która nie powinna cię martwić. 

Wyżeł węgierski – dla kogo? 

Wyżły węgierskie leżą na kanapie

Idealny opiekun dla wyżła węgierskiego to odpowiedzialny i zaangażowany mieszkaniec wsi lub przedmieścia. Psy te dobrze sprawdzą się w rodzinach z dziećmi – są bardzo czułe, kontaktowe i chętnie wchodzą w interakcję z rodziną. Dobrze socjalizowane mogą także mieszkać z innymi psami, a nawet kotami. 

Psom tej rasy należy zapewnić nie tylko podstawowe szkolenie z posłuszeństwa, ale także pełną socjalizację i duże pole do zabaw i spacerów. Z pewnością nie jest to rasa dla osób samotnych, które na długo znikają za drzwiami mieszkania. 

Wyżeł węgierski krótkowłosy – jak wygląda?

Jaka jest historia tej rasy?

Wyżeł węgierski to bardzo stara rasa, której korzenie sięgają już X wieku. Przodkowie współczesnych psów tej rasy przywędrowali do Europy wraz z plemionami koczowniczymi najpewniej z rejonów Azji. Już w średniowieczu pojawiały się o nich wzmianki w dokumentach i manuskryptach. 

Wyżeł węgierski krótkowłosy na łące

Wyżły te były kojarzone z dawnymi Węgrami, czyli Madziarami. Psy towarzyszyły szlachcie i polowały na zwierzynę razem z sokolnikami. Polskie słowo „wyżeł” wyewoluowało z węgierskiego określenia tych psów – vizsla, co oznacza „czujny”. Podczas drugiej wojny światowej psy te prawie wyginęły, jednak rasa przetrwała dzięki jej miłośnikom. 

W latach trzydziestych XX wieku wyhodowano nową odmianę – wyżła węgierskiego szorstkowłosego. Powstał on z dołączenia do rasy krwi wyżła niemieckiego szorstkowłosego i, jak podają niektóre źródła – pudla… Psy te nie różnią się od siebie niczym poza typem sierści, jednak przez FCI uznawane są za odrębne rasy, których nie można ze sobą krzyżować. 

Jakie ciekawostki znamy o wyżle?

Wyżeł węgierski uwielbia wodę i na spacerze przy akwenie nie omieszka skorzystać z kąpieli. Wyżeł węgierski to pies stosunkowo łatwy do wychowania i ułożenia. Wymaga jednak aktywności i dużej ilości ruchu. Jeżeli szukasz psa na długie spacery, który całym sobą będzie oddany rodzinie, jest to bardzo dobry wybór. Nie warto jednak brać tego psa do bloku, w żadnym wypadku nie sprawdzi się także w kojcu. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 57, https://www.zkwp.pl/wzorce/57.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.09.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.