Skye terrier to mały pies z jeszcze mniejszymi nóżkami. Do tego ma nieproporcjonalnie długą sierść, która często sięga aż do ziemi. Takie połączenie sprawia, że wygląda zabawnie i uroczo. Terier przyciąga jednak przede wszystkim swoim zadziornym charakterem i temperamentem. To bystry i zaskakująco dominujący piesek, chętny do wszczynania awantur z innymi czworonogami. Wydaje ci się, że terrier to typowy pies pokojowy? Niekoniecznie! W tym małym ciele drzemie o wiele więcej cech niż ci się wydaje. Poznaj bliżej tego niepozornego psiaka!

Podstawowe informacje

Rozmiarmasa ciała: od 12 do 18 kg;
wzrost: ok. 25–26 cm w kłębie; długość ok. 105 cm
Szatasierść: średnio długi, twardy, prosty włos okrywowy, krótki, miękki, wełnisty podszerstek;
maść: czarna; w odcieniach szarości; płowa; kremowa; zawsze czarne uszy i kufa
Długość życia11-15 lat
Charakterelegancki, nieufny wobec obcych, aktywny, inteligentny, dumny, pies jednego opiekuna

Skye terrier – opis rasy

skye terrier szczeniak

Jest to malutki pies, który osiąga około 25 cm wysokości w kłębie. Może przy tym ważyć około 12–18 kg. Ma dwuwarstwową sierść z krótkim, miękkim, wełnistym podszerstkiem. Włos okrywowy jest długi, twardy i prosty. Nie powinien przeszkadzać w poruszaniu się. Skye terrier ma bardziej miękką i krótszą sierść na czole i oczach, która raczej nie utrudnia mu widzenia. Łączy się z resztą włosia na bokach głowy. Stojące uszy zwieńczone są charakterystycznymi frędzlami, które nie powinny całkowicie zasłaniać ich kształtu. Włos opada na oczy i kufę.

Umaszczenie skye terriera

Umaszczenie tej rasy może być czarne lub ciemnoszare. Dopuszczalne są też kolory płowe i kremowe, ale zawsze z czarnymi uszami i pyszczkiem. Skye terrier ma też często ciemniejsze przebarwienia i jaśniejszy podszerstek. Zdarzają się szczeniaczki z małą, białą plamką na piersi.

skye terrier na szarym tle

Wzorzec rasy skye terrier

Wszystkie kwestie wyglądu i wielkości tego teriera zawarte są w oficjalnym wzorcu FCI z 2010 roku. Istotna jest pewna unikalna proporcja – skye terrier powinien zawsze mieć tułów dwa razy dłuższy niż wynosi jego wysokość w kłębie. Idealna długość psa to 105 cm, liczone od czubka nosa do końca ogona. Oprócz tego wzorzec opisuje jeszcze szereg innych ważnych cech:

  • głowa – mocna, średniej szerokości, zwężająca się ku kufie;
  • łagodny stop;
  • czarny nos;
  • mocna kufa;
  • ścisły i regularny zgryz nożycowy;
  • ciemne, brązowe oczy osadzone dość blisko siebie;
  • wiszące lub stojące uszy, niezbyt duże, owłosione;
  • szyja – długa i lekko wygięta;
  • silny tułów – długi i niski; grzbiet prosty, krótkie lędźwie;
  • opuszczony ogon, lekko zagięty na końcu. Powinien być mocno owłosiony i w pozycji uniesionej. Ma stanowić przedłużenie linii grzbietu;
  • kończyny – krótkie i dobrze umięśnione. Przednie łapy powinny być większe od tylnych;
  • mocne opuszki i pazury, brak wilczych pazurów.

Skye terrier – charakter

Skye terrier to pies, który mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest nieufny wobec obcych, dlatego wymaga odpowiedniego socjalizacji. Nie oznacza to wcale, że psiaki tej rasy są szczególnie agresywne. Raczej, że wolą zachować dystans podczas spotkania z kimś nowym. Gdy nieznajomy człowiek będzie chciał pogłaskać psa, ten prawdopodobnie się odsunie. Jeśli jest dobrze wychowany, nie powinien gryźć ani warczeć. Ostatecznie wszystko zależy jednak od charakteru. Zdarzają się też niezwykle przyjacielskie przytulasy.

Skye terrier w pozycji wystawowej

Pies skye terrier a inne zwierzaki

Ten pies pokojowy w domu zachowuje się cicho i spokojnie. Może zacząć szczekać, gdy usłyszy jakiś ruch lub zamieszanie za drzwiami. W kontaktach z innymi zwierzętami te teriery także są raczej ostrożne. Dwa samce mogą się zachowywać wrogo względem siebie. Jednak jeżeli ustalą między sobą wyraźną hierarchię, możliwe są pokojowe relacje. 

Usposobienie skye terriera

Podobnie jak właściwie każdy terier, ta rasa uwielbia zabawę. Skye jest aktywny i zawsze gotowy do ruchu. Najbardziej lubi zadania związane z tropieniem. Skye terrier ceni sobie spokój i wygodę życia. Jest bardzo inteligentny i dość niezależny, lecz jednocześnie bardzo przywiązuje się do swojego właściciela.

skye terrier czarny siedzi

Skye terrier – wychowanie

Skye terrier to typowo wystawowy pies. Raczej trzyma się go w domu i pielęgnuje, aby można było go zaprezentować na konkursach. Jednak w niektórych krajach nadal szkoli się teriery do polowania. Dość dobrze radzą sobie bowiem z takimi zadaniami. 

Teriery mają silny charakter – są niezależne i dominujące z natury. Nie nastawiaj się na to, że będą łatwe w wychowaniu. Trzeba być tym konsekwentnym i systematycznym, aby zachować dyscyplinę. Utrzymanie prawidłowych nawyków w domu to podstawa. Nie wolno jednak posługiwać się przy tym agresją. Pozytywna motywacja zdecydowanie sprawdzi się najlepiej.

Skye terrier ma tendencję do wybierania sobie jednego pana spośród wszystkich domowników. To typowy pies jednego opiekuna. Oczywiście, cieszy się towarzystwem całej rodziny, lecz nie oczekuj, że wszystkich będzie traktował jednakowo. Lepiej nie zostawiać go samego z małymi dziećmi. Nie jest to pies, który będzie cierpliwie znosił ich chaotyczne zachowanie.

Terrier – czy to pies pokojowy?

Zdecydowanie nie jest to pies dla osób starszych ani dla pedantów, którym zależy na czystym domu. Wbrew pozorom skye terrier to silny i czasem niesforny czworonóg. Jego długa sierść może być źródłem pewnych problemów. Trudno utrzymać ją w idealnej czystości i zapobiegać jej wypadaniu. Jeżeli chcesz przygarnąć takiego teriera, koniecznie weź pod uwagę powyższe czynniki.

terrier skye szczeniaczek

Czy skye terrier to odpowiedni pies do miasta?

Skye terrier potrafi być dość szczekliwy. Hałasuje, aby poinformować swojego właściciela o obecności obcych. Czasem bywa to uciążliwe, jeżeli mieszkasz w bloku z wieloma sąsiadami. Mimo to tego terriera faktycznie uważa się za typowego psa pokojowego. To przede wszystkim zasługa małego wzrostu i uroczej, długiej sierści. Jest to dość energiczny piesek. Jednak jeśli zapewnisz mu wystarczająco dużo ruchu i zabawy, będzie bardzo spokojny w domu.

Jak dbać o skye terriera, by nie sprawiał problemów?

Skye terrier ceni sobie bliski kontakt ze swoim panem i pozostałymi domownikami. Nie będzie mu ciasno nawet w niewielkim mieszkaniu. Pamiętaj, by organizować spacery i spędzać z nim sporo czasu. Nie ma dla niego większego znaczenia, czy będzie mieszkał w dużym domu, czy w miejskim bloku. Nie zapominaj jednak, aby nie zaniedbywać jego potrzeb ruchu i stymulacji umysłowej.

Skye terrier – zdrowie

Nie jest to pies szczególnie wymagający pod względem żywienia. Możesz podawać mu zwykłą, sklepową karmę wysokiej jakości. Równie dobre powinny się okazać domowe posiłki przygotowane samodzielnie. Upewnij się jednak, że podajesz psu zdrowe dla niego produkty, które zjada w odpowiednich ilościach.

Skye terrier – długość życia

Jeżeli odpowiednio o niego zadbasz, skye terrier może dożyć około 11-15 lat. Koniecznie zabieraj go na regularne wizyty u weterynarza. Przeglądy zdrowia psa pomogą wcześnie wykryć i skuteczniej leczyć ewentualne choroby. Pamiętaj, że długa sierść nie oznacza wcale szczególnej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Ten piesek dostosuje się do każdych warunków. Jednak nie znosi zbyt dobrze upałów ani bardzo niskiej temperatury.

Skye terrier – ryzyko chorób

Skye terrier stoi na trawie

Skye terrier cieszy się raczej dobrym zdrowiem. Jest jednak bardziej narażony na anginę. Prawdopodobieństwo zachorowania jest większe, gdy długa sierść przemoknie i spowoduje przemarznięcie. Wraz z wiekiem zwiększa się też prawdopodobieństwo występowania nowotworów w narządach wewnętrznych. Ten salonowy terier jest też podatny na choroby wątroby i schorzenia nerek oraz zwichnięcie rzepki.

Wygląd skye terriera a dieta

skye terrier czarny na białym tle

Gdy skye terrier się porusza, powinien stawiać swoje łapki prosto do przodu. Jeżeli patrzysz od przodu, kończyny powinny stanowić przedłużenie prostej, pionowej linii frontu. Pies powinien stwarzać ogólne wrażenie swobodnego, energicznego i płynnego ruchu. Uważaj, aby nie przedobrzyć ze smakołykami podczas tresury. Ten terier może szybko przytyć, jeśli zaniedbasz jego prawidłową dietę. Otyłość powoduje trudności z poruszaniem się i inne poważne problemy zdrowotne.

Pielęgnacja i kąpiel psa rasy skye terrier

Oczywiście, trzeba poświęcić dużo uwagi sierści takiego psiaka. Mniej więcej raz na miesiąc musisz go wykąpać, używając dobrego szamponu dla psów:

  1. Nałóż na włos odżywkę, aby utrzymać go w dobrej kondycji.
  2. Gdy będzie jeszcze lekko wilgotny, dokładnie rozczesz sierść. Nie zaleca się czesać jej na sucho, gdyż łatwo w ten sposób wyrwać dużo włosów.
  3. Usuwaj liście, rzepy i inne brudy z sierści na bieżąco – wokół nich łatwo i szybko tworzą się kołtuny.

Pamiętaj, aby po każdym spacerze przejrzeć sierść pod kątem zalegających w niej zanieczyszczeń. Czuwaj też nad tym, aby szata była sucha. Przylegający włos trudno wysycha, co może prowadzić do chorób.

Skye terrier – cena

Spodobał ci się ten mały, uroczy piesek? Niestety, funkcjonuje niewiele hodowli tej rasy. Prawdopodobnie będziesz musiał nieco poczekać na swojego szczeniaczka. Cena za skye terriera wynosi zwykle około 4 tys. zł. Miesięczny koszt utrzymania takiego czworonoga szacuje się na około 100 zł. Oczywiście, musisz też być przygotowany na ewentualne większe koszty leczenia.

Historia rasy skye terrier

pies rasy skye terrier

Jest to prawdopodobnie najstarsza szkocka odmiana terrierów. Początki tej rasy sięgają XIV wieku. Skye terrier pochodzi z wyspy Skye, która znajduje się w archipelagu wysp w okolicy północno-zachodniego wybrzeża Szkocji. Skye terrier uważany był niegdyś za najlepszą rasę do polowania i eksterminacji szkodników. Od niego wywodzi się m.in. cairn terrier.

Według legendy te pieski są potomkami terierów ocalałych z hiszpańskiego okrętu. W XVI wieku miał uciekać przed Anglikami i rozbił się u szkockich wybrzeży. Rzekomo to właśnie hiszpańskie psy z tego statku przekazały terierom szkockim charakterystyczny, długi włos. Nie jest to jednak potwierdzona teoria.

Historia skye terrierów w Szkocji

skye terrier mały węszy

Można potwierdzić obecność terierów w Szkocji dzięki ocalałym dokumentom z 1588 roku. Znajdują się w nich wzmianki o terierach nazywanych od miejscowości, z których pochodziły. Pierwsze skye terriery zostały opisane w XIX wieku, w gazecie „Highlander”. To właśnie w tamtych czasach powstały pierwsze oficjalne hodowle.

Skye terrier na świecie i w Polsce

Obecnie istnieje kilka różnych typów psów skye terrier. Istnieje odmiana zwisłoucha, jak i typ ze stojącymi uszami. Jest to rasa wyjątkowo popularna w Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Jednak w kraju, z którego pochodzi, te psy są obecnie zagrożone wyginięciem. W Polsce żyje zaledwie 50-80 osobników. Nowe mioty pojawiają się mniej więcej raz na dwa lata.

Za jednego z najsłynniejszych skye terrierów uznany jest Greyfriars Bobby z Edynburga. Pies ten żył przy grobie swojego pana po jego śmierci przez kilkanaście lat.

Skye terrier to bardzo uroczy i pocieszny piesek. Nadaje się zarówno do małego mieszkania, jak i domu z ogrodem. Jest stosunkowo mało problematyczny – pamiętaj jednak, że każdy niewielki pies to duży obowiązek. Będzie wymagać od ciebie specjalnego traktowania i niemałej troski. Ten pokojowy terrier nie jest od tego żadnym wyjątkiem. Należy go czesać, szkolić i wyprowadzać, a przede wszystkim – kochać. Jeżeli dobrze o niego zadbasz, stanie się dla ciebie wspaniałym i wiernym towarzyszem na długie lata.

Warto zauważyć, że nazwa rasy jest dość skomplikowana, wpisywana jest jako: sky terier, skye terier, skye rasa, skyterier, skye terier, sky terrier.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 75 /19.012011/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/75.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)