Moskiewski stróżujący na pierwszy rzut oka nieco przypomina bernardyna. Jego usposobienie jest jednak zgoła inne. Pomimo starań Rosyjskiej Federacji Kynologicznej rasa nie została jeszcze oficjalnie uznana przez FCI. Jej historia jest stosunkowo krótka, a opinie na jej temat rozbieżne. Czy moskiewskie stróżujące faktycznie są tak agresywne, jak się o tym mówi? 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 66 do 78 cm;
masa ciała: od 45 do 68 kg
Szatasierść: włos okrywowy dłuższy, podszerstek gęsty, chroniący przed pogodą;
maść: maść podstawowa od białej po płową, brązowo-czerwone łaty
Długość życiaok. 10 lat
Charakterniezależny, lojalny, podatny na szkolenie, inteligentny, uparty

Moskiewski pies stróżujący – wygląd

Ponieważ moskiewski stróżujący jest rasą ciągle jeszcze nieuznawaną przez FCI, nie funkcjonuje oficjalny zatwierdzony przez tę organizację wzorzec, do którego można się odwołać. Opisując wygląd psa tej rasy, należy więc posiłkować się wzorcem ustanowionym przez Rosyjską Federację Kynologiczną.

moskiewski pies stróżujący na smyczy

Ten potężny pies w typie molosa osiąga wysokość od 66 do 78 cm. Prawidłowo zbudowany samiec powinien ważyć około sześćdziesięciu kilogramów. Dymorfizm płciowy jest wyraźny – suki są znacznie drobniejszą i ważą czterdziestu pięciu kilogramów w górę. 

Masywna budowa ciała podkreślana jest przez bardzo gęstą sierść, która upodabnia tego psa do niedźwiedzia. Włos okrywowy jest prosty i długi, a podszerstek bardzo gęsty. Psy tej rasy występują w różnej maści, jednak obowiązkowe są rude elementy oraz biała pierś, koniec ogona i dół kończyn. Wysoce pożądana jest także czarna obwódka wokół oczu oraz ciemne uszy. 

Pies moskiewski stróżujący – charakter

Proces uznawania rasy moskiewski stróżujący przez Międzynarodową Federację Kynologiczną ciągle trwa. W wielu krajach (także w Polsce) funkcjonują hodowle, które zarejestrowane są przede wszystkim w rosyjskich związkach. Dodatkowo jest to rasa ze stosunkowo krótką historią. Właśnie dlatego ustalanie jednego profilu charakterologicznego nie jest trudne. Opinie – zarówno hodowców, jak i opiekunów – również są mocno rozbieżne, co nie ułatwia zadania. 

Tak jak sama nazwa rasy wskazuje, pies moskiewski ma bardzo silnie rozwinięty instynkt stróżowania. To zwierzę silnie terytorialne, które dodatkowo cechuje się ogromną odwagą. Docelowo czyni to z niego doskonałego stróża, jednak wszystkie te cechy mogą powodować agresję, szczególnie u osobników źle socjalizowanych. Moskiewski stróżujący jest w Polsce wpisany na listę psów potencjalnie niebezpiecznych. 

Można uznać, że moskiewski stróżujący jest psem bardzo bystrym i inteligentnym. Dodatkowo jego szybkość i refleks budzą podziw, szczególnie w stosunku do bardzo dużych rozmiarów i pozornej ociężałości. 

Kolejna cecha, która czyni z tego psa doskonałego stróża, to bardzo mocne przywiązanie do opiekuna. Moskiewski stróżujący jest niezwykle lojalny w stosunku do swojego człowieka. Będzie bronił go przed każdym niebezpieczeństwem, a niezwykła odwaga sprawia, że w tym celu nie cofnie się przed niczym. 

To przyjazne, ale bardzo niezależne psy, których szkolenie zdecydowanie nie należy do łatwych. Zarówno socjalizacja, jak i szkolenie powinny zostać przeprowadzone jak najwcześniej i jak najbardziej profesjonalnie. W przypadku psa o tak dużej sile nie wolno pozwalać sobie na żadne zaniedbania na tym polu. 

pies moskiewski stróżujący głowa

Czy opowieści o bardzo dużej agresji tych psów są przesadzone? Wielu hodowców i miłośników tej rasy twierdzi, że owszem. Nie da się jednak ukryć, że charakter rasy nie został jeszcze w stu procentach ujednolicony. Bardzo silny instynkt stróżujący w połączeniu z ogromną siłą i potrzebą ochrony ukochanego człowieka może stanowić mieszankę wybuchową. Moskiewski stróżujący może być agresywny w stosunku do obcych, którzy przekroczą granicę jego terytorium. 

Oczywiście najwięcej zależy od tego, jak pies jest prowadzony. Jeżeli trafi w ręce odpowiedzialnego i doświadczonego przewodnika, który ma wsparcie profesjonalnych szkoleniowców i (w razie potrzeby) behawiorystów, nie powinien stanowić zagrożenia dla innych. Pies w tym typie z pewnością jednak nie jest przeznaczony dla każdego. 

Owczarek moskiewski – zdrowie

Nie ma na razie żadnych wiarygodnych danych na temat tego, czy rasa jest narażona na specyficzne dla niej choroby genetyczne. Moskiewskie stróżujące ogólnie uchodzą za rasę zdrową i bardzo odporną. Tak jak większość psów ras olbrzymich mają jednak tendencję do dysplazji stawów biodrowych oraz skrętu żołądka. 

Poziom aktywności powinien być dostosowany do wieku i rozwoju psa. Bardzo ważne jest także to, aby posiłki dzielić na dwie lub trzy mniejsze porcje i unikać dużego wysiłku tuż po jedzeniu. 

Stróż moskiewski – pielęgnacja

Pielęgnacja psa rasy moskiewski stróżujący nie jest trudnym zadaniem. Psy te mają wprawdzie dużo sierści, jednak do utrzymania jej w dobrym stanie wystarczy regularne wyczesywanie oraz prawidłowe żywienie. 

Dobra dieta jest bardzo ważna, szczególnie w kontekście narażenia rasy na dysplazję. Warto rozważyć BARF lub po prostu korzystać z dobrej jakości karm przemysłowych. 

Pies rosyjski stróżujący – hodowla

Jak już wiemy, rasa moskiewski stróżujący nie może być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, ponieważ FCI jeszcze nie uznaje jej za oficjalną. W poszukiwaniu hodowli warto więc kierować się opiniami miłośników rasy. W Polsce funkcjonuje kilka miejsc, w których można znaleźć szczeniaki tej rasy. Najczęściej otrzymują one rodowody Rosyjskiej Federacji Kynologicznej. 

Charakter moskiewskich psów stróżujących jest jeszcze mocno zróżnicowany. Wiele zależy od hodowli i linii z jakiej pochodzi pies, dlatego kierowanie się opiniami wiarygodnych osób jest bardzo ważne. Psy wchodzą w okres socjalizacji już w wieku trzech tygodni, a do nowego domu powinny trafić dopiero w wieku dwóch miesięcy. Jasno wynika z tego, że socjalizacja powinna rozpocząć się już w hodowli. Szczeniaki powinny poznawać ludzi i inne zwierzęta. Dobrze także, aby już na wczesnym etapie poznawały podstawy posłuszeństwa – szczególnie przywołanie. 

Warto zaznaczyć, że w Polsce funkcjonuje wiele mało wiarygodnych związków hodowców psów. Jest to związane z przepisem, który zabrania sprzedawania psów bez rodowodów. Swego czasu jedną z metod obchodzenia tego przepisu przez pseudohodowców było zakładanie tak zwanych „stowarzyszeń miłośników burka i kocurka”. Miej to na uwadze przed zakupem psa. W przypadku ras nieuznawanych przez FCI ryzyko jest dużo większe, ponieważ nie mamy punktu odniesienia w postaci ZKwP. 

moskiewski stróżujący szczeniaki

Moskiewski stróżujący – cena

Cena moskiewskich psów stróżujących z dokumentami RFK to około 3 tysięcy złotych. 

Rosyjski stróżujący – historia rasy

Moskiewski pies stróżujący to stosunkowo młoda rasa, która jest wynikiem prac kynologicznych radzieckich naukowców. W poszukiwaniu idealnego zwierzęcia do pracy w wojsku krzyżowano ze sobą wiele ras. W żyłach moskiewskiego stróżującego płynie między innymi krew bernardyna, owczarka kaukaskiego, doga moskiewskiego, czarnego teriera rosyjskiego oraz wielu innych silnych psów użytkowych. 

Próby stworzenia idealnego przedstawiciela rasy zajęły Rosjanom prawie czterdzieści lat. Prace trwały od lat czterdziestych aż do połowy lat osiemdziesiątych. Pierwszy oficjalny wzorzec został opracowany dopiero w 1985 roku. 

Eksterier, inteligencję oraz podatność na szkolenie próbowano uzyskać dzięki genom bernardyna. Bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne oraz użytkowa wszechstronność miały z kolei pochodzić od owczarków kaukaskich. 

Warto zaznaczyć, że selekcja podczas prac hodowlanych była bardzo ostra. Starano się wyeliminować flegmatyczność i luźne powieki bernardyna. Niepożądana była także agresja owczarka kaukaskiego. 

Obecnie funkcjonuje wzorzec zatwierdzony w 1997 roku. Od 1985 roku rasa nie jest już krzyżowana z innymi i przez Rosyjską Federację Kynologiczną uznawana jest za w pełni samodzielną. 

Moskiewski stróżujący – dla kogo?

Kto powinien wejść w posiadanie moskiewskiego psa stróżującego? Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pies, którego charakter nie został jeszcze w pełni ukształtowany, a którego istnienie jest obiektem tak dużych kontrowersji, faktycznie będzie dobrym wyborem. 

Psy tej rasy z pewnością będą doskonałymi stróżami. Ze względu na potencjalną agresję w stosunku do obcych powinny mieszkać na bardzo dobrze zabezpieczonej posesji. Każdy nowy właściciel powinien mieć świadomość, że będzie miał do czynienia z psem potencjalnie trudnym. Oczywiście twój pies moskiewski może być łagodny i podatny na szkolenie, jednak nigdy nie będziesz mógł mieć co do tego pewności. 

Zastanów się, czy masz dostęp do usług profesjonalnego szkoleniowca oraz czy w razie potrzeby będziesz w stanie współpracować z behawiorystą. Właściciel psa tej rasy powinien być osobą silną fizycznie i psychicznie. Należy zapewnić konsekwentne szkolenie bez stosowania przemocy. 

Odpowiednie podejście, otwartość na współpracę ze specjalistami oraz doświadczenie w prowadzeniu psa to cechy, które zdecydowanie powinien mieć właściciel moskiewskiego psa stróżującego. Jeżeli masz wątpliwości, czy podołasz w pracy z takim psem, najlepiej zdecyduj się na inną rasę.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy moskiewskie stróżujące mogą mieszkać z innymi zwierzętami. Niektórzy opiekunowie tej rasy twierdzą, że ich podopieczni są bardzo przyjaźni w stosunku do innych stworzeń. Mamy do czynienia także z zupełnie sprzecznymi opiniami, więc dla bezpieczeństwa zwierzak tej rasy powinien zostać jedynakiem. 

Moskiewski stróżujący – zdjęcia

Moskiewski stróżujący – ciekawostki

  • Do końca XX wieku rasę hodowano wyłącznie w krajach byłego Związku Radzieckiego. 
  • Wciąż trwają starania o zarejestrowanie rasy w FCI.

Moskiewski pies stróżujący to rasa, której niezmieniony wzorzec obowiązuje już od prawie 25 lat. Mimo wszystko nadal opinie na temat jej charakteru i usposobienia są sprzeczne. W naszym kraju zyskuje ona coraz większą popularność, co jest niestety pożywką dla wszelkiego rodzaju pseudohodowców. Warto więc dobrze zweryfikować pochodzenie szczeniaka.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.