Kerry blue terrier to rasa dość popularna na całym świecie i niewątpliwie bardzo elegancka. Przyciąga wzrok swoim nietypowym, błękitnym lub srebrnym umaszczeniem. Silny charakter i majestatyczny wygląd psa świetnie ze sobą współgrają. Kerry blue doskonale nadaje się do pracy i do towarzystwa. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie!
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 44,5 do 48 cm, psy od 45,5 do 49,5 cm; masa ciała: samce od 15 do 18 kg, suki nieco lżejsze |
Szata | sierść: falująca, miękka, obfita; maść: odcienie niebieskiego; włos może mieć czarny koniuszek; czerń i płowe naloty możliwe u psów do 1,5 roku |
Długość życia | 13–15 lat |
Charakter | towarzyski, czujny, ognisty, niezależny, inteligentny |
Kerry blue terrier – ogólne informacje
Terrier kerry blue to nazwa, która jest ściśle związana z kolorem sierści tego psa. Może mieć ona różne odcienie szarości, wpadające w błękitne tony. Kerry blue to irlandzka rasa teriera o długiej historii. W przeszłości specjalizowała się w polowaniu na wydry w głębokiej wodzie. Waleczne teriery równie dobrze sprawdzały się do tępienia gryzoni, a także polowania na borsuki pod ziemią. Możesz wyszkolić go na pomocnika myśliwego, stróża gospodarstwa lub na wiernego towarzysza rodziny, który zamieszka w bloku.
Kerry blue terrier – waga i wzrost
Kerry blue terrier klasyfikowany jest do grupy 3. (teriery), sekcji 1. (teriery duże i średnie). W jego przypadku nie obowiązują próby pracy. Obowiązujący wzorzec został zaktualizowany w 2005 roku. Według niego samce tej rasy dorastają do 45-50 cm w kłębie, a suki do 44-48 cm. Prawidłowo zbudowane i karmione psy ważą około 15-18 kg. Suki są oczywiście proporcjonalnie mniejsze.
Kerry blue terrier – poznaj go bliżej
Kerry blue terrier to pies pochodzenia irlandzkiego o bardzo długiej historii. Badacze uważają, że właśnie w Irlandii był już znany od bardzo, bardzo dawna. Według legendy rasa pochodzi od szaroniebieskiego psa, który ocalał z rozbitego okrętu. Był silny, samodzielny i waleczny i robił wszystko, aby to udowodnić.
Jak powstała rasa kerry blue terrier?
Legenda nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, lecz świetnie oddaje charakter tej żywiołowej rasy. Historycy przypuszczają, że kerry blue terrier pochodzi ze skrzyżowania teriera irlandzkiego, wheaten terriera, wilczarza irlandzkiego spaniela, pudla i wymarłej rasy tan terrier. Trudno dokładnie sprecyzować jego pochodzenie i określić, czy było ono przypadkowe, czy zamierzone. Mimo wszystko, kerry blue w swej aktualnej postaci jest niewątpliwie psem pięknym, eleganckim i przykuwającym uwagę.
Historia rasy kerry blue
W przeszłości rasa kerry blue była powszechnie używana w Irlandii do łapania szczurów i innych szkodników. Wykorzystywanie jej do takich celów jest powodem, dla którego nie ma zbyt wielu źródeł o historii tego psa irlandzkiego. Warto dodać, że z czasem czworonogi zaczęły polować także na króliki i wydry.
Pierwsze psy kerry blue terrier pojawiły się na wystawach w 1913 roku. Kilka lat później powstał Dublin Blue Terrier Club. W 1922 roku brytyjski Kennel Club uznał tę rasę, a dwa lata później zatwierdzili ją też Amerykanie. Kerry blue terrier stopniowo przekształcał się z użytecznego łowcy w psa do towarzystwa i na wystawy. Przez kolejne kilka lat zyskiwał coraz większą popularność praktycznie na całym świecie.
Kerry blue – wygląd zewnętrzny
Na pierwszy rzut oka kerry blue terrier może wyglądać na większego niż jest w rzeczywistości. Ma umięśnioną, atletyczną budowę i bystry wyraz pyska. Jego atletyczny kształt ciała i srebrzysta sierść zwracają na siebie uwagę i zdecydowanie budzą respekt. Jest to typowy terrier – czujny i temperamentny. Ten charakter odzwierciedlony jest też w jego wyglądzie:
- głowa – mocna, proporcjonalna, z raczej słabo zaznaczonym stopem;
- nos – czarny, z dużymi i szerokimi nozdrzami oraz charakterystycznymi, gęstymi wąsami;
- mocna szczęka;
- białe i silne uzębienie;
- ciemne dziąsła i podniebienie;
- oczy w kolorze głębokiego orzecha lub jeszcze ciemniejsze;
- uszy – cienkie, małe, skierowane do przodu;
- szyja – wyraźnie osadzona w łopatkach, średniej długości;
- prosty grzbiet, średniej długości lędźwie, głęboka, średnio szeroka klatka piersiowa;
- cienki, niedługi ogon, skierowany radośnie ku górze;
- przylegające łopatki mocne i proste przednie kończyny. Te tylne są charakterystycznie skośne, lekko wygięte i bardzo muskularne,
- czarne pazury i mocne, zwarte opuszki.
Sierść i umaszczenie kerry blue terriera
Kerry blue terrier podczas ruchu nosi głowę i ogon wysoko. Jego chód i bieg są dobrze skoordynowane, z dobrym wykrokiem i silnym wyrzutem. Sierść jest miękka, gęsta i pofalowana. Jej umaszczenie może mieć dowolne niebieskie odcienie. Dopuszczalne są też czarne koniuszki włosia. U młodych szczeniąt sierść może być całkiem czarna lub płowa.
Terrier kerry blue – charakter i usposobienie
Kerry blue terrier jest energiczny i dynamiczny, z wyraźnym, lecz przyjemnym temperamentem. W tych psach niewątpliwie drzemie dusza niezależnego i samodzielnie myślącego myśliwego. Jednak nowoczesne hodowle nieco stłumiły ich wrodzone instynkty łowieckie. Obecnie rozmnaża się tę rasę raczej z myślą o trzymaniu w domu. Mimo wszystko, musisz pamiętać o jej pochodzeniu i naturze.
Kerry blue terrier a inne psy
Można zauważyć u tych terierów pewne zachowania agresywne. Zdarzają się szczególnie wobec obcych psów, zwłaszcza samców. Hodowcy rasy kerry blue dobierają kolejne pary do rozrodu tak, aby zminimalizować tę cechę. Agresja nie jest też na tyle silna, żeby stanowiła problem dla doświadczonego w tresurze właściciela.
Kerry blue terrier a dzieci
W domu kerry blue terrier jest miły, przyjazny i nie sprawia większych kłopotów. Uwielbia długie zabawy i przytulanie. Przywiązuje się do całej rodziny i traktuje wszystkich jej członków z dużym uczuciem. Jest też opiekuńczy i delikatny w kontaktach z dziećmi. Ma do nich dość sporo cierpliwości i nie powinien reagować agresywnie, nawet gdy zostanie mocniej pociągnięty za futro. Oczywiście, nigdy nie wolno zostawiać psa samego z dzieckiem, nawet jeśli jest on bardzo spokojny.
Jak odpowiednio wyszkolić psa kerry blue?
Kerry blue terrier to pies wyjątkowo inteligentny. Chłonie nowe informacje szybko i bez większego trudu. Jednak możesz czasem mieć pewne problemy z egzekwowaniem poleceń. Z natury jest to zwierzak raczej niezależny. Ma to swoje plusy i minusy. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, rozwiązywać problemy i myśleć niezależnie. Jest to duży atut podczas polowań i w sytuacjach realnego zagrożenia. Jednak musisz mieć na uwadze, że terier rodem z Irlandii może nie być chętny do wykonywania żmudnych i nudnych poleceń.
Sposób szkolenia kerry blue terriera
Aby kerry blue terrier mógł wykorzystać cały swój potencjał, musi trafić na zdolnego i doświadczonego pana. Będziesz musiał włożyć sporo wysiłku w tresurę. Nawet jeżeli mocno się do tego przyłożysz, pies może chcieć cię przechytrzyć. Lubi stawiać na swoim, bywa uparty i sprytny. Musisz więc być konsekwentny i systematyczny w szkoleniu. Ważne jest też, aby twój pies czuł do ciebie respekt. Do wytworzenia bezwarunkowego oddania niezbędna jest dyscyplina. Pamiętaj jednak, by nie reagować z agresją! Terrier ma myśliwską naturę i spory temperament. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja w młodym wieku.
Wymagania rasy kerry blue
Jak każdy pies, kerry blue potrzebuje długich i regularnych spacerów. Pamiętaj, że czworonożny członek rodziny ma swoje potrzeby i wymagania. Nie jest to tylko ozdoba i przytulanka, lecz też spory obowiązek. Kerry blue terrier jest skoczny i energiczny. Spacery powinny być dla niego okazją do wyrzucenia z siebie tej energii. Świetnie sprawdzi się też do różnych psich sportów.
Kerry blue terrier a samotność
Nie jest to pies, który dobrze radzi sobie pozostawiony samemu sobie. Jeżeli będziesz trzymać go w ogrodzie i rzadko do niego zaglądać, może się to źle skończyć. Gdy zabraknie tresury i nie będziesz poświęcać mu czasu, może wykazywać skłonności niszczycielskie i być może zapragnie też znaleźć sposób na ucieczkę. Kerry blue terrier pies niezależny, który jednak potrzebuje towarzystwa. Znacznie lepiej będzie czuł się w mieszkaniu, w którym może mieć stały kontakt z domownikami.
Pielęgnacja i żywienie kerry blue terriera
Pies kerry blue nie linieje i traci swoje włosy stopniowo. Aby utrzymać jego sierść w optymalnej kondycji, koniecznie czesz ją regularnie. Warto robić to przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu kołtunów, użyj do tego specjalnej odżywki dla psów. Kąpiel niepotrzebna jest mu zbyt często. Kerry blue terrier to czysty pies, którego można myć w razie potrzeby lub raz na mniej więcej 2-3 miesiące. Pomiędzy kąpielami usuwaj z sierści gałązki, błoto i inne pozostałości ze spacerów. Warto też regularnie przycinać sierść – najlepiej zlecić to profesjonalnemu fryzjerowi dla psów.
Dieta psa kerry blue
Kerry blue terrier jest raczej odporny na choroby. Jest to pies zdrowy i wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Żyje około 12-14 lat. Ma skłonności do tycia, ponieważ uwielbia jeść. Dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie przez ciebie odpowiedniego planu żywieniowego. Możesz karmić go:
- dobrej jakości karmą suchą i mokrą;
- domową dietą BARF.
Ile razy i jak często karmić psa tej rasy? Dostosuj się do indywidualnych wymagań swojego czworonoga – jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej.
Kerry blue terrier – cena
Zainteresował cię ten piękny, pracowity i charakterny pies? Nic dziwnego! Pewnie teraz zastanawiasz się, ile wynosi cena za kerry blue terriera. Koszt bywa różny, w zależności od konkretnej hodowli i pochodzenia psa. Za szczeniaka tej rasy możesz zapłacić 3-4 tysiące złotych. Koszt jego utrzymania wynosi czasem nawet do 250 zł.
Kerry blue terrier nie jest psem dla każdego. Szczenięta są dosyć drogie, a dorosłe psy okazują się wymagające. Jednak jeśli spełnisz wszystkie potrzeby zwierzaka, okaże się cudownym i wdzięcznym towarzyszem rodziny. Terier kerry blue jest skory do pracy i do zabawy. Pewna ręka właściciela i solidne szkolenie wyciągną z niego cały potencjał, który jest naprawdę ogromny. Traktuj teriera łagodnie i cierpliwie, a jednocześnie stanowczo. Stworzysz sobie w ten sposób inteligentnego, spokojnego, przyjaznego i posłusznego psa.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 3 /11.05.2005/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/3.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.04.2005.