Jack russell terrier na długich nogach to właściwie parson russell terrier, który zdobywa coraz większą popularność. Ale skąd w ogóle się wziął i co go wyróżnia na tle innych psów?

Co trzeba wiedzieć?

  • Parson russell terrier, nazywany też „jack russell terrierem na długich nogach”, osiąga 33–36 cm w kłębie. 
  • Jack russell terrier mierzy 25–30 cm w kłębie. 
  • Obydwie rasy wyhodował pastor Jack Russell w XIX wieku. 
  • Rozróżnienie między parsonem a jackiem wprowadzono w 2001 roku.

Jack russell terrier na długich nogach – co to za pies?

Parson russell terrier to pies o wyraźnie dłuższych nogach niż jego bardziej znany kuzyn, jack russell terrier. Parson osiąga 33–36 cm w kłębie. Historia obu ras jest fascynująca i ściśle wiąże się z pastorem Jackiem Russellem, który w XIX wieku marzył o psie niewielkim, ale zwinnym i wytrwałym. To dzięki jego pasji mamy dziś dwie wspaniałe rasy terierów.

Czym się różni parson russell terrier od jack russell terriera?

Dla wielu osób różnice między tymi rasami mogą wydawać się niewielkie, jednak dla ekspertów są one dość oczywiste. Sylwetka parsona jest bardziej kwadratowa niż jacka, a także osiąga większą wysokość. Podział na wyższe parsony i niższe jacki został wprowadzony w 2001 roku.

Jaka jest prawidłowa wysokość jack russell terriera?

Jack russell terrier to niewielki pies, który w kłębie mierzy od 25 do 30 cm. Choć parson russell terrier jest nazywany „jack russell terrierem na długich nogach”, to jednak są to oddzielne rasy, różniące się nie tylko wzrostem, ale też budową ciała. Ich wspólny rodowód rozdzielił się w 2001 roku.

CechaJack russell terrierParson russell terrier
Wysokość w kłębie25–30 cm33–36 cm
SylwetkaMniej kwadratowaKwadratowa
HistoriaZwiązana z pastorem Jackiem RussellemZwiązana z pastorem Jackiem Russellem
Archiwum: październik 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.