Jeśli szukasz rezolutnego psiego towarzysza, irish glen of imaal terrier to pies dla ciebie! Jest niewielki, może żyć zarówno z dużą rodziną w domu z ogrodem, jak i zostać przyjacielem osoby samotnej w mieszkaniu w bloku. Irish glen of imaal terrier to najmniej znana z czterech irlandzkich ras terierów. Chcesz wiedzieć więcej o tej wyjątkowej rasie? Przeczytaj naszą charakterystykę!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: psy do ok. 35,5 cm, suki są mniejsze; masa ciała: ok. 16 kg w przypadku psów; suki są lżejsze |
⭐ Szata | sierść: włos okrywowy średniej długości, szorstki; podszerstek miękki; maść: pszeniczna w różnych odcieniach; pręgowana niebieska |
❤️ Długość życia | 13–15 lat |
? Charakter | aktywny, ruchliwy, odważny, łagodny, posłuszny, wylewny, wierny, serdeczny |
Irish glen of imaal terrier – opis rasy
Cechą charakterystyczną rasy jest poddanie jej tzw. achondrodysplazji. Co to oznacza? Jest to typ karłowatości, który przejawia się zachowaniem normalnych proporcji ciała zwierzęcia przy skróceniu jego łap. Stąd też przedstawiciele rasy irish glen of imaal terrier nie są dużymi psami. Osiągają ok. 35,5 cm wysokości w kłębie i ważą maksymalnie 16 kg. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałe.
Wygląd
Ten solidnie zbudowany terier z Irlandii charakteryzuje się zwartą budową ciała. Uwagę zwraca mocno umięśniony korpus i dość masywne łapy, które kierują się lekko na zewnątrz. Sierść psa ma średnią długość i składa się z 2 warstw: miękkiego podszerstka i szorstkich włosów okrywowych. Akceptowalne przez FCI jest umaszczenie błękitne pręgowane lub pszeniczne. Psy mogą również mieć sierść płową lub błękitnoszarą. Warto wiedzieć, że z wiekiem, w czasie dorastania umaszczenie zwykle się rozjaśnia. Za niedopuszczalne uznaje się jednak wyhodowanie psów w kolorach czarnym lub brązowym.
Charakter irlandzkich terierów
Irish glen of imaal terrier to pies, który mocno przywiązuje się do właściciela. Jest łagodny i miły w stosunku do niego, lubi zabawy z dziećmi i jest wobec nich niezwykle wręcz (jak na terriera) cierpliwy. Obcych traktuje dość obojętnie, jednak zwykle szczekaniem oznajmia właścicielom ich obecność. W domu terier tej rasy najczęściej będzie cichy i spokojny. Jeśli jednak hodujesz również inne, bardziej szczekliwe, psy, terier na pewno przyłączy się do wydawanych przez nie odgłosów! Pies jest wytrzymały i lubi spacerować – jednak nie na zbyt długie dystanse (z uwagi na jego budowę i krótkie łapy).
Instynkt łowiecki psów rasy irish glen of imaal terrier
Ten średniej wielkości pies ma jednak silny instynkt łowiecki. Może więc polować na mniejsze zwierzęta domowe (takie jak koty, chomiki czy świnki morskie). Łatwo można jednak temu zaradzić – wystarczy zabrać psa na szkolenie. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, pamiętaj też, że pies ten wyhodowany został jako pomocnik podczas polowań m.in. na borsuki. W jego naturze leży więc przekopywanie jam i kopanie dołków.
Irish glen of imaal terrier bywa czasem niezależny i nieposłuszny
Warto więc trenować już ze szczeniętami, aby ułatwić sobie życie z pupilem. Pies jest zrównoważony, uczy się chętnie i szybko. Nie znosi jednak metod siłowych – o wiele lepsze efekty osiągają opiekunowie, którzy nagradzają postępy psa i nie ganią go zbytnio za porażki.
Historia rasy irish glen of imaal terrier
Terier tej rasy pochodzi z doliny (oznacza ją słowo „glen”) Imaal położonej w górach Wicklow. Teren ten jest dość mocno odseparowany i niedostępny, więc psy przez wieki funkcjonowały w niemal zupełnej izolacji. Nie dochodziło do ich krzyżowania z innymi rasami, a cechy charakterystyczne rasy stale się utrwalały. Psy wykorzystywane były do polowania na lisy i borsuki oraz wydry. Tępiły też szkodniki (myszy, szczury i krety). Psy miały wreszcie szczególne zadanie – chodziły w specjalnym kole i obracały rożen, na którym piekło się mięso. Zakładano, że wygięte w charakterystyczny sposób przednie łapy i umięśniony zad idealnie dostosowują je do tej roli.
Kiedy oficjalnie uznano tę rasę?
W latach 30. XX wieku irish glen of imaal terrier zaczął zyskiwać na popularności. Wtedy też rasę nieco odświeżono, krzyżując psy z przedstawicielami ras czystej krwi staffordshire bull terrier i soft-coated wheaten terrier. W 1934 roku Irish Kennel Club oficjalnie uznał rasę irish glen of imaal terrier. W 1975 roku z kolei rasa ta została uznana przez FCI.
Zdrowie rasy niewielkich terierów
Teriery pochodzące z irlandzkich gór to psy odznaczające się wyjątkowo dobrym zdrowiem! Są wytrzymałe i praktycznie nigdy nie chorują. Bardzo rzadko u ich przedstawicieli można zauważyć alergie skórne lub postępujący zanik siatkówki. Psy warto jednak dokładnie obserwować, a w razie zauważenia niepokojących objawów – skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Pielęgnacja sierści – czy będzie wymagająca?
Jak na przedstawiciela terierów, irish glen of imaal terrier nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Psa dobrze jest regularnie czesać (1–2 razy w tygodniu). Warto także co jakiś czas trymować szorstką sierść pupila – zaleca się wykonywać ten zabieg minimum 2 razy do roku. Jeśli chcesz, możesz w tym zakresie skorzystać z pomocy groomera lub samodzielnie skracać psią sierść.
Irish glen of imaal terrier to pies o silnym charakterze, który jednocześnie jest łagodny wobec dzieci i szybko przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest zdrowy i wytrzymały, a jego pielęgnacja nie zabiera zbyt wiele czasu. Dlatego też świetnie nadaje się on na ulubieńca rodziny!
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 302, /25.04.2001/F/GB, /28.09.2001/D, https://www.zkwp.pl/wzorce/302.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 27.01.2001.
Fot. główne: Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0