Chart greyhound przyciąga wzrok swoją wyjątkowo elegancką i smukłą sylwetką. Mimo iż na pierwszy rzut oka może wzbudzać obawy sporymi rozmiarami, jest wyjątkowo przyjazny. Chart greyhound (znany również jako chart angielski) to pies o spokojnym i delikatnym usposobieniu. Już w średniowieczu był przede wszystkim doskonałym towarzyszem podczas polowań na jelenie, zające, sarny i lisy.

Myśliwi wykorzystywali to, że ma silnie rozwinięty popęd łowiecki w stosunku do małych zwierząt. Greyhound to pies, który osiągał niezwykłą prędkość, więc jego zadaniem było dogonienie zdobyczy. Doskonały wzrok i szybkość były umiejętnościami, które pozwalały na prześcignięcie ofiary na otwartych przestrzeniach. Dziś już nie poluje, ale jest za to świetnym i wiernym przyjacielem. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 68 do 71 cm, psy od 71 do 76 cm;
masa ciała: od 27 do 32 kg
Szatasierść: delikatny, gęsty
maść: jednolite czarne, czerwone, płowe, niebieskie, błękitne, pręgowane, białe; kolory jednolite z białym znaczeniami; łaciate
❤️ Długość życia10–14 lat
? Charakterwytrzymały, silny, inteligentny, czuły, wrażliwy, łagodny, zrównoważony

Greyhound – rasa psa o spornej etymologii

Uważana jest za jedną z najstarszych ras na świecie, a jej przodkami były psy w typie sloughi czy saluki, które w starożytnym Egipcie wykorzystywano do polowań. Tam też znaleziono pierwsze ślady tych czworonogów. Charty greyhoundy mumifikowano i chowano razem ze swoimi właścicielami. Ich wizerunki często spotykane były w hieroglifach czy zdobiły egipskie grobowce. To greyhound pojawił się także m.in. w Odysei, gdzie jako jedyny rozpoznał powracającego po dziesięciu latach tułaczki Odyseusza. 

Rzymianie sprowadzili tę rasę do Europy, a Fenicjanie lub Celtowie – na Wyspy Brytyjskie. Od samego początku psy miały wysoki status wśród innych psów. Prawo brytyjskie od XI do XIV wieku mówiło o karze śmierci dla ludzi z plebsu, którzy odważyliby się posiadać greyhounda. 

greyhound na smyczy

Zgodnie ze starym walijskim przysłowiem „dżentelmena można poznać po jego koniu, sokole i greyhoundzie” zwierzęta te stały się ulubieńcami angielskiej szlachty.

Do Polski rasa trafiła przed wojną, jednak nie była zbyt popularna. Do dziś hodowana jest przez nieliczne grono prawdziwych miłośników i zapaleńców. 

Nie wiadomo do końca, skąd się wzięła sama nazwa greyhounda. Jedna z teorii zakłada, że jest to efekt tego, że wszystkie psy początkowo miały szarą maść. Z kolei XVI-wieczny naukowiec Caius uważał, że jest to zniekształcony wyraz łaciński gradus, czyli stopień (ang. grade) i odnosi się do wspomnianej już wysokiej rangi tych psów w społeczeństwie.

Inna hipoteza zakłada również zniekształcone słowo – tym razem gazehound, co oznacza psa polującego przy pomocy wzroku. Podczas pogoni psy te kierują się bowiem właśnie tym zmysłem, a nie węchem.

Arystokratyczny wygląd greyhounda sprawił, że stał się efektownie prezentującym się okazem wystawowym. Początkowo typy wystawowy i wyścigowy nie odbiegały od siebie budową. Jednak z czasem zaczęto je selekcjonować pod kątem wyglądu, a nie osiągów na torze. Te, które trafiały na konkursy, miały wysokie kłęby, smukłe łopatki, długie szyje. Nie liczyły się u nich instynkt łowiecki czy pasja biegania, tylko to, jak się prezentują.

Greyhound – pies elegancki i niekłopotliwy

greyhound w stójce

Dystyngowany i pełen elegancji pies greyhound ma wyjątkowo spokojne usposobienie. Charakteryzują go:

  • wąska talia, 
  • smukła sylwetka,
  • długa i muskularna szyja,
  • mocne i długie kończyny,
  • małe uszy – w kształcie płatka róży, półstojące lub całkiem stojące w momentach wzmożonego zainteresowania, 
  • lekko wygięty ogon,
  • delikatna sierść – krótka i przylegająca,
  • silne szczęki o wyraźnej rzeźbie
  • klatka piersiowa głęboka i pojemna, 
  • różne umaszczenie – m.in. czarne, białe, niebieskie, błękitne, czerwone, płowe, jasnopłowe, pręgowane, łaciate.

Zrównoważony, łagodny i bardzo wierny, dobrze odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, które uwielbia. Nie sprawia kłopotów wychowawczych i może zamieszkać w mieszkaniu w bloku. Warunkiem jednak jest to, aby zapewniać mu odpowiednio długie i interesujące spacery. 

Ile waży i mierzy ten chart? Greyhound to duży pies, o średnich wymiarach:

  • samiec może osiągnąć wagę od 29 do 32 kg oraz od 71 do 76 cm w kłębie,
  • samica waży od 27 do 29 kg i ma od 68 do 71 cm w kłębie.

Greyhound – duży, ale wrażliwy 

Jaki jest charakter greyhounda? Przede wszystkim to niezwykły wrażliwiec, którego okres 

dojrzewania trwa dość długo. Wymaga więc tego, aby traktować go delikatnie. W stosunku do obcych jest zdystansowany. Oprócz tego:

  • silnie przywiązuje się do właściciela i jego bliskich – szybko ich akceptuje i traktuje jako członków swojego stada,
  • nie ma tendencji do ucieczek,
  • nie wykazuje agresji,
  • szybko się uczy,
  • wykazuje wielką cierpliwość podczas kontaktów z domownikami.
greyhound leży na słomie

To rasa, która jest dość łatwa w ułożeniu w porównaniu z innymi chartami. Jeśli uda ci się dobrze wychować greyhounda, będzie posłuszny i zawsze zareaguje na twój głos. Z kolei nieposłuszeństwo będzie efektem nieodpowiedniej tresury.

Jego wadą jest to, że ma silny instynkt łowiecki i niezbyt dobrze radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. To pies, który z racji tego, że ma bardzo mały procent tłuszczu w stosunku do swojej wielkości (zazwyczaj jest to zaledwie 16 procent), nie lubi niskich temperatur. Dlatego na zimę zaopatrz go w ubranko. Potrzebuje też odpowiedniej smyczy, dostosowanej do tego nietypowej budowy.

Jest zdrowym i odpornym zwierzęciem. Jeśli jednak choruje, to najczęściej na:

  • nowotwory kości,
  • łuszczkę (schorzenie oczu),
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • szmery serca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • wrażliwość na niektóre leki – np. barbiturany podawane w narkozie, których nie metabolizuje.

Chart greyhound za to należy do jednej z nielicznych ras psów, które w zasadzie nie cierpią na dysplazję biodrową. Wykazuje natomiast podatność na wzdęcia i torsje. Żyje od 12 do 14 lat. W ciągu doby śpi nawet 18 godzin. Ciekawostką jest to rasa chętnie wykorzystywana przez weterynarzy jako… dawcy krwi. 

Poznaj charta greyhound – najszybszego ze wszystkich psów

Greyhound to rasa psa zaliczanego do jednego z najszybszych czworonogów. Rekordowa prędkość tego zwierzęcia wynosi 72 km/h. Sekret tych osiągnięć tkwi w jego budowie, a konkretnie w lekkiej, muskularnej sylwetce i dużemu sercu, które ma najwięcej skurczów na minutę oraz elastycznemu kręgosłupowi. Dodatkowo podczas biegu odrywa wszystkie kończyny od podłoża. 

Zamiłowanie charta greyhounda do gonienia i sprawność sprawiły, że często ściga się na torach wyścigowych całego świata. Startuje w dwóch konkurencjach:

  • pogoń po torze za sztucznym zającem – ma do pokonania ok. 480 m, które przebiega średnio w 27–28 sekund;
  • coursingu – to dyscyplina, która polega na tym, że zwierzęta gonią atrapę ofiary na naturalnym terenie. W przeciwieństwie do pierwszego ze sportów – mogą brać w nim udział rodowodowe psy wszystkich ras. W rywalizacji bierze udział para, oceniana jest ich szybkość oraz technika pogoni za wabikiem.

Rasa greyhound należy jednak do krótkodystansowców, niezwykłą szybkość osiąga tylko na krótkim odcinku. 

Pierwsza próba wyścigów chartów na prostym torze podjęta została w 1876 rok w Hendon w Anglii. W tym kraju największą frekwencją cieszyły się one tuż po drugiej wojnie światowej.

Z kolei w Ameryce Owen Patrick Smith w 1919 roku otworzył pierwszy profesjonalny tor z trybunami w Emeryville w Kalifornii. 

Biorące udział w zawodach psy mają specjalne tatuaże na uszach, służące do identyfikacji, a także przechodzą specjalistyczne szkolenie. Kariera greyhounda kończy się w wieku od czterech do sześciu lat – zazwyczaj nie może się już ścigać lub przestaje być konkurencyjny. 

greyhound na wystawie psów

Jeśli chart greyhound nie bierze udziału w zawodach, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednio dużo ruchu, podczas którego spożytkuje nadmiar energii. Wystarczy, że weźmiesz go w tym celu na jeden długi spacer dziennie. Jeśli ze swojego greyhounda zamierzasz uczynić sportowca, będziesz musiał zadbać o to, aby miał właściwe treningi i spacery, które pomogą mu utrzymać kondycję.

Kiedyś rozróżnienie na charty w typie wyścigowym i wystawowe było duże, dziś praktycznie już nie istnieje. Najczęściej hoduje się bowiem krzyżówkę tych dwóch typów, co oznacza, że są mniejsze, smuklejsze i inaczej umięśnione.

Ta wrodzona tendencja do gonienia wszystkiego, co się rusza, może przysparzać nieco kłopotów podczas wyjść. Dlatego każdy spacer z chartem powinien być przemyślany. 

Charta greyhounda nie wolno też karmić przez godzinę lub dwie przed i po aktywności fizycznej.

Pielęgnacja chartów greyhoundów

Pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Chart greyhound nie ma problemu z linieniem, ponieważ należy do gatunku krótkowłosego. Wystarczy go szczotkować raz na jakiś czas, regularnie przemywać oczy i uszy oraz myć zęby pastą pozbawioną fluoru. Oprócz tego należy dbać o pielęgnację łapek oraz przycinanie pazurów. Ze względu na to, że rasa ta ma wrażliwą skórę, nie zaleca się stosowania sprayów, płynów czy obroży owadobójczych.

Dla kogo greyhound jest odpowiedni?

To rasa, która jest bardzo rodzinna. Z racji tego, jak i swojej wrażliwości, chart greyhound powinien trafić nie tylko do odpowiedzialnego właściciela, ale i takiego, który okaże mu dużo uczucia i zadba o jego bezpieczeństwo podczas spacerów. Zaspokojeniem naturalnej potrzeby ruchu tego psa może być udział właśnie we wspomnianych już klasycznych wyścigach na owalnym torze lub w coursingu.

Greyhound – cena

Ile kosztuje chart greyhound? W hodowli cena greyhounda z rodowodem wynosi od 2000 do 3000 zł. W związku z tym, że jest to dość spory wydatek, warto wcześniej sprawdzić miejsce, w którym będziesz dokonywał kupna. Zawsze pomocne mogą być rejestry prowadzone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną lub Polski Związek Kynologiczny..

greyhound w tęczowej obroży

Decydując się na tę rasę, weź pod uwagę, że chart greyhound jest dość kosztowny w utrzymaniu, bo lubi jeść, ale jednocześnie jest dość wybredny. Codzienne żywienie psa tak dużego i z różnymi preferencjami jest więc wyzwaniem, a wszelkie niedobory u aktywnie trenującego psa są szybko zauważalne.

Greyhound – zdjęcia

Dziś greyhound bywa wykorzystywany najczęściej jako pies wyścigowy lub do towarzystwa. Jeśli zdecydujesz się na jego kupno lub adopcję, pamiętaj, aby dobrze go pilnować – może uciekać! Jeżeli lubisz spędzać czas aktywnie na zewnątrz, zapewnisz czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu i możliwości rozładowania energii. Z pewnością nie będziesz się nudzić w towarzystwie charta greyhounda i zyskasz wiernego przyjaciela.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 158 /27.01.2011/GB, wersja polska: luty 2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/158.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)