Ze skrzyżowania ze sobą dwóch ras psów powstają mieszańce, nazywane pieszczotliwie kundelkami. W szczególnych przypadkach, kiedy krzyżowanie odbywa się pod ścisłą kontrolą doświadczonych hodowców, powstają nowe rasy. Jedną z nich jest goldendoodle, która powstała z połączenia golden retrievera i pudla.
Część nazwy zaczerpnięto od golden retrievera, drugą zaś od pudla (doodle). Dowiedz się o większych psach, a także o mini goldendoodle. Hodowla, charakter i wygląd hybrydowej rasy to tylko część tematów, które poruszymy w naszym artykule. Przeczytaj więcej o tym uroczym psiaku, który może być dobrym kompanem dla alergików!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 56 do 58 cm, psy od 61 do 66 cm; masa ciała: od 14 do 23 kg |
⭐ Szata | sierść: zwykle dłuższa, lokowata albo falowana maść: jednolita od białej, przez odcienie kremu, po czerń |
❤️ Długość życia | 10–15 lat |
? Charakter | przyjacielski, inteligentny, podatny na szkolenie |
Goldendoodle – wygląd przyjaznego kudłacza
Jakie są cechy rasy psa goldendoodle? Oto jego wygląd:
- kudłata sierść – prosta (jak u golden retrievera) albo kręcona lub falowana (jak u pudla);
- umaszczenie – bywa różnorodne, od białego przez kremowe lub złote aż po czekoladowe i czarne. Z reguły jest ono jednolite.
- rasa goldendoodle ma wielkość przeciętnego goldena, czyli jest nieco mniejsza od bliźniaczego labradoodle;
- psy rasy goldendoodle osiągają około 61-66 cm w kłębie, a suczki są nieco mniejsze – mają 56-58 cm wzrostu. Ważą w przedziale 14-21 kg.
Charakter psów rasy goldendoodle
Pies rasy goldendoodle najczęściej okazuje się przyjazny i towarzyski. Ma łagodne usposobienie, a przy tym jest lojalny. Będzie bardzo oddany, dlatego jest uważany za rasę doskonałą dla całej rodziny. Z uwagi na cechy pudli występujące w rasie psa goldendoodle, szczenięta i dorosłe psy są podatne na szkolenie i wykazują niemałą inteligencję.
Doodle – pies aktywny i energiczny
Goldendoodle uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem. Jest chętny do zabawy i staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, dorastającym wraz z dziećmi w domu. Szczenięta goldendoodle sprawnie przechodzą przez kolejne etapy swojej socjalizacji.
Ważne jest, byś zapewnił swojemu pupilowi goldendoodle odpowiednią dawkę ruchu, by mógł się wybiegać. To istotne z punktu widzenia przodków, od których te czworonogi pochodzą, czyli psów myśliwskich.
Co ma wpływ na charakter psa goldendoodle?
Jak zyskać pewność, że szczeniak goldendoodle, którego kupujesz, będzie odznaczał się wskazanymi cechami charakteru? Powinieneś wybierać sprawdzone hodowle.
Odpowiedni hodowca gwarantuje, że zwierzę będzie miało zrównoważone usposobienie, choć nie można tego określić ze stuprocentową pewnością. Dużo zależy też od wychowania psa. Zadbaj o właściwe szkolenie, żeby był posłuszny i chętnie współpracował z człowiekiem.
Goldendoodle i jego zdrowie
Psy rasy goldendoodle nie mają typowych predyspozycji do określonych chorób genetycznych właściwych dla pudla i golden retrievera. Goldendoodle dożywają wieku 10-15 lat. Nie oznacza to też, że w ogóle nie chorują.
Czasem cierpią na alergie, dlatego nawet profilaktycznie warto wykluczyć z ich diety pszenicę, soję i kukurydzę. W ich diecie powinna znaleźć się wysokiej jakości sucha karma, a przygotowywane przez właściciela posiłki muszą być pozbawione ziaren i produktów potencjalnie alergizujących. Najlepiej podawać psu dobre mięso i całe warzywa.
Choroby psów goldendoodle
Istnieje pewne (choć niewielkie) ryzyko, że psy goldendoodle mogą chorować na takie same schorzenia, które są typowe dla pudli lub golden retrieverów. Wśród nich wymienia się:
- dysplazję stawów biodrowych i łokciowych;
- dolegliwości związane z oczami (jaskra, katarakta, postępujący zanik lub dysplazja siatkówki);
- osteochondrozę,
- enostozę,
- alergie;
- stany zapalne uszu,
- rozszerzenie i skręt żołądka.
Prewencyjnie podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym z psem rasy goldendoodle można wykonać badanie stawów biodrowych. Zleca je weterynarz. Tak samo jest z kontrolnym badaniem oczu.
Pielęgnacja i dieta psa goldendoodle
Sierść psów rasy psów goldendoodle może być naprawdę różna, co sprawia, że nie można w sposób jednoznaczny określić, jak też na co dzień powinna odbywać się ich pielęgnacja.
Zwierzęta te nie linieją nadmiernie, dlatego nie muszą być bardzo często wyczesywane, pomimo gęstej sierści. Najlepiej szczotkować ich futro np. dwa razy w tygodniu, aby miało zdrowy blask i nie kołtuniło się.
Kąpiele i podstawowa pielęgnacja psa goldendoodle
Ponadto, co kilka miesięcy powinieneś wykąpać swojego psa. Użyj odpowiedniego szablonu dla zwierząt oraz produktów nawilżających, by utrzymać skórę pupila w dobrej kondycji.
Psi fryzjer powinien zająć się przycinaniem sierści tam, gdzie jest zbyt długa, np. między palcami. W ramach pielęgnacji goldendoodle należy czyścić dokładnie wnętrze uszu, by nie doszło do infekcji, m.in. grzybiczych. Zęby można pielęgnować z wykorzystaniem przysmaków, które służą do usuwania płytki nazębnej u czworonogów.
Goldendoodle – żywienie
Psy goldendoodle mogą mieć tendencję do tycia, dlatego uważaj z podawaniem im przysmaków w nagrodę za dobre zachowanie czy naukę nowych umiejętności podczas szkolenia. Lepiej zastąpić je (przynajmniej w jakimś stopniu) zabawą i pieszczotami z czworonożnym pupilem.
Goldendoodle – hodowla
Na czym polega odpowiedzialna hodowla goldendoodle? Opiera się na połączeniu ze sobą psów pochodzących z dwóch niepowiązanych ze sobą osobników o bardzo czystej linii rasowej. Czworonogi rasy goldendoodle są zwierzętami pierwszej generacji transgranicznej, które wykazują żywotność hybrydową – są zdrowsze i lepiej rozwijają się w porównaniu do rodziców z tzw. linii.
Jaki jest efekt umiejętnego krzyżowania ze sobą psów rasy pudel królewski i golden retriever? Hodowcy mogą uzyskać osobniki, u których zminimalizują lub całkowicie wyeliminować choroby genetyczne, mocno dotykające tzw. stare rasy.
Goldendoodle – cena
Ile trzeba zapłacić za psa rasy goldendoodle? Szczeniak może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale taka cena jest właściwa dla psów pochodzących z dobrych, renomowanych hodowli znajdujących się poza granicami Polski.
W kraju jest o wiele tańszy. Cena wynosi kilka tysięcy złotych. Trzeba mieć na uwadze, że rasa ta nie jest zbyt popularna w Polsce, dlatego znalezienie psa goldendoodle dla siebie będzie problematyczne.
Kulisy zakupu psa goldendoodle
Przy zakupie szczeniaka goldendoodle z dobrej hodowli, którą prowadzą osoby odpowiedzialne, możesz zabrać go do domu po około 8 tygodniach od urodzenia. Do tego czasu hodowca powinien zadbać o 2-3-krotne odrobaczenie i nawet dwukrotne szczepienie oraz wszczepienie chipa. Jako nowy właściciel powinieneś otrzymać metryczkę zwierzęcia.
Historia rasy goldendoodle
Rasa psa goldendoodle nie ma zbyt długiej historii. Pierwszy osobnik został wyhodowany w 1969 roku. Popularność tych czworonogów stopniowo wzrastała, zwłaszcza dzięki powstaniu dużych ośrodków w Australii zajmujących się hodowaniem goldendoodle.
Równolegle powstała inna rasa hybrydowa, czyli labradoodle (połączenie labradora i pudla). Była udana, dlatego podjęto próby stworzenia innych krzyżówek z wykorzystaniem pudli.
Rasa goldendoodle i jej najnowsza historia
Z czasem rasa psów goldendoodle upowszechniła się w Stanach Zjednoczonych. Niemniej, nie została ona uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną).
Pod koniec lat 90. XX wieku w USA na dobre rozpoczęło się krzyżowanie dwóch wspomnianych ras, a powodem takiej decyzji było przekonanie o tym, że mieszaniec z jednej strony będzie mieć hipoalergiczne właściwości sierści pudla, a z drugiej strony okaże się tak przyjazny, jak golden retriever.
Goldendoodle i jego nazewnictwo
Czasami goldendoodle nazywane są w nieco inny sposób. Możesz spotkać się z nazwami „goldie poos”, „groodles” czy „golden poos”. Z uwagi na fakt, że nie ma jeszcze wzorca rasy goldendoodle, nie do końca wiadomo, jak taki pies powinien wyglądać i jakie cechy charakteru musi mieć.
Dla kogo pies rasy hybrydowej goldendoodle?
Kto powinien zdecydować się na rasę goldendoodle? Szczeniaki, a później dorosłe psy są postrzegane jako zwierzęta idealne dla rodziny. Taki czworonóg będzie wspaniałym towarzyszem zabaw dla najmłodszych. Do tego szybko się uczy, więc może wykonywać też odpowiedzialne prace.
Będzie psem tropiącym, przewodnikiem czy też ratownikiem wodnym, ponieważ przedstawiciele tej rasy bardzo dobrze pływają. Są to również zwierzęta myśliwskie, które sprawdzają się przy aportowaniu i tropieniu.
Gdzie goldendoodle czuje się najlepiej?
Mini goldendoodle będą dobrze czuły się nawet w mieszkaniach. Duże psy tej samej rasy powinny świetnie odnaleźć się w domu z podwórkiem, gdzie mogą spożytkować swoją energię na świeżym powietrzu.
Goldendoodle to hybryda, która nie ma jeszcze oficjalnego wzorca, ale niewątpliwie jest bardzo interesująca. Skrzyżowanie pudla z golden retrieverem dało bardzo dobre efekty i psy tej rasy mogą spełniać się w wielu rolach. Jeśli jesteś zainteresowany tą krzyżówką, szukaj renomowanych hodowli.