Urządzane w Anglii gonitwy za lisami miały swego czasu wykazać umiejętności jeździeckie i wyszkolenie psów myśliwskich. Świetnie w takich zawodach wypadał właśnie foxhound angielski, który odznaczał się sprytem, umiejętnością wytropienia postrzelonej ofiary i wytrwałością w jej złapaniu. Obecnie jest to chętnie kupowany pies rodzinny, choć nadal posiada wspaniałe cechy łowcy.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 58 do 64 cm; masa ciała: do 35 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, odporna na niekorzystne warunki, gęsta; maść: każdy dopuszczalny kolor; znaczenia typowe dla psów gończych |
❤️ Długość życia | ok. 11 lat |
? Charakter | wytrwały, wytrzymały, przyjacielski, z popędem do pracy |
Foxhound angielski i jego wygląd
Psy tej rasy zaliczane są do kategorii dużych z krótką, przylegającą szatą. Umaszczenie jest dopuszczalne niemal w każdym kolorze. Dominującymi barwami są czarny, biały, brązowy i w mniejszym stopniu żółty. Rozmieszczenie plam i łat powinno być symetryczne. Foxhound angielski ma w kłębie do 60 cm i waży nawet 35 kg. Suka nie musi różnić się od psa gabarytami. Charakterystyczną cechą są długie opadłe uszy, które powinny przylegać do głowy. Szpiczasty szeroki nos i wyraźnie zaznaczone nozdrza także przyciągają uwagę. Oczy niezwykle inteligentne w wyrazie, mają zwykle kolor piwny lub brązowy.
Foxhound angielski – charakter psa gończego
Pierwotnie przedstawiciele tej rasy byli wykorzystywani do pogoni za postrzelonymi lisami. Pracowały w sforach, dlatego obecność innych zwierząt zupełnie im nie przeszkadza. Podczas polowań i gonitw przemierzały kilometry również z końmi, więc można wnioskować, że tego czworonoga trudno jest wystraszyć. Jest bardzo towarzyski i przyjacielski, również w stosunku do ludzi. Chętnie uczestniczy w spacerach, przebieżkach, ale nie jest trudno nad nim zapanować.
Wybierając tego psa na czworonożnego przyjaciela rodziny, nie musisz obawiać się o jego zachowanie wobec najmłodszych. Lubi żyć w zgodzie z dziećmi. Szczególnie rozwiniętą potrzebę towarzystwa nie jest łatwo zaspokoić bez codziennych spacerów. Foxhound angielski nie lubi nudy i braku aktywności. W konsekwencji zaczynają się w nim odzywać skłonności do niszczenia różnych przedmiotów domowych.
Foxhound angielski i jego tryb życia
Ze względu na dużą potrzebę ruchu pies ten niezalecany jest do miejsc bez możliwości biegania. Mieszkanie w bloku i pozostawianie go samemu sobie jest więc nieodpowiednim dla niego trybem. Z drugiej strony pozwalając mu na swobodne bieganie po posesji, musisz upewnić się, czy jest ona solidnie ogrodzona. Pojawienie się obcego zwierzęcia lub dzikiej zwierzyny w pobliżu może wzbudzić w nim instynkt do nagłego rozpoczęcia pościgu. Pamiętaj też, że pies ten bardzo lubi szczekać. Robi to często i głośno, dlatego pozostawienie go w mieszkaniu może nie być komfortowe dla innych.
Foxhound angielski – zdrowie
Mimo tego, że jest psem o krótkiej sierści, foxhound angielski nie boi się niskich temperatur. Jest na nie odporny, podobnie jak na wilgoć. Z tego powodu nie trzeba go specjalnie ubierać przed spacerem w chłodne zimowe dni. Chociaż jest psem bardzo pracowitym i wytrzymałym, nie powinien być zachęcany do wysiłku podczas upałów Poza tym warto zwracać uwagę na jego uszy i ewentualny stan zapalny. Poza tymi czynnikami jest to czworonóg bardzo odporny na choroby i nieskłonny do powikłań zdrowotnych. Zazwyczaj dożywa 11 lat.
Jak prawidłowo pielęgnować tego psa?
Pocieszający jest fakt, że sierść tej rasy linieje w sposób umiarkowany. Foxhound angielski nie wymaga też zbyt częstego szczotkowania – wystarczy robić to z regularnie, np. raz w tygodniu. Jeśli zapewnisz psu odpowiednią dla niego ilość ruchu, nie będzie ryzyka, że zbytnio przybierze na wadze. Ważne jednak, by nie karmić go tuż przed planowanym polowaniem lub wysiłkiem, ponieważ nie lubi biegania z pełnym żołądkiem.
Foxhound angielski – hodowla psa gończego
Sfory tych psów są zlokalizowane w różnych krajach świata. W Polsce niezwykle trudno jest zdobyć egzemplarz z rodowodem. Najczęściej jego hodowle można spotkać w USA, Indiach, Kanadzie, Australii i Francji. Wzorzec foxhounda powstał dopiero w roku 2009, a jego popularność na wystawach jest jeszcze niska.
Foxhound angielski – ceny małego szczeniaka
Trudno jest sprecyzować dokładną cenę za psa tej rasy. W Polsce nie ma ich zbyt wiele, a hodowli wciąż brakuje. Z tego powodu jego cena może różnić się w zależności od kraju pochodzenia, hodowli i wieku. Według niektórych źródeł foxhound angielski kosztuje ok. 4500 zł. Jest to jednak cena mocno orientacyjna.
Foxhound angielski i historia rasy
Rasa ta powstała na skutek skrzyżowania ze sobą trzech innych psów. Mowa o greyhoundzie, fox terrierze i buldogu. W ten sposób rasa ta zyskała najlepsze cechy, do których można zaliczyć szybkość, instynkt łowcy i wytrzymałość podczas polowania. Foxhoundy stały się niezwykle popularne po 1800 roku, kiedy w Anglii niezwykle zaczęto organizować gonitwy za lisami. To właśnie w tego typu polowaniach psy rasy foxhound miały swój znakomity udział. Została uznana w 1964 roku.
Dla kogo jest foxhound angielski?
To zdecydowanie aktywny i żywiołowy pies. Nadaje się dla niewielkich i całkiem sporych rodzin. Bardzo lubi towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Z tego powodu świetnie będzie czuł się w domach ze sporą przestrzenią do biegania. Nie jest polecany do mieszkań w blokach, chyba że zapewni mu się stały kontakt z domownikami bez dłuższych przerw (3–4 godziny) i możliwość częstych spacerów. Foxhound angielski nie nadaje się też dla starszych osób, ponieważ bez większej aktywności będzie się bardzo nudził.
Ciekawostki na temat foxhounda angielskiego
Chociaż jego pochodzenie jest typowo angielskie, obecnie nie jest rasą wysoko cenioną w Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie więcej sfor znajduje się np. w USA czy Kanadzie. Foxhound jest bardzo wyczulony na ofiary podobne do lisa, a więc życie z kotem pod jednym dachem może wyzwolić w nim instynkt łowiecki. O wiele lepiej foxhound angielski radzi sobie w towarzystwie innych psów.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 159 /22.07.1997/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/159.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 22.07.1997.