Jest to jedna z najszlachetniejszych ras psów myśliwskich. Duży gończy gaskoński wywodzi się z Francji, a jego historia sięga XIV wieku. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w psiarniach należących do hrabiego Foix, który polował z nimi na leśną zwierzynę – zające, wilki, niedźwiedzie i dziki. Rasa powstała poprzez skrzyżowanie angielskiego southern hounda z francuskim psem myśliwskim. Rasa upowszechniła się w warstwach szlacheckich, zwłaszcza na terenie Gaskonii. W swoich sforach mieli je między innymi król Henryk IV, markiz de Foudras oraz Jerzy Waszyngton. Podczas Rewolucji Francuskiej liczebność rasy spadła – jej odbudowania podjął się w XIX wieku baron de Ruble. Skrzyżował zachowane czystej krwi gończe z Grand Gascon Saintongeois. Psy tej rasy nadal są wykorzystywane podczas polowań z bronią palną na jelenie i dziki. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tej rasie.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 62 do 68 cm, psy od 65 do 72 cm; masa ciała: od 36 do 45 kg |
⭐ Szata | sierść: obfity, gruby, krótki; maść: czarna z białym cętkowana; mogą występować czarne łaty; z podpalaniem |
❤️ Długość życia | ok. 13 lat |
? Charakter | spokojny, uważny, zaangażowany w pracę, łatwy w prowadzeniu |
Duży gończy gaskoński (Grand Bleu de Gascogne) – charakterystyka rasy
Duży gończy gaskoński jest psem, który osiąga duże rozmiary. Według wzorca rasy wysokość w kłębie u dorosłego samca wynosi do 72 cm – suki osiągają bardzo podobną wielkość (do 68 cm w kłębie) – natomiast masa, niezależnie od płci, może dochodzić do około 35 kg. Pies ma charakterystyczną, smukłą sylwetkę z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Jego ogon jest długi, osadzony i noszony dość nisko, zwykle wygięty. Rasę wyróżnia także kształtna czaszka z podłużną kufą o lekko obwisłych wargach oraz miękko opadającymi po obu stronach głowy, długimi, zakończonymi dość spiczasto uszami osadzonymi poniżej linii oczu.
Umaszczenie
Są one brązowe, przykryte grubymi powiekami, przez sprawiają wrażenie nieco głęboko osadzonych. Duży gończy gaskoński ma krótką sierść, ale bardzo ciekawe umaszczenie. Korpus zwierzęcia jest cętkowany, mogą też pojawiać się większe czarne łaty, co daje jego okrywie włosowej odcień łupkowo-szary. Uczy i boki głowy powinny być czarne z białą strzałką na czole, która jest typowa dla rasy. Natomiast nad oczami pies powinien mieć podpalane plamki („pies czterooki”).
Pielęgnacja i żywienie psów tej rasy
Pielęgnacja nie jest kłopotliwa, ponieważ wystarczy regularne czesanie i kontrolowanie stanu oczu i uszu gaskończyka. Dieta psa powinna być bogata w białko, którego potrzebują jego mięśnie. Oprócz tego należy mu zapewnić karmę bogatą w minerały, witaminy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.
Wady i zalety posiadania tej rasy psów gończych
Pies rasy duży gończy gaskoński nie sprawdzi się w małym mieszkaniu. Potrzebuje otwartej przestrzeni, więc będzie o wiele lepiej się czuł w domu z ogrodem. Opisy rasy wspominają też o donośnym głosie, z którego chętnie korzystają psy – szczekanie może być uciążliwe dla sąsiadów. Chętnie łączy się w sfory, więc lepiej zabezpieczyć posesję, by nie miał okazji do ucieczki. To nie tylko doskonały pies myśliwski, ale także znakomity towarzysz rodziny, ponieważ jest łagodny wobec dzieci. Emanuje spokojem, a odpowiednie szkolenie czyni z niego posłusznego i cierpliwego czworonoga. Sprawdza się w roli psa stróżującego. Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, więc warto rozwijać ich naturalne predyspozycje – ćwiczyć węch i tropienie.
Duży gończy gaskoński – hodowla
W odniesieniu do dużego gończego gaskońskiego hodowla psów rasowych nie powinna być przypadkowa. Można zaufać tylko takim, które są zrzeszone w Związku Kynologicznym. Dzięki temu masz pewność, że szczeniaki nie są obciążone genetycznie. Poza tym sprawdzone hodowle dbają o zdrowie i samopoczucie psów, nie rozmnażają ich w sposób niekontrolowany i otaczają opieką. Jeśli chcesz zostać właścicielem dużego gaskońskiego, hodowla z prawdziwego zdarzenia pomoże spełnić to marzenie.
Duży gończy gaskoński a mały gończy gaskoński
Duży gończy gaskoński i mały gończy gaskoński to dwa z czterech typów, które występują w obrębie rasy gończych gaskońskich. Oprócz nich są to jeszcze basset gaskoński i szorstkowłosy gończy gaskoński. Są to psy o różnej wielkości, umaszczeniu i rodzaju sierści. Główną różnicą pomiędzy Grand Bleu de Gascogne a Petit Bleu de Gascogne jest właśnie wielkość.
Duży gończy gaskoński to idealna rasa dla ludzi aktywnych, którzy potrafią zadbać o jego potrzeby. Długie spacery, ciekawe wyzwania – właśnie tego potrzebują czworonogi. Pies sprawdzi się w roli przyjaciela rodziny z dziećmi, jest bowiem spokojny i cierpliwy.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 22 /24.01.1996/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/22.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 24.01.1996.