Dobermany są rasą stosunkowo nową, występującą w różnych odmianach kolorystycznych. W Polsce, a nawet całej Europie znane są głównie czarne i czekoladowe, ale na przykład w Ameryce spotkać można dużo bardziej nieoczywiste ubarwienie. Swego czasu rekordy popularności bił doberman biały.

Doberman – charakterystyka rasy

Dobermany to psy, których historia nie jest wcale aż tak długa. Początków rasy upatruje się pod koniec XIX wieku. Te wysokie, postawne czworonogi wyhodowane zostały z myślą o ochronie – ludzie i mienia. Cechują się odwagą i nieustępliwością, ale również oddaniem w stosunku do właściciela.

To wysokie i szczupłe psy. Zgodnie ze wzorcem rasy, samce dobermanów w kłębie powinny mieć od 68 do 72 centymetrów i ważyć pomiędzy 40 a 45 kilogramów. Samice są zwykle nieco mniejsze – w kłębię winny mieć od 63 do 68 centymetrów, a ich waga nie powinna przekraczać 35 kilogramów. Dobermany mają krótką, ściśle przylegającą do ciała sierść.

Ubarwienie dobermanów

Mieszkańcy Starego Kontynentu kojarzyć mogą dobermany w dwóch standardowych odcieniach. Na całym świecie jednak nie jest to aż tak oczywiste, a szczególnie różne kolory psów tej rasy upodobali sobie Amerykanie. Na tamtejszym rynku dostępne są dobermany o nieoczywistych kolorach.

Doberman w Polsce

W Europie, co potwierdza FCI, ubarwienie dobermanów może być albo czarne, albo czekoladowe, w obu przypadkach z czystym i intensywnym podpalaniem. Przepisy Międzynarodowej Federacji Kynologicznej są tej kwestii jednoznaczne – żadne inne ubarwienie nie jest akceptowane, a psy mające inny odcień sierści nie mogą startować w zawodach czy być reproduktorami. Ponieważ w Polsce respektowane są założenia FCI, również dopuszczalne są tylko wspomniane dwa ubarwienia dobermanów.

Doberman w Stanach Zjednoczonych

Nieco inaczej ma się sprawa w Stanach Zjednoczonych. Poza wcześniej wymienionymi kolorami dobermanów pojawiają się również takie modyfikacje jak doberman biały czy izabelowaty (rozjaśniony kolor kasztanowy). Są one hodowane przez mające certyfikaty hodowle, a także sprzedawane za naprawdę duże kwoty. Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze jest to rozwiązanie dobre z etycznego punktu widzenia.

Biały doberman – czym się charakteryzuje?

Doberman biały jest niczym innym, jak psem dotkniętym albinizmem, czyli grupą wad genetycznych. Sprawiają one, że pies nie wybarwia się – nie tylko jego sierść, ale również oczy. Te są zwykle w błękitnym odcieniu. 

Badania potwierdzają, że tak wyhodowane dobermany są dużo bardziej podatne na różnego rodzaju choroby – głównie skórne, ale nie tylko. Mowa jest o problemach z sercem i układem krążenia. Psy często rodzą się również ślepe. Żyją również zdecydowanie krócej – średnio zaledwie sześć lat. Wydaje się zatem, że celowe hodowanie psów dotkniętych albinizmem nie jest dobre z moralnego punktu widzenia.

Z tego właśnie powodu FCI nie dopuszcza takiej możliwości, ale w Stanach Zjednoczonych takie rozwiązanie jest dużo bardziej akceptowalne. Kupno białego dobermana jest zatem możliwe – jeśli oczywiście ktoś nie ma związanych z tym problemów etycznych.

Gdzie go kupić?

Oczywiście nie jest tak, że w USA dobermany białe są ogólnodostępne. Nawet tam działa tylko jedna hodowla, która „specjalizuje” się handlu psami z albinizmem. Nie ma wątpliwości, że psy dotknięte tą chorobą wyglądają interesująco, ale zważywszy na problemy zdrowotne, ich zakup nie wszystkich interesuje. Ponieważ jednak o dobermanach albinosach pisały swego czasu wszystkie branżowe media, siłą rzeczy sprzedaż została (niepotrzebnie) podkręcona.

Cena białego dobermana

Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem tak unikatowego psa, musi oczywiście liczyć się z większym wydatkiem. W Polsce zakup rasowego czworonoga o standardowym ubarwieniu to wydatek rzędu od 2 do 6 tysięcy złotych. Jeśli interesuje cię doberman albinos, cena będzie odpowiednio wyższa.

Amerykańska hodowla jakiś czas temu sprzedawała psy za 1000 dolarów (ponad 4700 zł), ale obecnie ceny poszły do góry i za białego dobermana zapłacić trzeba nawet 2500 dolarów (prawie 12 tysięcy złotych!). Oczywiście sprowadzenie takiego czworonoga do Polski oznaczałoby dodatkowe koszty i nawet nie wiadomo, czy z powodu panujących u nas przepisów celnych i hodowlanych, byłoby możliwe.

Biały doberman to raczej ciekawostka niż początek rewolucji w rasie. Szkoda jedynie, że całe to zamieszanie związane z psami z albinizmem odbija się przede wszystkim na samych czworonogach, które skazane są na krótkie i przepełnione cierpieniem życie. Amerykańskie podejście do tego zagadnienia jest zwyczajnie szkodliwe, a podobne praktyki powinny być ukracane. Wydaje się, że na ten moment nie ma ryzyka, że biały doberman pojawi się na europejskim, a tym bardziej polskim rynku psów (pseudo)rasowych.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.