W ostatnich latach zapanowała moda na psy hipoalergiczne, których sierść i naskórek rzekomo nie uczulają. W przypadku tej rasy jest wręcz odwrotnie. Bichon frise alergię powoduje dużo częściej niż inne psy. Wszystkiemu winna jest charakterystyczna kędzierzawa sierść, która nieco przypomina owczą wełnę. Alergicy powinni więc unikać biszonów. Dobra wiadomość jest taka, że praktycznie każda nieuczulona osoba może być dla niego dobrym opiekunem. 

Co warto wiedzieć o rasie bichon frisé?

Ogólny wyglądradosny i figlarny piesek o żwawym chodzie;
sierść przypomina futro kozy mongolskiej;
głowa noszona dumnie i wysoko; oczy wesołe i pełne wyrazu
Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm;
masa ciała: od 2,5 do 3 kg
Szatasierść: jedwabista, w formie luźnych loków, delikatna;
maść: czysto biała
Charakterradosny, figlarny, energiczny, wrażliwy, uroczy
Długość życia12–15 lat
Przeznaczeniepies do towarzystwa
PochodzenieFrancja/Belgia
Klasyfikacja FCIgrupa 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 1 (bichony i rasy pokrewne); nie podlega próbom pracy

Bichon frise – opis rasy i wygląd

Zdjęcia biszonów kędzierzawych wyraźnie ukazują, że pomimo niewielkich rozmiarów pies ten jest mocno zbudowany, z dobrze rozwiniętym kośćcem i szerokimi lędźwiami. Skręcony ogonek noszony jest wysoko, a kończyny – mocne i najczęściej kątowane. 

Wysokość w kłębie nie przekracza 30 centymetrów. We wzorcu nie zamieszczono pożądanej wagi, jednak zazwyczaj psy te nie przekraczają 3 kilogramów. Nie powinny jednak ważyć mniej niż 2,4. 

Bichon frise – szata i umaszczenie

Charakterystyczną cechą tego pieska jest jego szata – długa, jedwabista i kręcona, która nie zwisa, tylko wyraźnie odstaje na całym ciele. Taki rodzaj sierści wymaga bardzo starannej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że za jej sprawą biszon jest prawdziwym koszmarem alergików. Uczula bowiem zdecydowanie częściej niż inne psy. 

Jedynym pożądanym umaszczeniem jest białe. Kontrastują z nim czarny nos psa oraz dobrze napigmentowana skóra. 

Bichon frise – charakter

Według opisu bichon frise to naprawdę uroczy, energiczny i sympatyczny psiak rodzinny, który szybko zjednuje sobie serca wszystkich domowników. Do każdego przywiązuje się równie mocno, kocha szczerze i bardzo wylewnie. 

Bichon frise w domu

Bichon frise – mały manipulant

Ten uroczy mały piesek ma niepokojącą tendencję do okręcania sobie ludzi wokół małego palca. Spojrzenie jego wielkich czarnych oczu w połączeniu z charakterystyczną fryzurą i wieczną radością życia często sprawia, że jego opiekun przepada i jest w stanie zapewnić pupilowi wszystko, czego ten akurat sobie życzy. Biszon kędzierzawy to inteligentny pies, który bardzo szybko skojarzy, jakie zachowania wywołują konkretną reakcję i nie omieszka wykorzystać tego w przyszłości. Ani się obejrzysz, a w twoim domu będzie rządził niepozorny mały, biały piesek. 

Bichon frise – wrażliwość i pozytywny charakter

Biszony uwielbiają zabawę. Często się popisują i kochają być w samym centrum uwagi. Nie są jednak nadaktywne. Gen małych leniwców jest w nich bardzo silny. Cenią sobie wygodną kanapę i miękkie posłanie. Szczególnie pociągającym miejscem są dla nich kolana ukochanego opiekuna. 

Tak jak większość małych psów do towarzystwa, bichon frise jest bardzo wrażliwy i źle znosi odrzucenie. Nie wolno traktować go oschle czy brutalnie. Każde takie zachowanie bierze głęboko do siebie, a zraniony zamyka się w sobie i bardzo cierpi. Bichon frise bywa uparty i lubi postawić na swoim. W szkoleniu trzeba znaleźć idealną równowagę między konsekwencją a łagodnością i cierpliwością. 

Bichon frise na kanapie z opiekunem

Biszon kędzierzawy – zdrowie i długość życia

Wbrew swoim malutkim rozmiarom bichon frise to pies zdrowy i odporny. Najwięcej problemów przysparza opiekunom niedrożność kanalików łzowych, która objawia się nieestetycznymi zaciekami w okolicach oczu. Ta przypadłość jest szczególnie kłopotliwa dla właścicieli psów wystawowych, jednak w żadnym wypadku nie wolno jej ignorować. 

Sporadycznie w rasie zdarzają się poważne choroby oczu, takie jak zaćma. Niektóre biszony cierpią także na epilepsję. Jest to jednak problem niszowy, raczej wyeliminowany w dobrych i stabilnych liniach hodowlanych. 

Bichon frise zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywa sędziwych lat. Wiele psów obchodzi 16. urodziny, na których często popisuje się sztuczkami i spędza czas na zabawie z opiekunem. 

Bichon frise – pielęgnacja

O rasie bichon frise można powiedzieć jedno – wymaga dosyć intensywnej, regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Szata tych zwierzaków bezustannie rośnie, dlatego wymaga systematycznego przycinania. Zazwyczaj raz na dwa miesiące zaleca się odwiedzenie groomera. Takie wizyty niosą za sobą koszty, które trzeba koniecznie wliczyć w cenę utrzymania zwierzęcia. Oczywiście, strzyżenie biszona można przeprowadzić na własną rękę, jednak wymaga to wiedzy i wprawy. 

Poważnym problemem estetycznym są żółte, czy brunatne zacieki pod oczami, które powstają w wyniku niedrożności kanalików łzowych. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele preparatów, które stworzone zostały specjalnie do usuwania takich śladów. Niektórzy korzystają także ze specjalnych szamponów z właściwościami wybielającymi. 

Bichon frise u groomera

Bichon frise – linienie

Ze względu na typ szaty psy rasy bichon frise praktycznie nie gubią włosów i nie linieją. Wiele osób mylnie interpretuje ten fakt jako świadczący o niskim współczynniku alergizacji w towarzystwie biszonów. Niestety, nic bardziej mylnego. Sierść, a raczej wełna bichona frise jest wysoce uczulająca, dlatego osoby skłonne do alergii powinny zastanowić się nad inną rasą. 

Bichon frise – żywienie

Tak jak wiele innych małych psów do towarzystwa, biszony kędzierzawe to ogromne łakomczuchy. Niestety, mają przez to skłonności do tycia, dlatego ich jadłospis powinien być dobrze przemyślany i wolny od niedozwolonych przekąsek, szczególnie tych, które pochodzą z ludzkiego stołu. 

A co się sprawdzi? Dobrej jakości karma komercyjna o niskiej zawartości węglowodanów lub… dieta BARF. Mały pies to ciągle pies, dla którego najbardziej odpowiednim biologicznie pokarmem jest mięso. Możesz przygotowywać gotowane jedzenie, jednak musi ono być odpowiednio suplementowane. 

Bichon frise – szczeniaki i hodowla

Bichon frise nie jest najbardziej popularnym z małych psów do towarzystwa. Znalezienie hodowli zarejestrowanej w ZKwP nie powinno być jednak problemem. Podczas poszukiwań kieruj się opiniami miłośników rasy. 

Bichon frise szczeniak

Bichon frise – cena

Szczeniaki bichon frise z rodowodem FCI to obecnie wydatek mniej więcej 6 – 7 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to kwota orientacyjna. Ostateczna cena bichona frise określana jest przez hodowcę.

Bichon frise – historia rasy

Bichon frise jest psem ozdobnym z grupy biszonów, do której należą także popularne bolończyki, maltańczyki i hawańczyki. To bardzo stara rasa; jej początki przypadają na okres włoskiego renesansu. To właśnie w basenie Morza Śródziemnego należy szukać korzeni biszona. Dawniej był on nazywany psem z Teneryfy. 

Rozwój popularności biszonów kędzierzawych

Sympatyczne usposobienie tej rasy oraz ciekawy wygląd sprawiły, że bichon frise szybko stał się ulubieńcem na dworach europejskiej arystokracji. Jego podobiznę możemy znaleźć na wielu dziełach sztuki uznanych twórców. W XVIII wieku pieski te zaczęły być bardzo popularne niemal na całym kontynencie. 

Niestety, moda na biszony szybko minęła. W XIX wieku rasa zupełnie zniknęła z domów arystokracji, a potomkowie dawnych psów królewskich często zaczęli trafiać na ulice. Ta pozorna degradacja paradoksalnie doprowadziła do tego, że piesków tej rasy pojawiało się coraz więcej. Stały się bowiem ulubieńcami mieszczan i drobnych kupców. 

I wojna światowa zdziesiątkowała populację rasy. Po raz kolejny jednak do biszonów kędzierzawych uśmiechnęło się szczęście. Wracający do domu żołnierze amerykańscy zaczęli wozić te psy za ocean. W Europie wróciły do łask dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy to rasę uznał Francuski Związek Kynologiczny. W 1960 roku została ona także zatwierdzona przez FCI, gdzie wpisano ją do ksiąg pod patronatem francusko-belgijskim. 

Bichon frise – galeria

Bichon frise o rasie – dla kogo ten pies?

Odpowiednim opiekunem dla bichona frise będzie praktycznie każda osoba, która ma chęć i możliwości, aby zapewnić mu odpowiedni dom. Ten sympatyczny zwierzak odnajdzie się bowiem w każdych warunkach, zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu z ogrodem.

Bichon frise – aktywny dom

Biszony lubią zabawę i są bardzo energiczne, jednak nie potrzebują bardzo dużej dawki ruchu. Łatwo dostosowują się do stylu życia opiekuna i będą dobrymi towarzyszami zarówno dla osób starszych, jak i dla rodzin z dziećmi. Jedynym przeciwwskazaniem jest skłonność do alergii.

Bichon frise – uparty pies

Pomimo uroczego wyglądu i bezproblemowego charakteru bichon frise warto pamiętać o tym, że jest on psem dosyć upartym i bystrym. Lubi stawiać na swoim i wie, jak wykorzystać słabość swojego człowieka. Właśnie dlatego powinien przejść przynajmniej podstawowe szkolenie i poznać zasady, które panują w domu. Jeżeli nie nauczy się ich egzekwować, szybko wymyśli własne, do których to ty będziesz musiał się dostosować. W gruncie rzeczy nie trzeba wiele, aby ten uroczy biały piesek stał się prawdziwym małym terrorystą. 

bichon frise infografika

Bichon frise – ciekawostki

Specyficzna fryzura biszonów kędzierzawych sprawia, że niektórzy porównują ich wygląd do bardzo zadbanych i eleganckich staruszek. 

Bichon frise bywa mylony z małym pudlem. Co ciekawe, tak jak on, przez długi czas był chętnie wykorzystywany w sztukach cyrkowych.

Bichon frise to pies, który sprawdzi się w prawie każdym domu. Musisz jednak zwrócić uwagę na jego upór i próby ustalenia własnych reguł. Wymaga regularnej, dość zaawansowanej pielęgnacji.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 215 /11. 05. 1998/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/215.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 10.01.1972.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.