Szukając swojej wymarzonej rasy psów, warto zwrócić uwagę na te stosunkowo rzadkie w Polsce psy. Z uwagi na swój niewielki wzrost wydają się idealnymi towarzyszami do małego mieszkania. Czy rzeczywiście sprawdzają się w małym metrażu? Jak wygląda australian silky terrier i skąd pochodzi? Taki pies podobny do yorka może być ciekawą alternatywą dla bardziej popularnych ras, których wiele widuje się na ulicach miast. Upewnij się jednak, czy na pewno rzadka rasa będzie dla ciebie odpowiednia, czy może nie będziesz najlepszym przewodnikiem dla australijskiego teriera.

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 23 do 26 cm
masa ciała: od 3,5 do 5 kg
Szatasierść: gładka, błyszcząca, delikatna, jedwabista
maść: odcienie niebieskiego z płowym podpalaniem
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterodważny, pewny siebie, żywotny, temperamentny

Jak wygląda australian silky terrier?

australian silky terrier podczas czesania

Jest to niewielki, krótkonożny pies, który kształtem tułowia przypomina nieco jamnika. Ma smukłą sylwetkę, ale powinien być na tyle silny i zwinny, aby bez problemu polować na niewielkie gryzonie oraz inne szkodniki. Jego kufa powinna być krótsza niż mózgoczaszka, a szyja zgrabna, ale średniej długości. Jego linia górna tułowia powinna być prosta. Wklęśnięcie lub pojawiający się garb jest uznawany za poważną wadę, niezależnie od tego, czy pojawia się w ruchu, czy pozycji stojącej. Australian silky terrier ma ogon uniesiony do góry, ale bez dodatkowych frędzli.

Wielkość i sierść australian silky terriera

Samiec teriera australijskiego powinien mieć 23–26 cm w kłębie, natomiast samice powinny być nieco większe. Według wzorca FCI ich waga powinna być proporcjonalna do wzrostu. Jedną z cech charakterystycznych psów tej rasy jest sierść, wyglądem zbliżona  do psów rasy yorkshire terrier. Powinna być długa, prosta, z przedziałkiem na środku grzbietu psa. Nie powinna krępować jego ruchów. Uznaje się wszystkie połączenia maści niebieskiej z płowym. Jeśli na ogonie występuje błękitna sierść, powinna być możliwie najciemniejsza. Jeśli pies ma umaszczenie błękitne, nie powinien posiadać żadnych innych nalotów kolorystycznych.

Terier australijski – opis rasy. Jaki ma charakter?

australian silky terrier na łące

Australian silky terrier ma charakter typowy dla innych terierów. Jest radosny i żywiołowy, ale przy tym dość temperamentny. Powinien dobrze sprawdzić się jako towarzysz dziecięcych zabaw, jednak należy wziąć pod uwagę, że teriery potrafią być dość niezależne. Są też odważne i nie boją się wchodzić do różnych nieznanych miejsc. Uwielbiają pracę z człowiekiem, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre komendy czasem wolą  wykonywać po swojemu. Z tego powodu oczekują, aby ich opiekun był stanowczy i wiedział, czego chce. Bez wątpienia są to psy z duszą, które odwdzięczą się właścicielowi całym swoim sercem.

Małe ciało i duża wytrzymałość? To zależy!

Nie da się ukryć, że australian silky terrier to przede wszystkim świetny pies do towarzystwa. Nie nada się więc np. na stróża posesji, który będzie spędzał czas na dworze. Warto jednak zauważyć, że teriery australijskie są znacznie bardziej odporne na mróz i niską temperaturę, niż na upalne lato. Dlatego w takie dni pies koniecznie musi mieć zapewniony stały dostęp do wody. Będzie też wdzięczny za możliwość chłodzenia się przy wiatraku. Ponadto psy te zaliczają się do bardzo czujnych, co oznacza, że w przypadku zagrożenia mogą ostrzegać swojego właściciela szczekaniem albo szczególnym zachowaniem.

Terier australijski i jego zdrowie – na co może chorować?

Jest to pies o przeciętnej długości życia wynoszącej ok. 12–15 lat. Jest przy tym zwierzęciem naprawdę wytrzymałym i zdrowym. W rasie nie występują raczej żadne częste choroby genetyczne. Nie oznacza to jednak, że terier australijski nie choruje w ogóle. Bardzo duży wpływ na samopoczucie psa ma jego dieta, codzienny ruch i skłonności osobnicze. Może się zatem okazać, że mimo ogólnie zdrowej rasy, twój australian silky terier będzie wymagał regularnych wizyt u lekarza weterynarii.

Jak wygląda pielęgnacja sierści? Australian silky terrier dla alergika!

Jak wygląda pielęgnacja sierści - Australian silky terrier dla alergika

Rasa ta nie posiada podszerstka, dlatego jest szczególnie polecana alergikom. W ich przypadku szansa na wywołanie mocnej reakcji uczuleniowej jest znacznie mniejsza. Nie da się jednak ukryć, że jedwabisty włos o długości 12–15 cm wymaga regularnego czesania. Już od wieku szczenięcego zacznij rozczesywać swojego podopiecznego. Najlepiej robić to codziennie lub co drugi dzień, aby odpowiednio zadbać o sierść teriera i szybko pozbyć się kołtunów. Pamiętaj, że podcieniem sierści powinien zajmować się tylko groomer. Z uwagi na brak podszerstka istnieje możliwość golenia tego psa podobnego do yorka, jednak lepiej zdecydować się na ścięcie sierści na krótko.

Hodowla psów rasy australian silky terrier – jak ją znaleźć?

Australian silky terrier nie jest rasą zbyt popularną w Polsce, jednak istnieją hodowle zajmujące się tymi psami. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedzialnego hodowcę, odwiedź swój oddział Związku Kynologicznego w Polsce, aby zdobyć informacje na temat takich osób w twojej okolicy. Dobrym rozwiązaniem może być także poszukanie informacji oraz opinii w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych. Pamiętaj, aby wybierać zwierzęta z metrykami wydawanymi przez ZKwP bądź rodowodami FCI. Tylko w ten sposób zyskasz pewność co do czystości rasy psa.

Ile kosztuje terier australijski?

W 2020 roku ceny psów rasowych znacząco wzrosły. Małe rasy, np. australian sky terrier, z powodu niewielkiej liczebności miotów oraz wielu zainteresowanych szczenięciem, będą szczególnie kosztowne. Za rasowego psa z dobrej hodowli możesz zapłacić nawet 5–6 tys. złotych lub więcej. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby twój podopieczny posiadał dokumenty, zdecyduj się jedynie na zwierzę wyhodowane w organizacji przynależącej do FCI bądź zaprzyjaźnionej z nią (np. Kennel Club z Wielkiej Brytanii czy American Kennel Club). Dobrym rozwiązaniem może okazać się także adopcja psa ze schroniska. Być może nie wybierzesz się z nim na wystawę, jednak bez wątpienia będzie wdzięcznym przyjacielem!

To nie jest stara rasa!

Wiele psich ras powstało w stosunkowo naturalny sposób. Australian silky terrier jest jednak wyjątkiem! Powstał on w wyniku skrzyżowania australijskiego terriera z yorkshire terrierem. Między 1820 a 1839 rokiem do Anglii została przywieziona stalowoniebieska suczka z Tasmanii. Pokryto ją dandie dinmont terrierem. Szczenię z jej miotu zakupił Macarthur Little, który próbował uzyskać jedwabisty włos wśród swoich psów. Kilka lat później wyjechał do Sydney, gdzie kontynuował swoją pracę nad nową rasą. Pierwszy wzorzec powstał na początku XX wieku. Choć więc przodkowie tych psów mają swoje dalekie korzenie, australian silky terrier to wciąż stosunkowo nowa rasa.

Terier australijski – czy to dobry pies dla ciebie?

Niewielki wzrost sprawia, że australian silky terrier wydaje się świetnym psem do małego mieszkania. Obowiązuje jednak pewien warunek – jest to żywiołowe zwierzę, dlatego jego właściciel powinien mieć czas na regularne, długie spacery. Trzy piętnastominutowe przechadzki to zdecydowanie zbyt mało! Należy zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na wydłużoną budowę ciała  terier ten nie powinien zbyt często wchodzić po schodach. Może to negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Jeśli wiesz, że będziesz mieć problemy z podnoszeniem swojego podopiecznego, a mieszkasz na piętrze i nie posiadasz windy – powinieneś zrezygnować z zakupu tego psa.

Ciekawostki – czego jeszcze nie wiesz o tej rasie?

Nadanie nazwy nowo powstałej rasie nie było w tym przypadku proste. Początkowo terier australijski nazywany był „sydney silky terrierem”, ze względu na miejsce zamieszkania jego hodowcy, jednak w 1955 roku w Australii przechrzczono go na australian silky terriera. Warto wiedzieć, że historia tej rasy jest bardzo mocno związana z Sydney. Jeśli więc jesteś prawdziwym miłośnikiem australijskiego teriera, wyjazd w tamte strony pomoże ci dowiedzieć się o nim jeszcze więcej!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 236 /05.12.2012/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/236.pdf, wersja polska 10.12.2012, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.10.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)