Podstawowe informacje o alaskan malamute
Wrażenie ogólne | Pies solidnie zbudowany, z głęboką klatką piersiową i umięśnionym tułowiem. Wyraża pewność, dumną postawę oraz aktywność, z ciekawym spojrzeniem |
Kraj pochodzenia | U.S.A. |
Klasyfikacja FCI | Grupa 5: Szpice i psy ras pierwotnych / Sekcja 1: Nordyckie psy zaprzęgowe Bez prób pracy |
Rozmiar | Psy: ok. 63,5 cm w kłębie Suki: ok. 58,5 cm w kłębie |
Waga | 34–38 kg (zależnie od płci) |
Szata | Gęsta, gruby włos okrywowy; podszerstek gęsty, natłuszczony, wełnisty, 2,5-5,1 cm głębokości. Włos ochronny zróżnicowany, krótki do średniej długości na różnych częściach ciała |
Umaszczenie | Waha się od jasnoszarego, przez śniade i rude odcienie, do czarnego. Dominuje biel na spodzie tułowia, części kończyn, łapach i masce. Dopuszczalne są różne znaczenia i kombinacje kolorów |
Długość życia | 10-14 lat |
Charakter | Przyjazny, oddany, nie jest psem „jednego właściciela”. Jest aktywny i towarzyski, imponujący dostojeństwem po osiągnięciu dojrzałości |
Zastosowanie | Pies zaprzęgowy, zdolny do transportowania ciężkich ładunków w trudnych warunkach arktycznych |
Alaskan malamute jest jedną ze starszych ras psów zaprzęgowych. Czworonogi już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie silnych i dobrze umięśnionych. Swoją postawą dają znać, że są psami dumnymi, ale i ciekawskimi i przyjacielskimi jednocześnie. Oto najważniejsze informacje o rasie alaskan malamute:
- psy mają 63,5 cm w kłębie i ważą ok. 38 kg, suki są nieco niższe, mają bowiem 58,5 cm i ważą ok. 34 kg;
- dobrze rozwinięta klatka piersiowa;
- umięśniony i prosty tułów;
- łagodnie opadający ku biodrom grzbiet;
- duża, proporcjonalna głowa z osadzonymi ukośnie, brązowymi oczami w kształcie migdała (nie mogą być niebieskie, jak u siberian husky);
- włos okrywowy jest gruby i bardzo gęsty. Podobnie podszerstek, który ma ok. 2,5-5,1 cm, jest wełnisty i bujny;
- wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie psów, które waha się od jasnoszarego aż po całkiem czarne. Może występować także w kolorze śniadym i rudym. Dopuszczalną jednobarwną maścią jest biała.
Od Redakcji
Chociaż bardzo często są mylone, husky i pies alaskan malamute to dwie różne rasy. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że husky są drobniejsze, zazwyczaj mają niebieskie oczy.
Jaki charakter mają alaskan malamute?
Przed adopcją trzeba przekonać się, jaki jest charakter alaskan malamute. To pies wyjątkowy i z pewnością nie należy go kupować tylko ze względu na jego wygląd. To nie przytulanka choć przez grubą szatę okrywową rasa psa alaskan malamute może przypominać dużego, miękkiego niedźwiadka.
Jaki temperament mają psy rasy alaskan malamute?
Przez swój silny charakter alaskan malamute potrzebuje odpowiedniego podejścia. Psy wyróżniają się dużą dozą niezależności, bywają uparte i nie da się zmusić ich do pełnego posłuszeństwa. Niezależność nie oznacza jednak, że dobrze znoszą samotne chwile – wręcz przeciwnie, zbyt długie pozostawianie psa samemu sobie będzie skutkowało stresem i frustracją. Pies ma wówczas skłonność do niszczenia mebli i wycia. Malamuty bowiem, w odróżnieniu od większości psów, nie szczekają, lecz wyją jak wilki.
Cechy idealnego właściciela dla alaskan malamute
Z powyższej charakterystyki alaskan malamute wynika, że nie są to psy dla każdego. Na pewno nie nadają się dla osób niedoświadczonych. Idealny opiekun powinien być:
- zdecydowany;
- opanowany;
- cierpliwy;
- wymagający;
- chętny do pracy z psem.
Alaskan malamute – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń
Może się wydawać, że ze względu na gabaryty poziom aktywności alaskan malamute jest niewielki. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują aktywności fizycznej. Rasa psa alaskan malamute była w końcu wykorzystywana do ciągnięcia psich zaprzęgów. Można się zatem spodziewać, że malamuty nadal mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i wysiłek.
Alaskan malamute – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami
Psy alaskan malamute są niezwykle sympatyczne. Czułość okazują nie tylko swojej najbliższej rodzinie, ponieważ w stosunku do obcych sobie osób również zachowują się przyjaźnie i serdecznie. Z tego powodu raczej nie nadają się na psy stróżujące, mimo że niektórych odstraszają już samą swoją posturą. Nie bywają natomiast agresywne ani nieprzewidywalne, wręcz przeciwnie.
Z informacji o rasie alaskan malamute wynika również, że czworonogi akceptują inne psy. Muszą się jednak wcześniej przyzwyczaić do ich obecności. Natomiast ze względy na silny instynkt łowiecki lepiej nie łączyć ich z kotami i małymi zwierzętami.
Jakie są metody treningowe dopasowane do alaskan malamute?
Zanim trafi do twojego domu, dowiedz się, jak trenować psa rasy alaskan malamute. To bardzo ważne dla jego zdrowia! Warto zaangażować psy w takie aktywności, jak:
- dog dancing;
- agility;
- sporty związane z tropieniem oraz zaprzęgami.
Jak dbać o zdrowie alaskan malamute?
Z punktu widzenia prawidłowej opieki ważna jest nie tylko kwestia tego, jak trenować psa rasy alaskan malamute. Trzeba poznać również metody pielęgnacji oraz dolegliwości, które najczęściej dotykają malamuty.
Jakie są najczęściej występujące choroby u alaskan malamute?
Najczęstsze choroby rasy alaskan malamute to przede wszystkim:
- dysplazja stawu biodrowego;
- polineuropatia i inne schorzenia neurologiczne;
- lipoma, czyli łagodny guz tkanki tłuszczowej;
- chondrodysplazja (polega na zahamowaniu wzrostu kości i kończyn i kręgosłupa, przy jednoczesnym normalnym wzroście czaszki i tułowia).
Czasami u czworonogów zdarzają się choroby układu pokarmowego charakterystyczne dla dużych ras, m.in. skręt żołądka. Dość często psy te zapadają na genetyczne choroby oczy, do których należą katarakta lub postępujący zanik siatkówki. Mając świadomość tego, jakie są najczęstsze choroby rasy alaskan malamute, można zapewnić mu lepszą opiekę.
Dieta i żywienie – jak dopasować do alaskan malamute?
Czy opinie o alaskan malamute jako nieposkromionych żarłokach są prawdziwe? Psy potrzebują jedzenia dostosowanego do wieku i poziomu ich aktywności. Sprawdzą się zarówno karmy kupne, jak i te przygotowywane w domu. Większość opiekunów malamutów ceni sobie dietę BARF, ale wymaga suplementacji. Aby zapanować nad wagą alaskan malamuta, trzeba podawać mu dwa posiłki dziennie – lżejszy rano i nieco bardziej obfity wieczorem.
Jak pielęgnować psy rasy alaskan malamute?
Powszechne opinie o alaskan malamute wskazują, że to pies wymagający regularnej pielęgnacji. Nie jest ona skomplikowana, ale nie można o niej zapominać. Nie obejdzie się bez częstego i intensywnego szczotkowania sierści. Linienie to szczególnie trudny okres dla opiekunów – w tym czasie psy tracą bardzo dużo sierści i trzeba codziennie ją wyczesywać. Jeśli masz malamuta, użyj wtedy szczotki, która zbierze nie tylko wierzchnią warstwę włosia, lecz również podszerstek.
Z przedstawionej charakterystyki alaskan malamute wynika, że psy dobrze znoszą chłody. Latem potrzebują jednak dostępu do cienia i dużej ilości czystej wody.
Wprowadzenie szczeniaka rasy alaskan malamute do nowego domu
Wprowadzenie szczeniaka alaskan malamute do rodziny to emocjonujący czas zarówno dla psa, jak i dla właścicieli. Ważne jest, aby przygotować dom, zapewniając szczeniakowi bezpieczną przestrzeń i odpowiednie akcesoria, takie jak legowisko, miski na wodę i jedzenie oraz zabawki. Pierwsze dni powinny być poświęcone na budowanie więzi i nauczanie podstawowych komend. Alaskan malamute to psy aktywne, więc należy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i zabawy, aby wspierać ich rozwój fizyczny i emocjonalny.
Historia i pochodzenie rasy alaskan malamute
Jaka jest historia alaskan malamute? To jedna z najstarszych ras arktycznych i należy do ras pierwotnych. Ich nazwa pochodzi od ludu z Alaski, zwanego Mahlamutes. Psów używano głównie do transportowania towarów, dlatego często określa się je lokomotywami Północy.
Pochodzenie i rozwój rasy alaskan malamute
Kiedy na Alasce i w innych częściach Stanów Zjednoczonych wybuchła gorączka złota w XIX wieku, wzrosło zapotrzebowanie na nie. Zaczęto krzyżować czworonogi z większymi psami. W efekcie powstały psy duże i bardzo odporne, zdolne do ciągnięcia nawet bardzo dużych ładunków. Chociaż pierwotni przedstawiciele rasy niemal wyginęli, w latach 20. XX wieku skutecznie podjęto się prób uratowania rasy. W 1935 roku American Kennel Club warunkowo uznał tę rasę. W latach 60. XX wieku alaskan malamute został zarejestrowany przez FCI.
Obecność rasy alaskan malamute w Polsce
Historia alaskan malamute w Polsce jest dość krótka. Pierwszy pies tej rasy przyjechał do nas dopiero w 1985 roku. Obecnie istnieje kilka certyfikowanych hodowli malamutów, a zwierzaki cieszą się popularnością.
Ciekawe fakty i rekordy rasy alaskan malamute
Lubisz malamuty? To bardzo ciekawe zwierzęta, sprawdź więc, czego nie wiesz o rasie alaskan malamute!
Historie związane z rasą alaskan malamute
- Psy rasy alaskan malamute wykorzystywano podczas II wojny światowej do transportowania rannych i sprzętu, a także poszukiwań min. Świetnie sprawdzały się również jako psy ratownicze;
- Malamuty są jedną z najstarszych i genetycznie najbliższych wilkom ras psów. Ich cechy fizyczne i zachowanie często przypominają te dzikie krewniaki;
- Malamutes były używane jak psy zaprzęgowe w ważnych wyprawach badawczych, w tym w wyprawach na biegun północny. Ich wytrzymałość i zdolność do pracy w trudnych warunkach były nieocenione dla odkrywców.
Jaką rolę odgrywają psy rasy alaskan malamute w pracy i służbie?
Tradycyjnie malamuty używane są do ciągnięcia sań i przewożenia ciężarów w trudnych warunkach arktycznych. Współcześnie znajdują zastosowanie w ratownictwie, terapii i jako psy towarzyszące. Są cenione za spokój i przyjacielski charakter.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pies rasy alaskan malamute?
Ile kosztuje alaskan malamute? Średnia cena za szczenię to ok. 3000 zł, jednak zdarza się, że za wyjątkowe osobniki trzeba zapłacić nawet 4500 zł. Wszystko zależy od hodowli, z której pochodzi pies. Swoją rolę gra także jego wiek oraz płeć. Cenę alaskan malamuta może zależeć od danego hodowcy. Decyzja o zakupie powinna być przemyślana. Szczenięta alaskan malamute są słodkie, ale wyrastają z nich psy o zdecydowanym charakterze, które potrzebują odpowiedniego ułożenia.
Jak długo żyją psy rasy alaskan malamute?
Ile lat żyje alaskan malamute? Psy tej rasy należą do czworonogów nad wyraz odpornych i wytrzymałych. Długość ich życia wynosi od 10 do 13 lat. W tym czasie, niestety, psy mają tendencję do zapadania na różnego rodzaju schorzenia, o których powinni wiedzieć potencjalni właściciele. Na średnią długość życia alaskan malamuta wpływają więc różne czynniki – genetyczne oraz środowiskowe. Chociaż rasa została stworzona do pracy, należy zapewnić jej odpowiednią opiekę.
Czy rasa alaskan malamute jest łatwa do szkolenia?
Czy rasa alaskan malamute jest łatwa do szkolenia? Te psy słyną ze swojego niezależnego charakteru, co może sprawić, że szkolenie będzie wymagało cierpliwości i konsekwencji. Chociaż inteligentne, malamuty potrzebują motywacji i pozytywnego wzmocnienia. Są wrażliwe na sposób szkolenia, więc odpowiednie podejście i wcześnie rozpoczęte treningi są kluczowe.
Czy alaskan malamute jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?
Alaskan malamute w mieszkaniu to nie najlepszy pomysł. Co prawda malamuty dostosowują się do warunków mieszkalnych, ale ich rozmiary oraz zapotrzebowanie na ćwiczenia sprawiają, że zdecydowanie lepiej czują się one w domu z dużym ogrodem niż w ciasnej kawalerce. Dla alaskan malamuta życie w małej przestrzeni może być bardziej znośne, jeśli otrzyma odpowiednią dawkę ruchu. Przed podjęciem decyzji warto jednak wziąć pod uwagę potrzeby tego dużego i silnego czworonoga.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 243 /09. 06.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/243.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 14.08.1996.