Jaka klatka dla chomika syryjskiego?

Zadaj pytanieKategoria: GryzonieJaka klatka dla chomika syryjskiego?
Maciek zapytał 4 miesiące temu

Jaka klatka dla chomika syryjskiego będzie nadawała się najlepiej? W sklepach zoologicznych jest mnóstwo takich wyposażonych w tunele i rury, ale taka ilość plastiku mnie zniechęca.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Masz bardzo dobrą intuicję. Chomiki faktycznie bardzo lubią tunele, jednak nagromadzenie plastikowych elementów, najczęściej stłoczonych na bardzo małej przestrzeni, jest nie tylko nieekologiczne. Nie spełnia w żaden sposób potrzeb gatunkowych, a dodatkowo może być niebezpieczne. 
Jaka klatka dla chomika syryjskiego? Odpowiedź może być zaskakująca – żadna. Najlepiej sprawdzi się akwarium do jednej trzeciej wysokości wypełnione trocinami. W trocinach chomik będzie mógł drążyć swoje własne tunele (których z czasem zbuduje cały system) i nory. 
Rekomendowane wymiary akwarium dla chomika syryjskiego to 100 × 50. Niewielkie rozmiary gryzonia bynajmniej nie są pretekstem do tego, żeby zamykać w mikro pojemnikach. Chomiki w naturze odbywają długie wędrówki, a ich terytoria są rozległe. Zamknięcie na malutkiej przestrzeni to nieustanny stres, który przechodzi w choroby – także psychiczne. 
Zamiast plastikowych akcesoriów, lepiej zdecydować się na bardziej naturalne materiały. Drewniane półeczki, duże kołowrotki, domki wykonane ze skorupek kokosa to świetne, zdrowe i ekologiczne rozwiązanie.