W sklepach zoologicznych możesz spotkać wiele rodzajów domków dla chomika. Kiedyś najbardziej popularne były domki plastikowe, obecnie więcej osób decyduje się na te drewniane lub wykonane z patyczków. To zdecydowanie dobra zmiana! Domek dla chomików możesz także stworzyć im samodzielnie. Jak to zrobić? Jakie materiały oprócz wymienionych są jeszcze wykorzystywane? Przekonaj się, dlaczego domek dla chomika jest niezbędny, jeśli masz takiego gryzonia. Z naszego tekstu dowiesz się wszystkiego o chomiczych mieszkaniach. Przeczytaj już teraz!

Po co chomikowi domek? 

Chomik to zwierzątko, które przez większość swojego życia przemierza pustynne tereny lub drąży tunele, gdzie wykopuje skomplikowany system komnat. W warunkach domowych musisz dążyć do tego, aby jak najlepiej odtworzyć jego naturalne warunki życia. 

Domek dla chomika, czyli coś zamiast kryjówki

Z wiadomych względów nie jesteś w stanie zapewnić chomikowi tak dużego terytorium, jakim dysponuje na stepach czy pustyniach. Właśnie dlatego do klatek trzeba kłaść grube warstwy ściółki, a także kołowrotki, w których zwierzaki mogą przemierzać długie kilometry. 

Tak samo jest z domkiem. To bardzo ważny element wyposażenia, który odtwarza kryjówkę, w której chomiczek chroni się przed światem podczas snu. Domek dla chomika powinien być jednocześnie przestronny i wygodny w użytkowaniu. 

Rodzaje domków dla chomika

W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele modeli domków dla chomików. Różnią się one przede wszystkim:

 • rodzajem materiału, z którego zostały wykonane;
 • wielkością;
 • standardem wykończenia;
 • ceną.

Na koszt wpływają wszystkie wymienione wyżej kryteria. Im bardziej stabilny i lepiej wykonany domek, tym więcej za niego zapłacisz. 

Domek dla chomika – drewniany czy z plastiku?

Domek dla chomika – materiał

W sklepach znajdziesz domki dla chomika wykonane z:

 • plastiku;
 • drewna;
 • patyczków;
 • kartonu.

Domek dla chomika z drewna albo z łupiny kokosa możesz zrobić samodzielnie w domu. Do tego jeszcze przejdziemy.

Teraz znajdziesz listę najbardziej popularnych domków dla chomików. Zapoznaj się z ich opisem, wadami i zaletami. 

Domek dla chomika z plastiku

Domki dla chomika z plastiku znajdziesz w niemal każdym sklepie zoologicznym. Są wykonane w bardzo różnych kształtach. Niektóre z nich przypominają np. domki czy samochodziki. Plastikowe mieszkanka dla chomików mają bardzo żywe kolory. Zazwyczaj wycięte jest tam okrągłe okienko wraz z drzwiami. Dach ma kształt spadzisty lub płaski.

Wady i zalety plastikowego domku dla chomika

Jaki jest plus takiego rozwiązania? Domki plastikowe są bardzo tanie. Występują także w różnych kolorach. Nie można jednak zapomnieć o bardzo licznych wadach. 

Plastikowe domki bardzo często zostają ofiarami chomiczych zębów. Tworzywo sztuczne musi być bardzo twarde, aby faktycznie dobrze odgrywało swoją rolę. Większość dostępnych na rynku plastikowych domków dla chomika kompletnie nie spełnia tego kryterium. 

Domek drewniany dla chomika

Model z drewna to odpowiedni domek dla chomika syryjskiego, dżungarskiego i wszystkich innych gatunków hodowanych w klatkach i zbiornikach akwariowych. Takie produkty można kupić w bardzo różnych rozmiarach, dlatego spokojnie dopasujesz chomiczy dom do wielkości swojego pupila. 

Domek dla chomika z drewna – zalety i wady

Drewniany domek jest naturalny i bardzo trwały. Nawet jeżeli zostanie pogryziony przez chomika, zwierzakowi nie stanie się krzywda. Nie bez znaczenia jest też estetyka. Taki dom z drewna dla gryzonia wygląda naprawdę świetnie. 

Drewniany domek dla chomika ma jednak swoje wady. Przede wszystkim, jest trudniejszy do wyczyszczenia i odkażenia w momencie, kiedy chomik zachoruje lub pojawią się u niego pasożyty. Będzie sporo droższy od plastikowego.

Domek z patyczków dla chomika

Domek z patyczków to nic innego, jak tylko elastyczny mostek. Można go wygiąć w taki sposób, aby przyjął kształt namiociku. Taki rodzaj domku również jest dosyć trwały i naturalny. Można postawić go w różnych miejscach klatki. 

Czy takie rozwiązanie ma wady? Za minus można uznać brak frontowej i tylnej ściany. Właśnie dlatego taka konstrukcja może wydawać się chomikowi za mało bezpieczna. Są jedna gryzonie, które bez problemu akceptują takie rozwiązania. 

Domek kartonowy dla chomika

Niektórzy decydują się na zakup kartonowego domku dla chomika. Jak łatwo się domyślić, nie jest to szczególnie trwałe rozwiązanie. Te zwierzaki bardzo lubią podgryzać wszelkiego rodzaju tekturowe i kartonowe powierzchnie. Trudno się więc spodziewać, że zwierzak potraktuje tego typu schronienie inaczej.

Zaletą tego rozwiązania jest cena, jednak na tak ważnym elemencie wyprawki dla chomika nie warto oszczędzać. Gryzonie, o których mowa, nie żyją długo, jednak przyzwyczajają się do wszystkich elementów swojej klatki. Nagła wymiana domku może bardzo je zestresować.

Jaką wielkość domku dla chomika wybrać?

Wielkość domku dobieraj zawsze do rozmiarów zwierzęcia. Chomik syryjski będzie potrzebował zdecydowanie większej kryjówki niż malutki chomik Roborowskiego. Domek dla chomika nie powinien być jednak zbyt duży, ponieważ wówczas przestanie spełniać swoje funkcje.

Takiego chomiczego mieszkanka nie musisz już w żaden sposób wyposażać. Jak rozpoznać, że chomik je zaakceptuje? Sam przeniesie tam ściółkę w której będzie spał, a także pożywienie, które chce zachować na później.

Domek dla chomika DIY, czyli jak zrobić go w domu?

Domek dla chomika możesz zrobić samodzielnie z łupiny orzecha kokosowego. To nic trudnego.

 1. Pamiętaj, że chomiczy dom musi być odpowiednio duży,
 2. Musisz go wyparzyć, by pozbyć się bakterii. 
 3. Z połówki łupiny wystarczy wyciąć otwór na drzwi.

Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne wizualnie i naturalne. 

Innym sposobem jest wykonanie domku z drewnianych desek, które trzeba zbić ze sobą w kwadrat. W tym wypadku potrzeba kilku specjalistycznych narzędzi i choćby niewielkiego doświadczenia w stolarce.

Domek dla chomika z pudełka po butach? Tego nie rób!

W sieci można spotkać się z poradami, jak zrobić domek dla chomika z pudełka po butach lub innego kartonu reklamowego, jednak odradzamy takie rozwiązanie. Pudełka po butach często pokryte są farbą drukarską, lakierami i innymi substancjami, które mogą być szkodliwe dla tak malutkiego zwierzątka. Trwałość takiego domku również pozostawia wiele do życzenia. 

Domek dla chomika – podsumowanie

Domek dla chomika to niezwykle ważny element wyposażenia klatki. Najlepsze będą dobrej jakości domki wykonane z drewna. W niektórych przypadkach sprawdzą się także te w formie mostków. Lepiej zrezygnować z mniej trwałych i potencjalnie szkodliwych domków z tworzywa sztucznego. Karton również nie będzie odpowiednim materiałem.
Domek dla chomika powinien mieć odpowiednie rozmiary. Zbyt ciasne mieszkanko nie da zwierzęciu możliwości swobodnego poruszania się i gromadzenia zapasów. Zbyt duży dom będzie zaś mało przytulny i może nie zostać zaakceptowany przez pupila jako kryjówka.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.