Których gadżetów dla chomika nie kupować?

Rynek rzeczy dla chomików jest bardzo bogaty i różnorodny. Mimo to, przedmioty, które rzeczywiście nadają się dla zwierzątek, stanowią zaledwie niewielki procent tego, na co można natknąć się w sklepach zoologicznych. Żywe kolory i rzekoma użyteczność niektórych zabawek dla chomików zachęca do ich zakupu osoby, które nie znają się na akcesoriach dla zwierząt zbyt dobrze. Zazwyczaj w tym przypadku pozory mylą.

Jakich zabawek dla chomika należy unikać?

Kule do biegania

Plastikowe kule do biegania to jedna z najgorszych opcji, na jakie można trafić w poszukiwaniu czegoś dla gryzoni. Co sprawia, że kula zasługuje na miano niebezpiecznej zabawki dla chomika?

  1. Mała powierzchnia kul nie pozwala chomikom czuć się w nich swobodnie.
  2. Kule mają bardzo kiepską wentylację.
  3. Rozpędzona kula jest zbyt trudna do odpowiedniego manewrowania. W rezultacie chomik obija się o przedmioty w domu, co sprawia mu olbrzymi dyskomfort.
  4. Mini-więzienie – chomik nie ma możliwości opuszczenia kuli i może go z niej uwolnić jedynie właściciel.
  5. Wiele osób kupuje kule z myślą, że chomik chętnie pozna dzięki niej dom. Jedyne, co zwierzak ma okazję poczuć czy zobaczyć, to wnętrze plastikowej kuli.

Smycze dla chomików

Kolejnym akcesoria dla chomików, na które można się natknąć w sklepach zoologicznych, to smycz i szelki. Czy radosny spacer z przy użyciu tej rzekomo użytecznej zabawki dla chomika wchodzi w rachubę?

Trzeba jasno powiedzieć, że chomiki to nie psy. Szelki i smycze dla chomików krępują ich ruchy, a zwierzątka często starają się wydostać z „więzów”. Ponadto, zdarza się, że mocno zawiązane szelki zaczynają naciskać na organy gryzonia, doprowadzając do urazów.

Zabawki dla chomików – co wybrać?

Znalezienie odpowiedniej zabawki dla chomika może stanowić pewne wyzwanie, ale warto poświęcić chwilę na poszukiwania. Chomik z pewnością będzie ci wdzięczny za zapewnienie mu wciągającej i bezpiecznej rozrywki.

Kołowrotki, czyli idealne zabawki dla chomika

Kołowrotek to zabawka i jednocześnie niezbędny element wyposażenia klatki. Chomiki to bardzo aktywne zwierzęta i dlatego potrzebują swojej własnej „bieżni”.

Musisz pamiętać o doborze rozmiaru zabawki: 

  • akcesoria dla chomika syryjskiego powinny mieć średnicę ok. 28 cm. 
  • chomiki dżungarskie potrzebują natomiast nieco mniejszych kołowrotków, o średnicy ok. 21 cm.

Większość specjalistów zaleca, aby wybierać kołowrotki z gładką powierzchnią, bez prętów, aby zabawa nie skończyła się bardzo niebezpiecznymi dla chomików urazami. Polecane są szczególnie kołowrotki z drewna.

Domki, czyli drewniane zabawki dla chomika

Zabawki dla chomika dżungarskiego, a także każdej innej rasy, to również domki. Do najczęściej polecanych należą te wykonane z nielakierowanego drewna. Warto zwrócić uwagę na wejście. Powinno być odpowiednio duże, aby chomik niechcący się w nim nie zaklinował.

Tunele

Zapewnienie chomikom tuneli będzie bardzo dobrym pomysłem, jako że zwierzątka uwielbiają chowanie się w nich. Jakie tego typu zabawki dla chomika wybierać? Na rynku dostępne są tunele wykonane z siana, drewna, wikliny i plastiku. Staraj się szukać tych, które zostały stworzone z naturalnych materiałów.

Gryzaki, czyli pożyteczne zabawki dla gryzoni

Gryzaki to świetne zabawki dla chomika syryjskiego i innych ras. Są bowiem użyteczne i pomagają zwierzątkom także w ścieraniu ich zębów. Najlepiej sprawdzają się w tej roli:

  • gałązki gruszy i leszczyny;
  • korzenie mniszka lekarskiego;
  • topinambur.

Zabawki dla chomika DIY – o czym pamiętać?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić zabawki dla chomika samodzielnie. Czy jest to możliwe i opłacalne?

Jeżeli masz odpowiednie umiejętności i nieco cierpliwości, wykonanie rzeczy dla chomika jest jak najbardziej możliwe. Na forach i grupach poświęconych tym zwierzakom można podziwiać domki, hamaki, kołowrotki, a nawet klatki wykonane przez ich wielbicieli. 

Czy warto samodzielnie robić zabawki dla chomika?

Jednak sklepowe produkty mogą być tańsze od zabawek DIY. Ponadto, samodzielne wykonanie np. drewnianych zabawek dla chomika zajmuje bardzo dużo czasu.

Jeżeli zależy ci na taniej i prostej rozrywce dla chomika, dostarcz mu ściółki dobrej jakości (co najmniej 10 cm). Chomiki uwielbiają kopać w niej tunele i świetnie się przy tym bawią!

Jak widzisz, dobre zabawki dla chomika nie muszą być wcale skomplikowane. Pamiętaj, aby unikać kul do biegania i smyczy, ponieważ nie są to odpowiednie akcesoria dla tych zwierzaków. Jeśli chcesz, możesz proste rzeczy dla chomika zrobić samodzielnie, o ile masz czas i nieco zdolności manualnych.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.