Wszyscy wiemy, że chomiki to zwierzęta, które uwielbiają biegać. W naturze przemierzają każdej nocy nawet kilkanaście kilometrów. Wiele osób wychodzi więc z założenia, że wprost doskonałą zabawką dla tego małego gryzonia jest kula. Do chomika jednak nie pasuje ona w żaden sposób. To jedno z najgorszych rozwiązań, na jakie możesz się zdecydować. Przeczytaj, dlaczego kula dla chomika to bardzo zły pomysł. Dowiedz się, jakie są alternatywy dla tej dość popularnej, ale szkodliwej zabawki. Przeczytaj nasz artykuł już teraz!

Czym jest kula do biegania dla chomika?

kula dla chomika - czym jest

Kula dla chomika syryjskiego czy dżungarskiego to bardzo prosty mechanizm. Wykonana z tworzywa sztucznego kulka jest pusta w środku. Po otwarciu opiekun wkłada gryzonia do środka i puszcza go, aby „pobiegał” po domu. 

W teorii wydaje się to dosyć rozsądne. Chomik biegający luzem po mieszkaniu bardzo łatwo może dostać się w jakieś miejsce, gdzie trudno będzie go znaleźć. Jak jest w praktyce? Czy chomik w kuli faktycznie ma możliwość zasmakowania chociaż odrobiny wolności? Odpowiadamy! 

Chomik w kuli – czy dobrze się w niej bawi?

Chomik zamknięty w kuli czuje przede wszystkim lęk. Z ludzkiej perspektywy jest to bardzo trudne do rozpoznania. Człowiek widzi bowiem tylko zwierzaka, który porusza się w jedną lub w drugą stronę. Lekarze weterynarii i hodowcy bardzo wyraźnie wskazują, że kula dla chomika jest dla tego malutkiego zwierzaka przede wszystkim źródłem ogromnego stresu. 

Co czuje chomik zamknięty w kuli?

Zwierzę zamknięte w plastikowej kuli myśli jedynie o tym, aby się z niej wydostać. Niestety, bardzo często jest to jednak interpretowane jako radość i chęć zabawy. Dochodzi tu do paradoksu. Gryzoń biegnie, ponieważ chce się wydostać, a im bardziej ucieka, tym szybciej toczy się kula… Można sobie bardzo łatwo wyobrazić, co dzieje się wówczas w głowie chomika. 

Wpływ stresu na zdrowie małych zwierząt

kula dla chomika - stres

W ostatnich latach wzrosła świadomość tego, jak ogromny wpływ na żywy organizm ma stres. Małe zwierzęta, takie jak chomiki, nie są tutaj niestety wyjątkiem. Chroniczny stres ma destrukcyjny wpływ na układ nerwowy zwierzaka. 

Chomiki niestety mają mnóstwo powodów do jego odczuwania. Są to chociażby:

 • zbyt małe klatki;
 • mieszkanie w parach lub większych stadach;
 • nieodpowiednie żywienie;
 • zbyt małe kołowrotki;
 • kule. 

Kula dla chomika dżungarskiego… czy dla jego opiekuna?

Kula dla chomika jest zabawką przede wszystkim dla człowieka. To bardzo przykry wniosek, który jednak trudno podważyć. Patrząc, jak zwierzak biega po mieszkaniu w kuli i obija się o ściany, opiekun jest zadowolony. Nie ma w tym złych intencji. Takie zachowanie wynika raczej z niezrozumienia i braku wiedzy na temat zachowań stresowych u zwierząt. 

Planujesz zakup tego typu zabawki? Przeczytaj, dlaczego lepiej z niej zrezygnować!

Kula dla chomika – to nigdy nie jest dobry pomysł

kula dla chomika - dobry pomysł

Kwestia wentylacji

Na początku warto poruszyć kwestię oddychania w kuli dla chomika. Oczywiście, dostępne w sklepach zoologicznych modele mają otwory wentylacyjne. Nie jest to jednak wystarczające, aby zapewnić zwierzakowi możliwość swobodnego oddychania. 

Podobnie jak w plastikowych rurach, które często dołączane są do mikroklatek, pojawia się także problem z moczem. Chomik jest malutkim zwierzęciem i jednorazowo nie produkuje go dużo. Jednak w bardzo małym i dodatkowo źle wentylowanym pomieszczeniu z moczu szybko zaczyna uwalniać się amoniak, którym zwierzak oddycha. A oddycha szybko, ponieważ biega. Ma to bardzo negatywne konsekwencje dla jego zdrowia.

Obijanie się o ściany

Kula dla chomika oznacza ryzyko kolizji ze ścianami i meblami. W internecie możesz spotkać się z poradami, aby z kuli korzystać rozsądnie i puszczać w niej chomika wyłącznie na płaskiej powierzchni. Zwierzak nie będzie spadać po schodach, ale pozostaje ewentualność uderzenia w ścianę czy meble. Dla małego zwierzaka będzie to odczuwalne o wiele bardziej niż dla człowieka. 

Klaustrofobiczne otoczenie

Na koniec zostawiamy być może najważniejszy powód, dla którego powinieneś zrezygnować z takiej zabawki. Chomik zamknięty w kuli czuje się uwięziony. Na wolności te gryzonie mieszkają na stepach i pustyniach. Wprawdzie śpią w małych kryjówkach, ale są to miejsca, które same wybierają i przygotowują. 

Nie zamykaj chomika w kuli!

Zamknięcie w małej kuli generuje w zwierzaku mnóstwo stresu i potrzebę ucieczki. Dlaczego nie powinieneś go narażać?

 1. Zazwyczaj kule dla chomika są zdecydowanie zbyt ciężkie dla małych gryzoni.
 2. Kierowanie nimi jest praktycznie niemożliwe, dlatego chomik nie ma wpływu na to gdzie biegnie. 
 3. Nie może się zatrzymać wtedy, kiedy ma na to ochotę i nie może wyjść. Zatrzymanie ciężkiego mechanizmu jest dla niego niemożliwe. 
 4. Kiedy wkładasz chomika do kuli masz pełną władzę nad tym gdzie się porusza. To działanie na granicy znęcania się nad zwierzęciem. 

Kule do biegania dla chomika – co zamiast nich? 

kula dla chomika - co zamiast nich

Czy istnieje jakaś alternatywa dla kuli dla chomika? Oczywiście! Odpowiednie zabawki to:

 • wybieg;
 • kołowrotek.

Wybieg

Chomik jest małym zwierzakiem, który może niepostrzeżenie „zniknąć” między meblami. Możesz jednak zapewnić mu bezpieczny wybieg. Warto więc kupić lub wykonać samodzielnie kojec (na przykład z płyt HDF). 

Na takim wybiegu będziesz mógł umieścić różnego rodzaju kryjówki, domki i przysmaki. Chomik ma wówczas szansę na eksplorowanie terenu, na którym nie spędza czasu na co dzień. Jest jednak bezpieczny i nie ma poczucia klaustrofobicznego zamknięcia. 

Kołowrotek

Kołowrotka nie należy traktować jako opcjonalnego akcesorium. Jest to bowiem podstawa wyposażenia chomiczego akwarium. Spełnia jednak dokładnie taką samą funkcję, jaką często przypisuje się kuli dla chomika – pozwala zwierzakowi zaspokoić potrzebę ruchu

Kołowrotek powinien być oczywiście odpowiednich rozmiarów. Zawsze dobieraj go do gatunku chomika, który mieszka w twoim domu:

 • chomik syryjski potrzebuje kółka o średnicy przynajmniej 28 centymetrów;
 • dżungarski i chomik Roborowskiego zadowoli się kółkiem 20-centymetrowym.

Kula dla chomika – podsumowanie

Kulę dla chomika możesz kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym. Fakt, że coś znajduje się na rynku nie oznacza jednak automatycznie, że jest dobre. Zdecydowanie nie zalecamy kupowania zwierzakowi takiego akcesorium. Kula dla chomika:

 • powoduje stres;
 • zagraża bezpieczeństwu zwierzaka;
 • ma niewystarczającą wentylację. 

Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zafundowanie swojego zwierzakowi dobrej jakości kołowrotka lub dużego wybiegu. Chomik to zwierzę nocne, dlatego wszystkie wybiegi, także te w kuli (które odradzamy) powinny odbywać w odpowiednim czasie. Zwierzak jest oczywiście aktywny późnym wieczorem. 

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.