Zapamiętaj!

 • Pasożyty u chomika mogą bytować w jelitach lu na skórze.
 • Niektóre z pasożytów zagrażają również człowiekowi.
 • Charakterystyczne objawy infekcji pasożytniczej to biegunki, brak apetytu oraz świąd skóry.
 • Pasożyty u chomika wymagają leczenia u weterynarza.
 • W leczeniu infekcji ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

Wewnętrzne pasożyty u chomika

Pasożyty u chomika mogą bytować wewnątrz organizmu lub na skórze. Wśród tych pierwszych znajdują się tasiemce, nicienie oraz pierwotniaki. Niektóre z pasożytów atakujących chomiki stanowią również zagrożenie dla człowieka. Posiadacze tych gryzoni powinni pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny – regularnym czyszczeniu klatki, wymianie ściółki, myciu rąk po każdym kontakcie z chomikiem. 

Pasożyty u chomików – tasiemce

Tasiemce to jedne z pasożytów u chomików bytujące w przewodzie pokarmowym zwierząt. Bardzo często zakażenie przebiega bez wyraźnych objawów. W niektórych przypadkach infekcja u chomika kończy się śmiercią gryzonia. Zakażenie spowodowane inwazją tasiemca karłowatego (Hymenolepis nana i Rodentolepis) objawia się zazwyczaj biegunką. Symptomy stają się wyraźne, gdy choroba jest już rozwinięta. Tasiemiec może przenieść się na człowieka.

Inne rodzaje tasiemców, które zagrażają chomikom to: tasiemiec szczurzy (Hymenolepis diminuta) i tasiemiec koci (Taenia taeniaeformis). Zakażenie przebiega najczęściej bezobjawowo.

Weterynarz
Behawiorysta
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Pasożyty u chomików – pierwotniaki

Pierwotniaki to kolejna grupa pasożytów wewnętrznych, które stanowią zagrożenie dla chomików. Istotnym objawem są biegunki. Często występujące u chomika robaki to lamblie (Giardia spp.). Pasożyty te zagrażają również właścicielom chomików. Jeśli zauważysz u swojego pupila częstsze i rzadkie kupy, osłabienie i utratę masy ciała możesz podejrzewać zakażenie pierwotniakami. 

Inne wewnętrzne pasożyty u chomika, bytujące w jelicie cienkim to Cryptosporidium spp. wywołujące kryptosporydiozę. Robaki te wywołują intensywne biegunki. W przypadku zakażenia rzęsistkiem (Trichomonas spp.) chomik oddaje rzadkie i cuchnące stolce.

Pasożytem, który może zaatakować twojego chomika jest również Spironucleus muris prowadzący do rozwoju zapalenia jelit. To jeden z tych robaków, którego najtrudniej wykryć w badaniach. Dużo częściej atakuje jednak myszy.

Pasożyty u chomików – nicienie

Pasożyty u chomika to także nicienie, z których najbardziej rozpowszechniony jest owsik (Syphacia spp.). Z łatwością można go dojrzeć na odchodach gryzonia – wyglądem przypomina białą nitkę o długości około 1 mm. Zaatakowany gryzoń chudnie, odczuwa intensywny świąd, próbuje się drapać lub podgryzać, co prowadzi do pogorszenia stanu sierści (szczególnie w okolicy odbytu). 

U chomików zdarza się również zakażenie pasożytem Dentostomella translucida oraz Trichosomoides nasalis (nicień atakujący zatoki okołonosowe, jest ono jednak znacznie rzadsze. 

Zewnętrzne pasożyty u chomika 

Chomik jest również narażony na infekcję pasożytami zewnętrznymi, które bytują na skórze zwierzaka. Najczęściej są to pchły i roztocze. Chomik zaatakowany przez pchły odczuwa silny świąd i zaczyna intensywnie się drapać. Pasożyty te łatwo dostrzec, oglądając futerko chomika (można zauważyć pasożyty oraz ich odchody). Do zarażenia pchłami dochodzi zazwyczaj podczas kontaktu z innymi zwierzętami domowymi.

Pasożyty u chomika to także Myocoptes musculinus, roztocze świerzbu kociego i roztocze uszu chomików. Na szczęście infekcje te zdarzają się znacznie rzadziej. Ich główne objawy to świąd, zmiany skórne w postaci rumienia i strupów oraz przerzedzenie sierści. 

Jedną z częstszych infekcji pasożytniczych u chomików jest nużyca wywołana przez gatunek roztoczy (nużeńca) żerujący w skórze zwierzęcia. Choroba jest bardzo bolesna, objawia się wysuszeniem i zrogowaceniem naskórka i intensywnym świądem. Na skórze pojawiają się miejsca pozbawione sierści. Choroba wymaga jak najszybszej interwencji lekarza. 

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Chomika może zaatakować także świerzbowiec wywołujący świerzb będący bardzo nieprzyjemną chorobą skóry. Objawy to świąd, ból, podrażnienia skóry (rogowacenie, złuszczanie). Niekiedy pojawia się wyciek wydzieliny z uszu, co świadczy o infekcji, jaką jest świerzbowiec uszny.

Pasożyty u chomika – jak rozpoznać?

Pasożyty u chomika zewnętrzne i wewnętrzne powodują pojawianie się wielu różnych objawów. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • zmianę konsystencji stolca i częstotliwości wypróżnień, pojawienie się biegunek;
 • utratę apetytu;
 • osłabienie i apatię;
 • świąd i drapanie, wygryzanie skóry;
 • łysienie miejscowe lub ogólne;
 • machanie uszami;
 • różnego typu zmiany skórne.

Niepokojące objawy wymagają konsultacji z weterynarzem. Żadnych zakażeń pasożytniczych nie można leczyć samodzielnie. Często niezbędne jest pobranie próbek kału i wykonanie badania. Na podstawie wyników lekarz może dobrać leczenie (odpowiednie leki doustne lub stosowane miejscowo, preparty do dezynfekcji klatki).

Pasożyty u chomika oznaczają często poważny problemem, dlatego już pierwsze objawy warto skonsultować z lekarzem. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich mogą przenosić się na człowieka. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny, częste sprzątanie klatki chomika, mycie rąk po każdym kontakcie z gryzoniem.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.