Ile kosztuje chomik ze sklepu zoologicznego, a ile ten ze sprawdzonej hodowli? Jak wygląda ich utrzymanie? Czy to duże obciążenie dla domowego budżetu? I – przede wszystkim – jakie atrakcje im zapewnić, aby czuły się w twoim domu szczęśliwe?

To bardzo atrakcyjne zwierzątka. Osiągają niewielkie rozmiary – największy przedstawiciel gatunku, chomik europejski, nie nadaje się do domowej hodowli. Sprzedawane są jedynie hodowlane chomiki. Ich ceny również nie są zbyt wysokie, choć wiele zależy od miejsca zakupu. Pamiętaj też, że chomik to z natury samotnik. Nie należy trzymać kilku osobników w jednej klatce!

Ile kosztuje chomik?

ile kosztuje chomik - rasy

Jeśli chodzi o chomiki, gatunki i ceny idą w parze – im rzadszy osobnik, tym więcej za niego zapłacisz. W sprzedaży przeważnie można spotkać chomika syryjskiego, dżungarskiego oraz Roborowskiego. Różnią się one nie tylko wielkością, ale również wymaganiami, dlatego też przed zakupem warto zapoznać się dokładnie ze specyfiką każdego gatunku.

Cena chomika w sklepie zoologicznym będzie nieco niższa niż z renomowanej hodowli. Podobnie, jak w przypadku innych zwierząt, wpływ na to ma pochodzenie samego zwierzaka, jak i warunki, w jakich jest chowany. Te, które dorastają pod okiem specjalistów, są najczęściej bardziej ufne i otwarte, cieszą się też dużo lepszym zdrowiem. 

Decydując się na zakup, sprawdź, ile kosztuje to zwierzątko, i nie wybieraj najtańszej opcji. W zamian otrzymasz wiele wskazówek dotyczących opieki nad nim, a także wyposażenia, jakie powinno znaleźć się w klatce.

Ceny w sklepie zoologicznym

Jak wspomniane zostało wyżej, ceny zakupu tego zwierzęcia nie są wysokie. Ile kosztuje chomik syryjski? Podobnie, jak w przypadku dżungarskiego czy chomika Roborowskiego, koszt zakupu osobnika nie powinien przekroczyć ok. 30 zł.

Ceny w hodowli

Ceny rosną w hodowlach – tam będzie na ciebie czekał droższy chomik. Ile kosztuje osobnik w takim przypadku? Zwykle jego cena nie przekracza ok. 100 zł. 

Warto jednak dopłacić kilkadziesiąt złotych, bo w tym wypadku masz pewność co do wieku oraz płci pupila. Dodatkowo oswojone gryzonie są mniej apatyczne, nie mają też problemów skórnych, co niestety często zdarza się w przypadku zwierząt obecnych w sklepach zoologicznych. Dużo szybciej też nawiążesz z nim więź, ponieważ od początku przyzwyczajony był do kontaktu z człowiekiem. Jak widzisz, to, ile kosztuje chomik, wiele mówi o warunkach jego dotychczasowego życia.

Ile kosztują najpopularniejsze gatunki chomików?

ile kosztuje chomik - najpopularniejsze rasy

Cena tego małego zwierzątka nie jest wygórowana, a na jej wysokość wpływa przede wszystkim gatunek. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Chomik syryjski – cena i charakterystyka

Ile kosztują chomiki syryjskie? Za popularne zwierzątko zapłacisz od 10 do 40 złotych. Co go wyróżnia? Ogromna energia i inteligencja. To spore zwierzaki (pupil może ważyć nawet 250 gramów i osiągać 18 cm długości). Ich torby policzkowe rozciągają się w dość charakterystyczny sposób. Chcesz kupić przedstawiciela tego gatunku? Pamiętaj, że ma naturę samotnika, należy więc trzymać jednego chomika. Potrzebuje też przestronnej klatki. Musisz ją wyposażyć w zabawki, które pozwolą mu rozładować nadmiar energii. 

Chomik chiński – cena i cechy charakterystyczne 

W wielu domach pojawia się chomik chiński. Jest on trudniej dostępny, zatem musisz zapłacić za niego więcej, ale jego cena i tak nie powinna przekroczyć 100 złotych. Wiesz już, ile kosztują chomiki chińskie, a czym przyciągają wzrok? Gatunek ten wyróżnia się walcowatym kształtem ciała, długim ogonem oraz charakterystyczną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. Oryginalny wygląd ma jednak swoją cenę (nie tylko dosłownie). Jeśli zdecydujesz się na to zwierzę, musisz zwracać szczególną uwagę na stan jego zdrowia i zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki. Sam chomiczek jest dość drogi, ale tobie musi być bardzo drogi. 

Chomik dżungarski – cena i charakterystyka 

A ile kosztuje chomik dżungarski? Zwykle jego cena nie przekracza 25 złotych. Ten mały gryzoń zwykle waży mniej niż 50 gramów, a maksymalna długość jego ciała wynosi 10 cm. Gęste futerko, zwinność i spora ruchliwość – to najbardziej charakterystyczne cechy tego chomika. Wybierasz taki gatunek? Pamiętaj, że to gryzoń bardzo ciekawski i chętnie obserwuje, co dzieje się w jego otoczeniu. Choć jest dość odporny, ma skłonność do chorób dermatologicznych. Kupując takiego chomika, musisz pamiętać o częstym czyszczeniu klatki i regularnej zmianie ściółki.

Ile kosztuje utrzymanie chomika?

ile kosztuje chomik - utrzymanie

To, ile kosztuje utrzymanie chomika, zależne jest nie tylko od jego gatunku, ale też od tego, jakie atrakcje chcesz mu zapewnić. Przede wszystkim klatka – powinna być dopasowana do jego wielkości, aczkolwiek im większa, tym lepsza. Są dosyć ciekawskie, ale lubią też schronienia, dlatego w ich lokum powinny znaleźć się domki, w których zwierzęta utną sobie drzemkę lub po prostu się wyciszą.

Chomik – cena wyprawki

Ważne w klatce dla chomika są:

  • poidełko;
  • paśnik;
  • kuweta;
  • trociny;
  • zabawki.

Tych ostatnich jest bardzo dużo! Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każda będzie bezpieczna. Pomimo że obecne w nich zwierzątka wydają się szczęśliwe, bardzo często są również przerażone, a z pozoru niewinne zabawy mogą skończyć się poważnymi kontuzjami. 

Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa niektórych z akcesoriów, zapytaj o nie hodowcę – dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji. Pamiętaj – to, ile kosztuje chomik, przekłada się też na ilość wiedzy, którą zyskasz od jego dotychczasowego opiekuna. Nie sugeruj się natomiast śmiesznymi filmikami w Internecie – wyglądające na nich uroczo zwierzaki często są przerażone.

Wyposażenie klatki o minimalnym rozmiarze 80 × 40 cm, które powinieneś mieć przed zakupem samego zwierzaka, będzie kosztować około 300 złotych. Ostateczny koszt zależeć będzie od ilości akcesoriów, które się w niej znajdą, zatem ciężko ustalić górną granicę.

Chomik – cena wyżywienia i opieki weterynaryjnej

Nie zapominaj również o pożywieniu, które również należy wliczyć do budżetu. To, ile kosztuje chomik, nijak ma się do miesięcznego kosztu jego wyżywienia, wynoszącego nawet około 100 zł. Podczas zakupu mieszanek dla chomików zwracaj uwagę na ich skład – ich zdrowie zależne jest w głównej mierze od diety, dlatego też karma powinna być wysokiej jakości. Od czasu do czasu możesz podać pupilowi smakołyki, jednak z ich ilością nie należy przesadzać. Chomiki chętnie jedzą i trudno jest zgubić nadmiar ciała, mimo że uwielbiają ruch.

Opieka weterynaryjna w przypadku gryzoni nie jest kosztowna. Problemem może być znalezienie weterynarza, który zajmuje się chomikami, więc koszt utrzymania może wzrosnąć o opłaty za dojazdy. Od czasu do czasu warto odwiedzić gabinet, aby sprawdzić, czy z pupilem wszystko w porządku. Przede wszystkim zwracaj uwagę na jego sierść i skórę, a także zachowanie.

Przed zakupem chomika zapoznaj się ze specyfiką każdego z gatunków. Jeśli chcesz mieć go w domu, musisz pamiętać o tym, że to zwierzaki, które oprócz klatki, nawet takiej z kołowrotkiem, potrzebują także bezpiecznej przestrzeni, w której mogą się swobodnie wybiegać. Takie miejsca powinny być odpowiednio zabezpieczone – nie może być tam kabli, dziur oraz innych elementów, przez które zwierzę może zrobić sobie krzywdę. 

Pomimo że to, ile kosztuje chomik, nie stanowi dużej kwoty, to jak każdy inny pupil, zwierzak ten wymaga miłości i opieki. Cena powinna być kwestią drugorzędną, bo o każdego pupila należy dbać z miłością, za którą podopieczny odwdzięczy się towarzystwem i przyjaźnią. Choć chomiki bardzo często kupowane są jako pierwsze zwierzaki dla dzieci, nie powinny one zajmować się nimi bez nadzoru dorosłych.

Czy chomik to zwierzę dla ciebie? 

ile kosztuje chomik - zwierzę

Niewygórowana cena chomika sprawia, że jest postrzegany jako zwierzę dla każdego. Czy tak jest w istocie? Chomik, choć jest gryzoniem o niewielkich wymaganiach, potrzebuje troskliwej i delikatnej opieki. Regularne karmienie, czyszczenie klatki i zabawa z pupilem to podstawowe obowiązki właścicieli chomików. Choć powinno im podołać nawet dziecko, nie możesz zapominać o odpowiedzialności za chomika, którego bierzesz pod swój dach. Pamiętaj też, że chomik największą aktywnością wykazuje się w nocy, co może utrudniać zasypianie. 

Cena chomika nie jest zazwyczaj zbyt wysoka, choć oferty hodowli i sklepów zoologicznych mogą się znacznie różnić. To, ile kosztują chomiki, nie jest jednak aż tak ważne, jak to, w jakich warunkach były hodowane. Wybierając chomika, warto starać się korzystać z usług tych hodowców, którzy cieszą się nienaganną opinią. Zyskasz dzięki temu pewność, że twój zwierzak będzie się zdrowo rozwijał.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)