Jak widzą zwierzęta?

Zadaj pytanieKategoria: OgólneJak widzą zwierzęta?
Tomek zapytał 5 miesięcy temu

Jak widzą zwierzęta? Zawsze bardzo mnie interesowało, jak wygląda świat widziany ich oczami.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

To jak widzą zwierzęta, jest naprawdę fascynującą kwestią. Wszystko zależy od tego, z jaką grupą zwierząt mamy do czynienia. Najpopularniejsze czworonogi, czyli psy i koty dostrzegają kolory, jednak ich zakres jest znacznie mniejszy niż w przypadku człowieka. Ma to związek z mniejszą ilością czopków na siatkówce. Zarówno psy, jak i koty nie dostrzegają koloru czerwonego. Dosyć dobrze natomiast widzą fioletowy, zielony, niebieski i żółty. Koty mają dodatkowo zdolność widzenia promieni UV. Pole widzenia tych zwierząt jest szersze niż nasze. 
Ptaki natomiast mają bardzo wyostrzony wzrok. Szczególnie gatunki drapieżne są w stanie dostrzec swoje ofiary z bardzo dużej odległości. Ptaki mają więcej czopków na siatkówce niż ludzie. Są w stanie dostrzec światło ultrafiletowe. Zakłada się także, że postrzegają świat w większym kontraście niż my. 
A jak to jest w przypadku owadów? Przeprowadzono kilka badań na pszczołach, które udowodniły, że nie są one w stanie dostrzec czerwonego koloru, jednak mają zdolność postrzegania barwy pomarańczowej i żółtej. Widzą także kolor fioletowy, niebieski i zielony. Dodatkowo mają zdolność postrzegania widma UV.