Wiele osób zachwyca się cudownymi kolorami sierści swoich pupili. Oczywiście każdy właściciel będzie uważał swojego zwierzaka za najpiękniejszego, jednak zdecydowanie trzeba zaznaczyć, że każdy kot, niezależnie od wyglądu jest uroczy i wart najlepszego traktowania. Czekoladowy, cynamonowy, pręgowany, rudy, a może czarny? To tylko kilka cudownych barw, jakie może przybierać kocur. Wiele z nich dumnie nosi sierść łączącą różne kolory, układające się w nietypowe wzory. Nie da się zaprzeczyć, że każdy kot jest wyjątkowy i powinien znaleźć kochający dom! Mówi się również, że umaszczenie kotów powiązane są z pewnymi cechami charakteru, choć nie zawsze ta teoria się sprawdza. Poznaj wyjątkowe kolory i wzory kociej sierści!

Podstawowe rodzaje umaszczenia kota

Prawdopodobnie koty domowe pochodzą od kota nubijskiego, który może mieć ubarwienie od żółtoszarego do ciemnoszarego. Zarówno na tułowiu, jak i łapach zazwyczaj ma widoczne pręgi. Naukowcy wskazują na to, że mógł on żyć razem z człowiekiem już w 7500 roku p.n.e. Jednak wraz z upływem czasu, a także ingerencją człowieka poprzez celowe hodowanie zwierząt powstało wiele innych ciekawych barw futerka u kotów.

Umaszczenie ciemne

Podstawowym rozróżnieniem, jeśli chodzi o umaszczenie kotów, jest podział na ciemne i jasne. Oczywiście wymienione kolory często się ze sobą mieszają. Biorąc pod uwagę ciemne kolory, wyróżnia się umaszczenie:

 • czarne;
 • rude;
 • bursztynowe;
 • czekoladowe;
 • cynamonowe.

Umaszczenie jasne

Kolorów kociego futerka może być bardzo dużo. W przypadku jasnych kolorów futerka pupila wyróżnia się umaszczenie:

 • liliowe;
 • morelowe;
 • karmelowe;
 • niebieskie;
 • kremowe;
 • płowe;
 • jasnobursztynowe.

Umaszczenie szylkretowe – mieszany kolor sierści

Podstawowe kolory sierści u kociaków mogą łączyć się ze sobą, tworząc oryginalne kombinacje, które wprawiają w zachwyt właścicieli tych uroczych czworonogów. Każdy zwierzak jest wyjątkowy. Jeśli masz w domu cudownego kota, z pewnością obdarzasz go miłością i opieką, a on odwdzięcza ci się tym samym.

Szylkretowy, czyli jaki?

Niesamowicie ciekawe i oryginalne połączenie kolorów futra mają koty szylkretowe. Warto jednak podkreślić, że ta barwa nie jest przypisana konkretnej rasie. Jako szylkret określa się koty, których sierść jest połączeniem plamek czerni, bursztynu, cynamonu, czerwieniu i czekolady. Nie da się zaprzeczyć, że taki zwierzak wygląda niesamowicie i jest naprawdę wyjątkowy.

Niezależnie od tego, czy masz w swoim domu srebrzystego kota brytyjskiego, kota perskiego lub cudownego dachowca w kolorze rudym, z pewnością mruczek jest twoim oczkiem w głowie.

Jak pielęgnować kocie futro?

Jeśli zamierzasz powitać w swoim domu nowego czworonoga, koniecznie zadbaj o to, aby kocię już od pierwszych dni w nowym domu poznało panujące tam zasady. Odpowiedzialny właściciel powinien również przyzwyczajać malucha do różnych zabiegów pielęgnacyjnych. W ten sposób młody kot przyzwyczai się do zabiegów i unikniesz gryzienia, drapania i innych nieprzyjemnych sytuacji.

O czym trzeba pamiętać, jeśli chodzi o pielęgnację kociego futra?

Oczywiście wiele zależy od rasy kota, struktury i długości futra. Bardzo ważną kwestią w kontekście pięknej sierści jest właściwe odżywianie zwierzaka. Zadaniem właściciela jest dobranie jak najlepszej karmy, która nie będzie uczulać i pozytywnie wpłynie na organizm kota. Powinna zawierać niezbędne dla kota składniki odżywcze.

Regularne wyczesywanie sierści i usuwanie podszerstka

To bardzo ważny punkt, ponieważ regularne wyczesywania pomaga ograniczyć gubienie sierści, która następnie znajduje się na wszystkich meblach i ubraniach. Czesanie kota może okazać się prawdziwym wyzwaniem, właśnie dlatego tak ważne jest oswajanie zwierzaka z takimi zabiegami już od pierwszych tygodni życia. W przypadku kotów z długą sierścią można użyć specjalnych preparatów, które pomagają zapobiegać tworzeniu się kołtunów.

Kot bez wątpienia może stać się prawdziwym przyjacielem dla swojego opiekuna. Mruczek wnosi do domu dużo miłości i szczęścia. Jeśli chodzi o umaszczenie kotów, mogą one przybierać różnorodne barwy od czarnej, czekoladowej, bursztynowej, po liliowe, płowe, kremowe. Niezwykłe są również oryginalne mieszanki kolorów i wzorów na sierści pupila. Z pewnością każdy miłośnik kotów będzie w stanie znaleźć pupila, który urzeknie go nie tylko pod względem pięknego umaszczenia, ale także oryginalnego charakteru!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.