Źródło zdjęcia: funstarts33 / Shutterstock.com

Jak działa termowizja? 

Jak działa typowa termowizja? Działanie, kamery termowizyjnej jest oparte na wykorzystaniu właściwości promieniowania podczerwonego. Obiekty, których temperatura jest wyższa od zera staje się źródłem promieniowania podczerwonego. Warto odnotować, że nie każdy obiekt daje tak samo wyraźne promieniowanie podczerwone, intensywność promieniowania jest zależna między innymi od temperatury oraz powierzchni danego obiektu. Mimo to nie jest to istotnym problemem dla producentów kamer termowizyjnych oraz dla użytkowników, gdyż z reguły monitoring dotyczy rozpoznawania ludzi oraz zwierząt a organizmy żywe bardzo wyraźnie odznaczają się promieniowaniem podczerwonym.

Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie i pozwala mu przejść przez soczewkę, następnie skupia na detektorze. Jest to typowy schemat działania np. aparatu analogowego. Przy czym nowoczesne kamery termowizyjne dodatkowo wyposażone są w elektroniczny układ, który przekształca pobrane promieniowanie podczerwone w łatwy do odczytania obraz. W efekcie użytkownik widzi w których miejscach występuje podwyższone promieniowanie podczerwone. Współczesne kamery termowizyjne odznaczają się na tyle dużą precyzją, że z reguły bez problemu można rozpoznać np. postać człowieka lub zwierzęcia. 

Jakie jest zastosowanie termowizji? 

Zastosowanie termowizji to przede wszystkim poręczne kamery termowizyjne, które mogą być wykorzystywane np. przez leśników lub myśliwych. Ponadto, termowizja jest stosowana w systemach monitoringowych. Ponadto, termowizja jest stosowana w budownictwie np. do rozpoznawania strat w izolacji cieplnej lub do badania rozkładu ciepła w układzie centralnego ogrzewania. Niemniej jednak przede wszystkim, gdy mówimy o termowizji to głównym zastosowaniem jest leśnictwo. Termowizja jest znakomitym sposobem na obserwowanie zwierzyny. W szczególności, gdy jest używana zamiennie z innymi nowoczesnymi sprzętami dla myśliwych i leśników. Doskonałym przykładem nowoczesnych urządzeń wspierajacych obserwowanie zwierzyny są nowoczesne fotopułapki, które rozpoznają ruch i nagrywają obserwowany obszar (nawet w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych).

zastosowanie termowizji
Źródło zdjęcia: milart / Shutterstock.com

Warto odnotować, że kamery termowizyjne lub fotopułapki nie są bardzo drogim sprzętem zarezerwowanym jedynie dla specjalistów. Urządzenia tego typu można bez problemu nabyć w sklepach internetowych dla myśliwych. W tego typu sklepach bardzo często zdarzają się promocje oraz kody zniżkowe dzięki którym można nabyć nowoczesną kamerę termowizyjną w niskiej cenie.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)