Początki krzyżowania pudla i pointera angielskiego (stąd właśnie nazwa rasy pudelpointer) sięgają ponad 140 lat wstecz. Wynika z tego, że prace nad uzyskaniem wszechstronnego i wytrzymałego psa myśliwskiego nie były tak łatwe. Spora w tym zasługa dominujących genów pudli, które w krzyżówkach uczestniczyły w zdecydowanej mniejszości.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 55 do 63 cm, psy od 60 do 68 cm;
masa ciała: od 25 do 30 kg
Szatasierść: średnio długa, gęsta, druciana sierść wszędzie oprócz dolnej części łap, gdzie włos jest krótki;
maść: jednolita czarna, brązowa aż do odcienia zbożowego; dopuszczalne białe plamki i łaty
Długość życiaok. 13 lat
Charakterźle znosi samotność, zaangażowany w pracę

Jak wygląda pies rasy pudelpointer?

To zdecydowanie pies wyżłowaty o sporych rozmiarach. Zalicza się do kategorii ras dużych, a świadczy o tym m.in. jego waga (25–30 kg) i wysokość w kłębie (55–69 cm). Pudelpointer jest zwykle psem o barwie brązowej w wielu odcieniach, od koloru jaśniejszego po ciemny, niemal wpadający w czerń. Włosie jest raczej szorstkie w dotyku i średnio długie. Pies ma mocne i wysokie łapy, a jego tułów jest proporcjonalnych rozmiarów z delikatnie podkasanym brzuchem. Kufa jest długa i raczej szeroka, oczy okrągłe i bardzo wyraźne o barwie żółtej. Uszy czworonoga są raczej średnich rozmiarów i przylegają do głowy.

Pudelpointer – charakter i temperament

Jest to typowy łowca nastawiony na pracę. Z tego powodu wymaga sporej stymulacji ruchowej i aktywności umysłowej. Bardzo chętnie udaje się na spacery, ale jak to pies myśliwski – musi być niezwykle dobrze prowadzony. Gdy pudelpointer wyczuje możliwość pogoni za zającem lub inną zwierzyną, na pewno skorzysta z tej okazji. Jest jednak psem, którego łatwo jest nauczyć takich podstawowych komend, jak przywołanie, aportowanie i rezygnacja. Ostatnia z nich jest niemal niezbędna, bo silny instynkt myśliwego często daje o sobie znać nagle. Z tego powodu upewnij się, że masz odpowiednio zabezpieczoną posesję, by wyżeł nie uciekł.

Pudelpointer jest psem zaangażowanym, dlatego nie znosi samotności. Podczas nudnych godzin spędzanych w mieszkaniu bez towarzystwa może wykazywać destrukcyjne zachowania. Nie nadaje się zatem do mieszkania, w którym właściciele mało przebywają.

Zdrowie i najczęstsze choroby pudelpointera

Chociaż pies ten uznawany jest za wytrzymałego i żyje ok. 13 lat, może jednak cierpieć z powodu niektórych chorób. Najczęściej występującymi u niego schorzeniami są padaczka i dysplazja stawu biodrowego. Poza tymi dysfunkcjami pudelpointer to naprawdę bardzo zdrowy pies. Uwielbia pracować, więc nie przeszkadzają mu są różne warunki atmosferyczne. Kocha pływać i często korzysta z tej możliwości. Pamiętaj jednak, by po takiej wodnej eskapadzie dokładnie go wysuszyć.

Pielęgnacja i dieta pudelpointera

Ze względu na dosyć szorstką i gęstą sierść, zaleca się regularne szczotkowanie psa. Ma on również miękki podszerstek, który chroni go w zimne dni. Zwykle wykorzystywanie szczotki do pielęgnacji powinno odbywać się raz w tygodniu. Zdarza się jednak, że pies wróci ze spaceru brudny i cały w liściach, co oczywiście mobilizuje właściciela do przywrócenia czworonoga do odpowiedniej kondycji.

Pudelpointer gustuje zwykle w suchej karmie wysokiej jakości. Porcje powinny być dostosowane do jego trybu życia, by nie narazić pupila na zbędne kilogramy. Pies ten nie lubi pracować z pełnym żołądkiem, więc w dni polowania najlepiej jest karmić go wieczorem.

Hodowla i cena pudelpointera – gdzie najczęściej występuje?

Jest to pies niemiecki i właśnie w Niemczech jego populacja jest najliczniejsza. W Polsce sfory nie są specjalnie rozwinięte, a popularność jest raczej znikoma. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest konieczność sporego zaangażowania się w tresurę i socjalizację psa. Dzięki swojemu talentowi do pracy u boku myśliwego pudelpointer musi zostać odpowiednio ukierunkowany. Bez tego jego praca nie będzie przynosiła zamierzonych efektów. W zamian jednak czworonóg odwdzięczy się niesamowitą sprawnością, inteligencją i odwagą w obliczu wystrzałów z broni palnej.

Osoba decydująca się na zakup takiego psa z renomowanej hodowli musi liczyć się z wydatkiem rzędu 5000 zł.

Historia rasy – pudelpointer na osi czasu

Wieloletnie próby krzyżowania pudla i pointera angielskiego zaowocowały w XIX wieku powstaniem nowej rasy. Pudelpointer nie posiada więc spektakularnie długiej historii, a jego popularność od zawsze ograniczała się do Niemiec. Trzeba powiedzieć, że połączenie tych dwóch ras psów zaowocowało powstaniem niesamowitego mieszańca – jest to pies bystry, inteligentny, odporny na wilgoć i skuteczny podczas polowania.

Pudelpointer – dla kogo jest ten pies?

Nie da się ukryć, że pies tej rasy wybierany jest w zdecydowanej większości przez myśliwych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć go za przyjaciela domu, który nie uczestniczy w polowaniach. Pamiętaj jednak, że wymaga on mnóstwa aktywności, a samotność działa na niego przytłaczająco. Nie nadaje się też do mieszkania w mieście albo wśród osób prowadzących siedzący tryb życia.

Ciekawostki o rasie

Pudelpointer jest psem o wąskim gronie zwolenników. W zdecydowanej większości staje się kompanem myśliwych. Jest również czworonogiem, który kocha pływanie, co bez wątpienia odziedziczył po swoim przodku – pudlu.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 216, https://www.zkwp.pl/wzorce/216.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 01.10.1999.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)