Poitevin, jak większość gończych psów, jest wytrzymały i szybki. Nie przeszkadza mu praca w ciężkich warunkach, a także nie jest narażony na choroby genetyczne. Brzmi jak pies idealny? Poznaj jego charakter!

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 70 cm, psy od 62 do 72 cm;
masa ciała: ok. 30 kg
Szatasierść: błyszcząca, krótka;
maść: trikolor z czarnymi łatami lub czaprakiem; rzadziej biało-pomarańczowe
❤️ Długość życia12–13 lat
🐶 Charakterelegancki, zrównoważony, świetny w pracy

Poitevin – opis ogólny rasy

Poitevin często nazywany jest dystyngowanym psem. Jego wrodzona elegancja przejawia się, m.in. w chodzie. Nie można jednak nazwać go  „francuskim pieskiem”, mimo że z Francji pochodzi! Pies tytułowej rasy jest silny, szybki i wytrzymały. Te cechy czynią go idealnym towarzyszem polowań. Dorosłe osobniki osiągają do 70 cm wysokości oraz do 35 kg masy ciała. Ich sierść jest krótka, najczęściej w mieszance kolorów czarnego, białego i rudego. Ma duże, brązowe oczy o wyrazistym, mądrym spojrzeniu, a także nisko osadzone, średniej wielkości uszy.

Historia rasy poitevin

Rasa poitevin powstała pod koniec XVII wieku we Francji. Stworzenie nowej rasy miało z góry założony cel – pozbycie się dużej liczby wilków zamieszkujących południowo-zachodnią Francję. Dzięki krzyżówce kilku obecnie nieistniejących już ras udało się osiągnąć upragniony efekt – psa znakomitego w polowaniach na te drapieżniki. Nowa rasa psów gończych charakteryzowała się szybkością, inteligencją, odwagą i znakomitym instynktem łowieckim. Podczas rewolucji francuskiej rasa poitevin niemalże wyginęła. Dzięki pracy specjalistów udało się ją odtworzyć z niewielkiej liczby osobników, które przeżyły.

Kliknij!
Wyżeł węgierski krótkowłosy

Poitevin – charakter

Najważniejszą cechą charakteru poitevina jest świetny instynkt łowiecki, dzięki któremu obecnie towarzyszy w polowaniach na zające, sarny i jelenie. Pies jest przyzwyczajony do życia w stadzie, dlatego woli towarzystwo innych psów niż ludzi. Mimo tego potrafi przyzwyczaić się do bliskiej osoby, jednak zdecydowanie nie należy do wylewnych.

Jest bardzo energiczny, ale nie przepada za zabawą. Swoją energię woli spożytkować na pracę lub coś bardziej pożytecznego niż wybryki. Potrzebuje dużej dawki ruchu, by móc później odpocząć. Poitevin jest niezależny i nie potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem.

Poitevin – wymagania rasy

Poitevin jako pies stadny nie lubi przebywać w osamotnieniu. Podczas polowania jest posłuszny, jednak przez swoją wrodzoną niezależność lubi robić rzeczy po swojemu. Ma silny instynkt ścigania, przez co może uciec, ruszając w pogoń za potencjalną ofiarą. 

Poitevin nie nadaje się do życia w mieście. Potrzebuje swobody i dużej przestrzeni do biegania, dlatego najlepiej sprawdzi się dom z dużym ogrodem. Warto jednak pamiętać, że jest to pies wyłącznie myśliwski i nie sprawdzi się jako stróż. Ma bardzo dużą potrzebę ruchu oraz musi czuć się przydatny (np. podczas polowań, pogoni za ofiarą). Wymaga też regularnych spacerów, również pomimo dużego ogrodu do dyspozycji.

Poitevin – wychowanie

Chcąc wychować go na psa do towarzystwa, trzeba będzie poświęcić bardzo dużo czasu i uwagi na odpowiednią socjalizację psa. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ pies najlepiej będzie się czuł, pracując na polowaniach. Toleruje inne zwierzęta, natomiast najlepiej czuje się w swoim stadzie.

Pielęgnacja i żywienie

Utrata sierści jest umiarkowana. Dzięki temu, że okrywa jest krótka, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy szczotkowanie raz na miesiąc. Jeśli chodzi o żywienie, sprawdzi się gotowa karma. Poitevin będzie jednak zadowolony również z posiłków typu BARF. Podstawą jest pokrycie jego zapotrzebowania energetycznego.

Kliknij!
Amerykański spaniel dowodny

Poitevin – podsumowanie

Poitevin jest szybki, energiczny, silny i nieustępliwy. Z tego powodu nie odnajdzie się w miejskim środowisku. Pies tej rasy potrzebuje dużej dawki ruchu oraz zadań, z których uwielbia się wywiązywać. Zanim zdecydujesz się na poitevina, zastanów się, czy będziesz w stanie zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Choć wygląda elegancko, jest to urodzony łowca.

Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.