Karma dla psów po kastracji jest dostępna w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Jest to zazwyczaj karma sucha, bo taką preferują opiekunowie czworonogów z uwagi na wygodę stosowania. Wybór odpowiedniego żywienia jest szczególnie istotny u starszych psów czy tych mających problemy z zachowaniem odpowiedniej wagi. Dowiedz się, jaki skład powinna mieć karma dla psa po sterylizacji i kastracji.
Sterylizacja i kastracja a wpływ na żywienie psa
Kastracja i sterylizacja to nie takie same zabiegi. W przypadku sterylizacji u suk podwiązuje się jajowody, a u psów – nasieniowody. Zabieg ten jest odwracalny i nie zmniejsza popędów. Z tego powodu karma dla psa po sterylizacji często nie jest konieczna w stosowaniu.
Inaczej jest w przypadku kastracji. Zabieg ten polega na usunięciu gonad, czyli jąder u psów i macicy z jajnikami u suk. W efekcie dochodzi od zahamowania produkcji części hormonów płciowych, co ma wpływ na cały organizm, m.in. jego metabolizm. Z tego powodu karma dla psa po kastracji często jest niezbędna, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie energetyczne psa spada, a ty nie jesteś w stanie, z przyczyn emocjonalnych, ograniczyć psu wielkości posiłków albo dostępu do jedzenia.
Karma dla psów po kastracji – od czego tyje pies?
Przede wszystkim karma dla psów po kastracji musi mieć zmniejszoną dawkę kalorii. Nie oznacza to jednak mniejszej ilości białka zwierzęcego! Nadwagę i otyłość często powodują węglowodany zawarte w zbożach, dlatego ograniczenie ich jest najlepszym wyborem. Dobra sucha karma po kastracji ma więc niski poziom zbóż lub nie zawiera ich wcale, za to ma błonnik, który gwarantuje wrażenie sytości. Takim produktem jest na przykład karma dla psów po kastracji Brit Care Mini Grain-Free Light&Sterilised.
Pamiętaj, że u psów zawartość tłuszczu w karmie nie jest tak istotna, bo są to zwierzęta wszystkożerne – wysoki poziom tłuszczu przy niskim poziomie węglowodanów może być dobrym wyborem.
Co prócz zmniejszonej kaloryczności?
U psów z nadwagą lub tendencją do odkładania się tkanki tłuszczowej polecana jest karma z L-karnityną. Składnik ten wspiera metabolizm, który u psa po zabiegu kastracji może z czasem spowolnić. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto szukać tego składniku w pokarmach, zwłaszcza w przypadku psów ras średnich i dużych. L-karnityna w znaczący sposób wspiera wykorzystywanie rezerw tkanki tłuszczowej do pozyskiwania energii, a także zwiększa wydolność organizmu u zwierząt otyłych. Umożliwia to wprowadzenie większej dawki ruchu bez ryzyka nadmiernego obciążenia psa.
Karma dla psów po kastracji – jak żywić psa w starszym wieku?
Karma po sterylizacji lub kastracji cechuje się zwykle obniżoną dawką kalorii. Co jednak w przypadku starszych zwierząt, u których bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej równowagi między składnikami? Jaka karma dla psów po kastracji sprawdzi się wtedy najlepiej? Zamiast szukać produktu dla psów sterylizowanych czy kastrowanych, lepiej znaleźć produkt przeznaczony dla zwierząt starszych i z nadwagą. Może to być na przykład Fitmin Dog Pro Life Light&Senior. W efekcie nie tylko zaspokoisz psi apetyt, ale i dostarczysz czworonogowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Karma dla psa po kastracji – czy zawsze jest niezbędna?
Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach karma dla psów po kastracji, taka o obniżonej zawartości tłuszczu, nie jest konieczna. Jeśli pies utrzymuje prawidłową wagę, nie musisz zmieniać jego żywienia. Dotyczy to większości aktywnych zwierząt. Wystarczy zmniejszyć dawkę pożywienia. Nie można też tego rodzaju produktów podawać młodym psom. Szczenię wymaga specjalistycznego żywienia, które nie tylko zapewni uczucie sytości, ale i wesprze rozwój układu hormonalnego, intensywną fazę wzrostu i zaspokoi zapotrzebowanie na energię. Pamiętaj, że kastracja pediatryczna u psów, zwłaszcza psów ras dużych, nie jest zalecanym zabiegiem.
Karma dla psa po sterylizacji czy kastracji bazuje na składnikach gwarantujących uczucie sytości bez narażania na nadwagę twojego pupila. Wybierz ją, jeśli nie jesteś w stanie w inny sposób wpłynąć na przybieranie na wadze psa.