W artykule wyjaśnimy, dlaczego prawidłowe żywienie zwierzaka jest tak istotne oraz opowiemy o możliwościach, jakie mają opiekunowie. Znajdziesz tu również informacje, które pomogą ci wybrać najlepszy catering dla psa.

Żywienie ma znaczenie

Zbilansowana dieta z wysokiej jakości produktów to jeden z kluczowych elementu dbania o zdrowie zwierzaka. Niedobory składników odżywczych zwykle objawiają się złym samopoczuciem oraz pogorszeniem kondycji, a jeśli ich brak jest przewlekły, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Niektórzy opiekunowie oszczędzają na karmie dla psów, jednak w rzeczywistości sprawia to, że wydatki na utrzymanie ich pupila rosną. Dlaczego?

Przede wszystkim tanie produkty zawierają głównie wypełniacze takie jak zboża, które nie sycą psa na długo. Z tego powodu musi on spożyć znacznie więcej karmy, w związku z czym po przeliczeniu dziennego kosztu wyżywienia czworonoga, cena często nie wydaje się tak atrakcyjna, jak na początku. Co więcej, dieta uboga w składniki odżywcze zwiększa ryzyko chorób, których leczenie jest znacznie droższe niż zakup wysokiej jakości produktu. Poza tym niektóre schorzenia mogą objawiać się problemami behawioralnymi, na przykład agresją, co zmusza opiekunów do kolejnych inwestycji.

Gotowa karma, BARF czy psi catering? Co będzie najlepsze?

Już wiesz, że prawidłowe żywienie twojego pupila to istotny element dbania o niego. W jaki sposób to zrobić? Obecnie opiekunowie mają do wyboru kilka możliwości, w tym między innymi gotowe karmy, domowe jedzenie gotowane, dietę typu BARF lub catering dla psa.

Karma mokra bądź sucha jest wygodna dla właściciela i bez problemu można kupić ją w większości sklepów. Niestety często jej bazą są wcześniej wspomniane zboża lub produkty odzwierzęce o nieznanym pochodzeniu, a dodatkiem sztuczne konserwanty oraz chemiczne wzmacniacze smaku. W dodatku karma, zwłaszcza w formie suchej, jest wysoko przetworzona.

Kolejną możliwością jest żywienie swojego psa dietą typu BARF lub domowym jedzeniem gotowanym. Pierwsza opcja polega na podawaniu zwierzakowi surowego mięsa oraz podrobów, jednak ich zdobycie często bywa problematyczne, w dodatku wystarczy nieco nieuwagi, by doszło do rozprzestrzenienia się groźnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Z kolei gotowanie jest czasochłonne i wymaga robienia regularnych zakupów. Poza tym osoby bez doświadczenia oraz wiedzy nie są w stanie przygotować zbilansowanego posiłku dla swojego pupila.

Catering dla psa to żywienie polegające na podawaniu zwierzakowi posiłków przygotowanych ze świeżych składników. Tego typu dania są tworzone specjalnie z myślą o twoim pupilu, ponieważ uwzględniają wiele różnych czynników, a nie jedynie wiek czy rasę. 

Firmy zajmujące się przygotowywaniem diety pudełkowej dla psa zwykle zatrudniają specjalistów do ich komponowania, dzięki czemu masz gwarancję, że podczas nie zapomniano o wzbogaceniu dania w niezbędne składniki odżywcze. W dodatku korzystanie z usług psiego cateringu jest równie wygodne, co podawanie suchej czy mokrej karmy. Wystarczy wyjąć posiłek ze słoika lub go rozmrozić, nałożyć do miski i gotowe. 

Catering dla psa – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele firm oferujących usługi cateringu dla psa. Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na jedną z nich?

  • Największą zaletą diety pudełkowej dla psa jest możliwość skomponowania jej z uwzględnieniem potrzeb konkretnego zwierzaka. Dlatego warto już na stronie przejrzeć zawartość formularza dostawcy. Im więcej czynników bierze on pod uwagę, komponując jadłospis, tym lepiej. Wiek, waga, kastrację, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia oraz alergie pokarmowe – to niezbędne minimum informacji potrzebnych do przygotowania posiłku. 
  • Posiłki dostarczane w ramach psiego cateringu powinny być komponowane przez osobę z odpowiednim doświadczeniem w zakresie żywienia zwierząt. Najbardziej wiarygodne są jadłospisy, pod którymi podpisuje się konkretna osoba, podając przy tym swoje imię, nazwisko oraz kompetencje.
  • Chociaż kwestia transportu diety pudełkowej dla psa nie jest najważniejsza, nie wolno o niej zapominać. Jeśli firma nie oferuje możliwości wyboru konkretnego dnia dostawy, może okazać się, że nie będziesz w stanie odebrać przesyłki i odpowiednio jej zabezpieczyć.

Catering dla psa to doskonała alternatywa dla wysokoprzetworzonych karm dla zwierząt. Dzięki niemu możesz podawać swojemu pupilowi posiłki przygotowane ze świeżych produktów, jednocześnie nie martwiąc się o zakupy, gotowanie czy rozpisywanie jadłospisu.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.