Wrażliwość układu pokarmowego – skąd się bierze i czym się objawia?

Wrażliwość układu pokarmowego to uciążliwy problem, który często dotyka psy. Wszystko ze względu na specyficzną budowę oraz sposób funkcjonowania układu trawiennego. Wrażliwość może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej pojawiają się biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, nadmierne wydalanie gazów i cuchnący zapach z pyska. Ponadto psu mogą towarzyszyć inne dolegliwości – np. problemy z oddychaniem czy sierścią, wysypka, świąd skóry. Młode osobniki mogą dodatkowo mieć trudności z nabraniem masy ciała.

Pojawienie się objawów nietolerancji pokarmowych jest wskazaniem do zmiany diety czworonoga.

Dieta psa z wrażliwym układem pokarmowym

Nie ma uniwersalnej diety dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie. Sposobem na zdiagnozowanie przyczyny występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na podawaniu psu poszczególnych składników pokarmowych i obserwowaniu, jak reaguje na nie psi organizm. Jeśli po spożyciu określonych pokarmów pojawiają się dolegliwości, dany składnik należy wyeliminować z diety. 

Dieta eliminacyjna ma zastosowanie w przypadku karmienia psa „domowymi” posiłkami. Jeśli podajemy zwierzęciu pożywienie gotowe, zaleca się zakup specjalistycznych karm przeznaczonych dla psów z problemami gastrycznymi.

Jaką karmę wybrać?

Karmy specjalistyczne podaje się przez tydzień, dwa czy nawet całe życie – w zależności od rodzaju schorzenia. Karma dla psa z wrażliwym układem pokarmowym powinna zawierać łatwo przyswajalne składniki – w tym mięso i ryby. Karma musi być lekkostrawna. Nie powinna zawierać kukurydzy, owsa, soi, pszenicy, glutenu – układ pokarmowy psa wytwarza mało enzymów, które trawią te składniki. Zalecane jest pożywienie w stu procentach naturalne, wolne od sztucznych konserwantów, aromatów, barwników czy GMO. Plusem będzie zawartość prebiotyków i antyoksydantów.

Warto postawić na wysokojakościowe karmy wyprodukowane przez znane i cenione marki. Szeroki wybór takich artykułów oferuje sklep Zoona.pl. Jego propozycją są produkty pochodzące od takich firm jak Hills, Purina czy Royal Canin. W asortymencie znajdziemy suche i mokre karmy weterynaryjne przeznaczone dla psów zmagających się z:

  • zaburzeniami układu pokarmowego związanych ze stresem,
  • zespół jelita drażliwego, 
  • zapaleniem trzustki, okrężnicy, żołądka czy jelit,
  • zaburzeniami trawienia i wchłaniania, 
  • hiperlipidemią,
  • i innymi schorzeniami układu pokarmowego.

Oferowane karmy są lekkostrawne, smaczne i bogate w cenne składniki odżywcze – takie jak witamina E, kwasy tłuszczowe omega-6, błonnik, tauryna, beta-karoten, witamina C czy żelazo.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.