Proces starzenia się wprowadza wiele zmian w organizmie. Pod tym względem czworonogi nie są żadnym wyjątkiem. Kiedy pies się starzeje, trzeba przyjrzeć się jego codziennemu jadłospisowi i rozważyć zmiany. Jaka karma dla starszego psa będzie najlepsza? Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw poznać zmiany, które zachodzą na starość w organizmie zwierzęcia. Wówczas będziesz mógł dopasować do nich odpowiedni pokarm.

Zasady żywienia starszych psów

Pies senior mniej się rusza i więcej odpoczywa. To następstwo fizjologicznych zmian, które zachodzą w jego tkankach. Z wiekiem tracą one elastyczność i potrzebują więcej czasu na regenerację. Wraz z wiekiem pojawiają się także różnego rodzaju dolegliwości. Słabnie wzrok i słuch, a najważniejsze organy, takie jak nerki czy wątroba, mogą zacząć szwankować. Zmienia się także kondycja sierści.

Plan żywieniowy psa seniora powinien uwzględnić wszystkie wymienione wyżej problemy. Odpowiedź na pytanie, jaka karma dla starszego psa będzie najlepsza, brzmi dosyć ogólnie – taka, która maksymalnie hamuje procesy starzenia się organizmu. Powinna wspierać pracę najważniejszych organów i układu ruchu oraz wspomagać zdolności poznawcze zwierzęcia.

Jaka karma dla starszego psa? Na co zwrócić uwagę?

Wiele osób uważa, że karma dla starszych psów to jedynie chwyt marketingowy. Poniekąd jest to prawda. Wiele karm bazuje na niewiedzy konsumentów i sprzedaje produkty z kategorii „senior” za wyższą cenę niż standardowa. Skład karmy bywa jednak tak samo zły, jak ten przeznaczony dla innej grupy wiekowej. Niezależnie od tego, jaka karma dla starszego psa będzie polecana przez sprzedawcę jako najlepsza, należy sprawdzić szczegółowo jej skład. Fakty są jednak takie, że starszy pies potrzebuje innego żywienia niż pupil w pełni sił. Karma dla seniora powinna być m.in. lekkostrawna.

Odpowiednie proporcje białek i tłuszczów

To nieprawda, że starszym psom trzeba ograniczać białka. Mniejsze zapotrzebowanie na energię nie oznacza mniejszego zapotrzebowania na proteiny. Wręcz przeciwnie. W organizmie starego psa zachodzi ujemny bilans azotowy, a białka degenerują się szybciej, niż syntezują. Pies w tym wieku powinien więc dostawać karmę bogatą w dobrej jakości białka, pochodzące z mięsa mięśniowego, a nie z hydrolizatu produktów odzwierzęcych.

O tym, jaka karma dla starszego psa będzie odpowiednia, decyduje też zawartość tłuszczu. Powinno być go od 7 do około 15 procent w suchej masie. Ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię może pojawić się nadwaga, dlatego trzeba zwrócić większą uwagę na ten aspekt. Tłuszcze w karmie dla starszego psa powinny jednak być dobrej jakości.

Niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3

Z wiekiem w mózgu psa dochodzi do zmniejszenia poziomu kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Może mieć to realny wpływ na zdolności poznawcze zwierzęcia. Między innymi dlatego w karmie dla psa seniora powinny znaleźć się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Zaleca się również dodatkową suplementację tych składników, na przykład w formie oleju z łososia.

Co ważne, psy nie przyswajają omega-3 z tłuszczów roślinnych. Dodatek oleju lnianego w karmie na pewno nie zaszkodzi, jednak nie może być on traktowany jako źródło NNKT. Organizm psa nie jest w stanie pozyskać ich z olejów roślinnych w taki sposób, jak robi to organizm człowieka.

Ochrona stawów

Starsze psy, szczególnie dużych ras, są bardziej narażone na kontuzje. Podawana karma powinna więc także wspierać kości i stawy. Składniki, które o tym świadczą, to na przykład nowozelandzka małża zielona, glukozamina i siarczan chondroityny.

Jaka karma dla starszego psa?

Wybierając karmę dla psa seniora, zwracaj uwagę na skład podany na opakowaniu. Powinien on być możliwie jak najbardziej przejrzysty. Na uwagę zasługują te karmy, które:

  • mają dokładnie wyszczególnione proporcje mięsa mięśniowego i podrobów;
  • nie zawierają zbóż i sztucznych barwników;
  • mają w składzie kwasy tłuszczowe omega-3;
  • zawierają mniej fosforu i sodu;
  • są bogate w glikozaminoglikany poprawiające kondycję stawów;
  • zawierają dobrej jakości tłuszcze w proporcjach od 7 do 15% w suchej masie.

Karma dla seniora – mokra czy sucha?

Na starość stan uzębienia wielu psów znacznie się pogarsza. Gryzienie suchej karmy może stać wówczas problematyczne. Oczywiście nie tyczy się to każdego zwierzęcia, jednak jeżeli widzisz, że twój pies ma problem z gryzieniem chrupek, rozważ zakup mokrej karmy. Kompromisem może okazać się karma półwilgotna. Taka propozycja w ostatnim czasie znalazła się w ofercie wielu producentów naprawdę dobrych karm dla psów.

BARF dla starszego psa – czy to ma sens?

Wesz już, jaka karma dla starszego psa będzie najlepsza. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy psiego seniora można karmić dietą BARF. Z reguły nie ma co do tego przeciwwskazań. Jeżeli pies w swoim dorosłym życiu był na diecie surowej, na starość nie musicie z niej rezygnować. Koniecznie trzeba jednak uwzględnić w przepisach zmieniające się zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Z wiekiem metabolizm psa zmienia się, dlatego zaczyna on potrzebować innych suplementów lub innych proporcji tych, które dostawał do tej pory. Dobrym pomysłem będzie więc udanie się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. Na ich podstawie razem z żywieniowcem ułożycie zbilansowane przepisy dostosowane do potrzeb psiego seniora.

Żywienie starszego psa – nie zaniedbuj profilaktyki

Długość życia psa jest bardzo różna. W związku z tym nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie twój pupil stanie się seniorem. Ogólnie jednak zakłada się, że po skończeniu ósmego roku życia psa trzeba zacząć częściej pojawiać się z nim na kontrolach u weterynarza.

Nie zaniedbuj badań diagnostycznych. Proste biochemiczne badanie krwi może dać ci odpowiedź na pytanie o kondycję nerek i wątroby. Przynajmniej raz w roku udaj się także na USG i echo serca. Tylko mając kompletną wiedzę na temat stanu zdrowia swojego psa, możesz wybrać dla niego odpowiedni sposób żywienia.

Nawet najlepsza karma dla psa seniora może okazać się niewystarczająca, jeżeli nie pokryje jego indywidualnego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Zanim więc odpowiesz sobie na pytanie, jaka karma dla starszego psa będzie odpowiednia, najpierw udaj się z nim na wizytę kontrolną.

Psy, tak jak ludzie, starzeją się, a ich metabolizm przechodzi przez różne zmiany. Ważne organy osłabiają się, a stawy i kości są bardziej podatne na kontuzje. Wybór odpowiedniej karmy dla zwierzęcia na tym etapie życia to kluczowa decyzja, która może znacznie przedłużyć życie twojego przyjaciela. W tym szczególnym okresie dbaj o to, aby masa ciała psa pozostała w normie. Obecnie możliwości żywienia są niemal nieskończone, a to, jaka karma dla starszego psa będzie najlepsza, możesz ustalić na podstawie badań pupila z lekarzem weterynarii. Ważne, aby dieta była dopasowana do potrzeb psa.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.