Odpowiednio skomponowany pokarm odgrywa bardzo ważną rolę w życiu psa. To od diety zależy w dużej mierze zdrowie naszego pupila. Czym karmić psa, żeby nie dopuścić do niedoborów żywieniowych? Dowiedz się, w jaki sposób zadbać o przewód pokarmowy swojego pupila.

Czym karmić psa – składniki pokarmowe w diecie czworonoga

Psy to mięsożercy, jednak dieta oparta tylko na mięsie nie jest w pełni zdrowa dla czworonogów. Pokarm musi być odpowiednio zbilansowany i bogaty w różne składniki pokarmowe. Czym karmić psa, by zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki? Oto najważniejsze substancje:

  • białko, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego – dostarcza psu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania aminokwasów; szczególnie ważny jest tryptofan;
  • tłuszcze – zapewniają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności omega-3 i omega-6;
  • witaminy, mikro- i makroelementy – dostępne dla psów pod postacią warzyw i owoców, powinny stanowić dodatek do diety;
  • węglowodany – mogą, choć nie muszą znaleźć się w psiej diecie; są dopełnieniem domowych posiłków, pies może spożywać je pod postacią ziemniaków, kasz lub makaronu.

Czym karmić psa – rodzaje karm gotowych dla psów

Istnieje kilka sposobów karmienia czworonogów. Najbardziej popularnym z nich jest podawanie psu gotowych, pełnoporcjowych posiłków w postaci karmy mokrej lub suchej. Składniki odżywcze są dopasowane do wieku psa. Inny skład posiada karma dla szczeniąt, a inny dla psów dorosłych. Karma mokra cechuje się wysoką strawnością, a same psy spożywają ją chętnie. Wybierając ten sposób odżywiania, szczególną uwagę trzeba zwrócić na jej skład. Musi pokrywać zapotrzebowanie zwierzaka na substancje odżywcze oraz zawierać wysokiej klasy mięso i podroby.

Sucha karma jest wygodna w podaniu, odpowiednio przechowywana posiada długą przydatność do spożycia. Karma sucha jest polecana dla psów, które bardzo nie lubią myć zębów. Przyczynia się bowiem do usuwania płytki nazębnej. Nie zastąpi oczywiście samego mycia, jednak może nieco opóźniać tworzenie się kamienia i rozwój próchnicy. Sucha karma dostarcza niezbędnych składników mineralnych w diecie psa, może być stosowana jako samodzielny posiłek. W suchej karmie nie powinno być dodatku zbóż, chyba że są bezglutenowe, jak np. gryka, owies, proso czy ryż.

Czym karmić psa – dieta BARF i dieta domowa

Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa jest czasochłonne, dlatego tak niewiele osób decyduje się na ten sposób żywienia. Należy bowiem dokładnie wiedzieć, czym karmić psa w domowych warunkach. W ostatnim czasie wskazuje się na dużą popularność diety BARF opartej głównie na surowym mięsie, kościach i podrobach. Uważa się, że jest ona najlepsza dla układu pokarmowego psa i chroni przed otyłością. Ważne, by przygotowując posiłki w ten sposób, pilnować odpowiednich proporcji. Mięso i podroby powinny stanowić ok. 80% posiłku, pozostałe 20% warzywa i owoce.

Z kolei dieta domowa, niegdyś bardzo popularna, opiera się głównie na gotowanych produktach, tj. mięso, kasze, ziemniaki, makaron lub ryż i warzywa. W ten sposób ciężko jest zapewnić psu wszystkie składniki żywieniowe. Potrzebna jest dodatkowa suplementacja oraz dodatek tłuszczu, np. oleju z łososia, który dostarcza kwasów NNKT. Obecność węglowodanów w diecie psa nie jest konieczna. Są traktowane jako uzupełnienie karmy i dodatkowe źródło energii, szczególnie dla psów aktywnych lub pracujących, np. psów pasterskich lub ratowniczych, jednak u zwierząt mniej aktywnych mogą prowadzić do otyłości.

Czym karmić psa – dieta szczeniąt

Zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt w pierwszych miesiącach życia jest wyjątkowo duże. Szczeniaki rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują dużą dawkę kalorii. Przez pierwsze 4 tygodnie swojego życia szczeniak żywi się wyłącznie mlekiem suki. Po 4 tygodniu można zacząć podawać niewielkie ilości karmy dla szczeniąt, najlepiej rozrobionej z wodą. Od 8 tygodnia życia małe pieski powinny otrzymywać karmę dedykowaną specjalnie dla nich, która w pełni pokryje zapotrzebowanie żywieniowe rosnących psiaków.

Małe psy muszą być karmione tego rodzaju pokarmem 4–5 razy dziennie, zawsze o stałych porach. Od 3 miesiąca życia pomału ograniczamy spożywanie posiłków. Ilość posiłków zależy też od rasy. Psy małych ras powinny być karmione przynajmniej 4 razy dziennie do 6 miesiąca życia. Następnie odejmujemy jeden posiłek. W przypadku dużych psów od 6 miesiąca życia można psu serwować już 2 posiłki dziennie.

Czym karmić dorosłego psa?

Dorosłe psy mają o 3 razy mniejsze zapotrzebowanie na kalorie i substancje odżywcze niż młode psy. Masa ciała psa również pomału się stabilizuje. Czym karmić dorosłego psa? Dorosłemu psu można podawać karmy w formie suchej, mokrej, a także surowe mięso i domowe jedzenie. To ostatnie powinno być przygotowywane specjalnie dla psa i odpowiednio zbilansowane.

Ważne, by skład karmy być dopasowany do wagi i rasy psa. Prawidłowe żywienie psa polega na odpowiednim zachowaniu proporcji wszystkich niezbędnych składników. Czworonogom nie należy podawać resztek z obiadu, słodyczy ani innych pokarmów, które często spożywają ludzie. Takie pokarmy znacznie obciążają organizm psa.

Karmienie psiego seniora

W przypadku psów duże znaczenie ma rasa. Im większy pies, tym szybciej się starzeje. Po czym poznać, że pies się starzeje? Z czasem układ trawienny i inne narządy w ciele zaczynają gorzej funkcjonować. Zdrowie psa zaczyna się wyraźnie pogarszać. Może się to objawiać problemami trawiennymi, problemami z chodzeniem czy pogorszeniem wzroku i słuchu. Pies traci na wadze, staje się wolniejszy. Czym karmić psa, który zaczyna się starzeć? Karma dla seniora musi zawierać mniejsze ilości białka i fosforu, ze względu na ryzyko tworzenia złogów w nerkach.

Starsze psy są bardziej narażone na odwodnienie, dlatego lepsza dla nich jest mokra karma. W związku z utratą masy zaleca się podawanie karmy o zwiększonej kaloryczności. Karma powinna być jednak lekkostrawna, a także wspierać higienę jamy ustnej. Karmy dla seniorów często są wzbogacone o przeciwutleniacze, co dodatkowo wzmacnia organizm w walce z wolnymi rodnikami. Ze względu na problemy z uzębieniem dla seniora lepsza może okazać się karma mokra.

Kiedy wybrać się do weterynarza?

Do odwiedzin u lekarza weterynarii powinny cię skłonić wszelkie objawy ze strony układu pokarmowego, szczególnie po zmianie karmy. Jeśli pies cierpi na biegunkę, stracił apetyt lub zauważasz zmianę w kolorze i strukturze sierści to sygnał, by jak najszybciej udać się do lekarza. Weterynarz może zlecić dodatkowe badania oraz zweryfikuje, czy podawana karma w rzeczywistości pokrywa zapotrzebowania żywieniowe psa. Badania kontrolne krwi można wykonywać dla pewności raz do roku.

Karmienie czworonoga powinno być dopasowane do zwierzaka. Ważną kwestią jest wiek i rasa, a także ewentualne choroby. Pokarm dla psa winien być cennym źródłem białka tak ważnego dla psiego organizmu. W zależności od możliwości, psu można podawać gotowe karmy pełnoporcjowe lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. W razie wątpliwości można psu zrobić badania krwi oraz udać się na konsultację weterynaryjną lub do psiego dietetyka, który doradzi, czym karmić psa.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.