Odpowiednio dobrane pożywienie może zapewnić naszemu psu długie życie w pełnym zdrowiu. Nie jest jednak oczywiste, jaka karma dla psa będzie najlepsza. Czym kierować się przy wyborze psiego jedzenia? Dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój czworonożny przyjaciel w swojej misce.

Co powinno znaleźć się w psiej karmie?

Duża ilość różnego rodzaju gotowych karm dla psów sprawia, że opiekunowie mają problem z wyborem, jaka karma dla psa będzie najlepsza. Co powinno znaleźć się w psiej karmie? Jakie składniki pokarmowe zapewnią optymalny rozwój i zaspokoją potrzeby żywieniowe czworonoga? Gotowa karma powinna zawierać:

  • dobry i odpowiednio zbilansowany skład;
  • dużą zawartość mięsa wysokiej jakości – min. to 50% udziału w składzie;
  • dodatki w postaci warzyw, owoców oraz składników mineralnych i witamin.

Czego zdecydowanie nie powinno być w dobrych karmach dla psów? Przede wszystkim:

  • sztucznych konserwantów i barwników;
  • wypełniaczy w postaci ryżu, pszenicy czy kukurydzy;
  • składników pochodzenia zwierzęcego niskiej jakości lub nieokreślonego gatunku.

Różne rodzaje diet dla psów – jaka karma dla psa jest najbardziej wartościowa?

Wybór odpowiedniej karmy zależy od wielu czynników. Musi być dostosowana do wieku psa, wagi, rasy oraz stanu zdrowotnego twojego pupila. Ciągle zmieniające się trendy żywieniowe nie ułatwiają opiekunom podjęcia decyzji. To, jaka karma dla psa będzie najlepsza, wymaga głębszej analizy. Obecnie poleca się cztery metody karmienia, które jednak z różnych względów są często modyfikowane i mieszane. Należą do nich:

  • karmienie mokrą karmą – najczęściej wybierany sposób karmienia, duża ilość produktów sprawia, że można znaleźć pokarm dla psa o naprawdę dobrym składzie;
  • karmienie suchą karmą – również często stosowane, także jako urozmaicenie innej diety;
  • domowe posiłki – dieta niezbyt popularna obecnie, choć ma swoich zwolenników, wymaga od opiekuna sporo czasu na przygotowywanie psu świeżych posiłków;
  • dieta BARF – zyskująca coraz większe grono zwolenników dieta oparta głównie na surowym mięsie i kościach, uznawana za najzdrowszą dla psa.

Jaka mokra karma dla psa?

W rankingu najbardziej popularnych psich diet plasuje się na szczycie. Ten model karmienia jest najczęściej stosowany i polecany dla czworonogów. Dużym plusem jest wysoka zawartość składników odżywczych pochodzenia zwierzęcego. Tego typu karmy są bardzo lubiane przez psy, co jest ważne, gdy trafi się nam pies niejadek. Karma mokra zapewnia dodatkową wodę w diecie, co może być istotne np. w czasie upalnych dni.

Warto zwrócić uwagę na to, jaka karma dla psa zawiera dużą ilość procentową mięsa. Im wyższa, tym lepsza. Należy unikać karm z dodatkiem zbóż, które tak naprawdę oprócz dodatkowych kalorii nie zapewniają psu potrzebnych składników.

Jaka sucha karma dla psa?

Nieco mniej popularna od karmy mokrej, jednak nadal często zalecana i podawana psom jako jedyna forma żywienia. Dobrze dobrana sucha karma bez problemu może zapewnić psu wszystkie wartości odżywcze. Gdy decydujesz się na podawanie karmy suchej, należy zwrócić szczególną uwagę na nawodnienie psa. Musi on regularnie pić wodę i mieć ją zawsze w zasięgu. Przy wyborze należy kierować się wysoką zawartością mięsa. Dodatkowym atutem tej karmy jest jej korzystne działanie na zęby. Spożywanie twardych kawałków przyczynia się do usuwania płytki nazębnej.

Domowa dieta dla psa

Dieta ta ma swoich zwolenników, ale wymaga od opiekuna sporo wolnego czasu, aby posiłki przygotować i zbilansować. Niestety, wiele osób nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat przygotowania odpowiedniej karmy dla psa. Zazwyczaj skład takiej diety jest zbyt ubogi w składniki odżywcze, tj. witaminy i minerały czy niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Stosowanie tej diety bardzo często wymaga dodatkowej suplementacji składników żywieniowych. Dieta w dużej mierze składa się z mięsa poddanego obróbce termicznej, co również pozbawia go cennych mikro- i makroelementów.

Dieta BARF

Ten rodzaj karmienia psów jest coraz częściej uważany za najlepszy dla psów, co potwierdzają najnowsze badania prowadzone w tym kierunku. Dieta opiera się głównie na surowym mięsie i kościach. Produkty te są wysokobiałkowe i bogate w aminokwasy. Mięso musi być wysokiej jakości, a więc jest to dosyć droga inwestycja. Jeśli jednak przedkładasz zdrowie psa ponad koszty, to zdecydowanie dieta BARF jest najlepszym możliwym wyborem dla psów wszystkich ras. Karma nie zawiera konserwantów ani sztucznych wypełniaczy, a twój pies otrzymuje to, czego naprawdę potrzebuje.

Wiek psa a wybór karmy

O tym, jaka karma dla psa będzie odpowiednia, decyduje też oczywiście wiek psa. Na każdym etapie swojego życia pies ma nieco inne zapotrzebowania energetyczne. Rodzaj karmy musi więc być dopasowany do wieku i wymagań konkretnego osobnika.

Jaka karma dla szczeniaka?

Szczenięta do prawidłowego rozwoju potrzebują pokarmów wysokokalorycznych, o bogatym składzie, który będzie w stanie pokryć w pełni zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Szczenięta rosną bardzo szybko, co jest widoczne szczególnie u psów ras dużych. Karma dla szczeniąt musi być również lekkostrawna, by nie obciążać niepotrzebnie wrażliwego układu pokarmowego. Warto też zadbać o najwyższą jakość karmy, z dobrej jakości białkiem i małym udziałem węglowodanów.

Jaka karma dla psa dorosłego?

Dorosłe psy mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż szczenięta. Okres dorosłości jest jednak w dużej mierze uwarunkowany rasą psa. Dlatego dla psów ras małych przeznaczone są karmy o innym składzie niż dla ras dużych. Okres wchodzenia w dorosłość jest bowiem różny w zależności od konkretnej rasy i może trwać od 8 do 24 miesięcy.

To, jaka karma dla psa dorosłego będzie odpowiednia, zależy od jej składu. Musi on być dobrany również do aktywności psa, ewentualnych alergii oraz preferencji smakowych.

Jaka karma dla psa seniora?

Starsze psy należy żywić w sposób, który nie obciąża zbytnio organizmu, a równocześnie przyczynia się do minimalizowania skutków różnych chorób. Sucha czy mokra gotowa karma dla seniora w swoim składzie zawiera optymalną dla wieku dawkę niezbędnych witamin. Niedobory substancji pokarmowych w tym wieku mogą być bowiem szczególnie niebezpieczne. Psich seniorów należy żywić w sposób, który jest lekkostrawny i wysoce przyswajalny. Oprócz odpowiedniej karmy dla starszych psów trzeba zadbać i regularnie kontrolować stan jamy ustnej, zębów i dziąseł.

Wybór karmy a zdrowie psa

Pełnowartościowa, zbilansowana karma dla twojego pupila to podstawa. Jeśli masz wątpliwości co do diety psa, możesz zawsze wybrać się na konsultację do weterynarza, który zdecyduje, jaka jest najlepsza karma dla psa w tym przypadku. Oprócz tego raz w roku warto wykonać morfologię, która pokaże, czy twój pupil otrzymuje wszystkie niezbędne dla psa składniki.

Wybór karmy dla czworonoga nie zawsze jest łatwy. Pośród wielu produktów ciężko znaleźć ten jeden, który spełni nasze oczekiwania oraz wymagania psa. Decyzję odnośnie żywienia psa zawsze warto skonsultować z weterynarzem, który pomoże rozwiać wątpliwości na temat diety. Czytając składy na gotowych produktach, szybko nauczysz się odróżniać, jaka karma dla psa jest dobrej jakości. Wybieraj tylko te o wysokiej zawartości mięsa, a niskiej wypełniaczy i konserwantów. Takie karmy zapewnią psu zdrowy rozwój i prawidłowy wzrost.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.