Jak natomiast jest z frytkami? Wiele mitów związanych jest z udziałem ziemniaków w psiej diecie. Dowiedz się, czy pies może jeść frytki i sprawdź, kiedy mogą mu one poważnie zaszkodzić.

Jak przygotowuje się frytki?

Frytki zazwyczaj przygotowywane są z ziemniaków smażonych na głębokim tłuszczu. Nie zawsze jednak, bo istnieją również wersje przyrządzane w piekarniku, zarówno z surowych ziemniaków, jak i gotowanych czy już wstępnie przetworzonych, czyli pociętych i mrożonych. Zwykle frytki są dodatkowo przyprawiane przynajmniej solą.

Istnieją również inne rodzaje frytek – na przykład warzywne. Wykonuje się je w piekarniku z marchewki, selera czy innych dodatków. Czy pies może jeść frytki w którejkolwiek z tych form? Dowiedz się z dalszej części artykułu.

Czy pies może jeść frytki?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść frytki, musisz wiedzieć, że to zależy. Wiele lat uważano, że ziemniaki są toksyczne dla psów. Tymczasem w formie gotowanej czy poddane innemu rodzajowi obróbki termicznej ziemniaki – oczywiście wystudzone – mogą być podawane psom i stanowią odpowiedni dodatek do diety gotowanej.

Z tego wynika, że ziemniaki same w sobie – podobnie jak inne warzywa, z których przyrządza się frytki, o ile nie są toksyczne dla zwierząt – są bezpieczne dla psa. Możesz więc podawać psu przyrządzone w domu frytki, o ile je wcześniej wystudzisz i nie dodasz do nich żadnej panierki czy przypraw. Ważne, aby były przygotowane w piekarniku, bo te z patelni będą po prostu zbyt tłuste.

Czy pies może jeść ziemniaki zamówione w restauracji? Zdecydowanie nie! Przede wszystkim dlatego, że nie wiesz, w jaki sposób są one przygotowywane. To jednak nie wszystko – zazwyczaj zawierają one sól albo inne składniki, na przykład przyprawy czy panierki. Nie są polecane w diecie psów.
Wiesz już, czy pies może jeść frytki. W ten sposób możesz dodać je do diety psa, ale pamiętaj – raczej nie są polecaną formą podawania warzyw. Zgłąb tematykę psiego żywienia albo poproś o radę psiego dietetyka, jeśli nie wiesz, jak skomponować jadłospis swojego podopiecznego.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.