Psy chcą zwykle jeść sporo produktów przeznaczonych wyłącznie dla ludzi. Nie inaczej jest w przypadku chipsów. Warto jednak wiedzieć, co możesz wprowadzić do diety pupila, aby mu nie zaszkodzić. Sprawdź, czy pies może jeść chipsy.

Chipsy – czym są?

Pod pojęciem chipsów zazwyczaj kryją się smażone w głębokim tłuszczu ziemniaki o różnym kształcie, sprzedawane w opakowaniach w sklepie. Mają one rozmaite smaki, które są zasługą dodawanych przypraw oraz rozmaitych konserwantów i aromatów. Nie od dziś wiadomo, że nie są one najzdrowsze dla ludzi, choć wiadomo, że istnieją ich lepsze zamienniki. Są to przede wszystkim produkty wykonane jedynie z warzyw, przygotowane bez dodatku przypraw i konserwantów w procesie naturalnego suszenia.

Co zawierają chipsy?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy pies może jeść chipsy, warto wiedzieć, co one zawierają. Przede wszystkim są zwykle stosunkowo tłuste, gdy mowa o tradycyjnie przygotowywanych przysmakach. Mają w sobie bardzo dużo soli, przypraw, konserwantów, aromatów i dodatków zapachowych i smakowych. Z kolei naturalne chipsy, np. z buraków, mają o wiele lepszy skład, choć również mogą być dodatkowo przyprawiane czy wzbogacane substancjami spowalniającymi proces wietrzenia i psucia.

Czy pies może jeść chipsy ze sklepu?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy pies może jeść chipsy, odpowiedź jest jednoznaczna – nigdy nie powinny znaleźć się one w diecie twojego pupila. Przede wszystkim są bardzo niezdrowe i tuczące. Zawierają sporo węglowodanów i tłuszczu, są kaloryczne. Dodatkowo mają w sobie przyprawy, których pies nie powinien jeść, np. sól czy pieprz. Niektóre z nich, jak papryka chilli, stanowią dla psa śmiertelne zagrożenie – w tym przypadku z uwagi na toksyczną kapsaicynę.

Jakie są efekty zjedzenia chipsów przez psa? To przede wszystkim:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • ostre zapalenie trzustki;
  • bolesność brzucha;
  • apatia.

Czy pies może jeść chipsy z warzyw i mięsa?

W takim razie warto się zastanowić, czy pies może jeść chipsy przygotowane z warzyw. O ile gotowe produkty kupowane w sklepach mają zwykle jakieś niewskazane dodatki, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam przygotował taką przekąskę dla psa. Możesz wykonać ją zarówno z warzyw polecanych dla psów, na przykład marchewek, jak i surowego mięsa bez tłuszczu. Wystarczy, że przekąski wysuszysz w piekarniku albo suszarce do grzybów. W takim przypadku również ty możesz włączyć je do swojej diety, zwłaszcza w przypadku chipsów warzywnych czy nawet owocowych.

Zwróć też uwagę na to, że istnieją przekąski zbliżone do chipsów i przeznaczone tylko dla psów. Mowa o gotowych suszonych kawałkach mięsa. Możesz wykorzystać je jako przekąskę albo zaserwować psu w trakcie treningu.
Każdy opiekun powinien wiedzieć, czy pies może jeść chipsy. Te kupne, z przyprawami i konserwantami, są dla niego zwyczajnie niezdrowe. O wiele lepiej jest podawać psu surowe mięso czy warzywa albo przygotować z nich naturalne chipsy suszone ciepłym powietrzem w domu.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.