Pies należy do grona zwierząt mięsożernych. Te czworonogi stały się jednak bliskimi przyjaciółmi człowieka i można je uznać w praktyce za niemalże wszystkożerne. Czy to, co może jeść pies, pokrywa się więc z ludzką dietą? Mięso w dalszym ciągu powinno być bazą diety czworonogów, ale warto ją urozmaicać. Które naturalne pokarmy dostarczą im cennych składników odżywczych? Czego zaś psy absolutnie nie mogą próbować? Na te pytania szukaj odpowiedzi w tekście!

Co może jeść pies? Warzywa

Warzywa to dla większości ras świetne urozmaicenie codziennego menu. Nie brakuje w nich zarówno mikro-, jak i makroelementów. Surowe warzywa mogą dostarczać nie tylko cennych składników, lecz również świetnej zabawy jako psie gryzaki. Jak pewnie już się domyślasz, w tej roli znakomicie sprawdzi się marchewka. Nie ma zbyt dużo kalorii, więc możesz ją podawać jako przekąskę dla psów z nadwagą. Skoro o przekąskach mowa, pamiętaj, że czworonogi pod żadnym pozorem nie mogą jeść czekolady! Jest dla nich śmiertelnie niebezpieczna i oby nie przyszło ci do głowy częstować nią psa. 

Gotowane warzywa dla psa, czyli świetne źródło błonnika!

Czy do tego, co może jeść pies, oprócz warzyw surowych można zaliczyć też gotowane? Oczywiście! Nie tylko możesz, ale nawet powinieneś podawać je swojemu czworonogowi. Bogactwo błonnika sprawia, że poddane obróbce warzywa wspomagają pracę jelit zwierzaka. Zwróć jednak uwagę na to, aby unikać soli i przypraw. Nie podawaj zwierzakowi posolonych ziemniaków, ponieważ może to doprowadzić do wymiotów i biegunek.

Czy pies może jeść owoce?

Jak wiadomo, owoce również są źródłem cennych składników. Pamiętaj jednak, że zawierają sporo cukru, dlatego nie możesz podawać ich zbyt wiele. Które z nich sprawdzą się jako urozmaicenie diety twojego pupila? Będą to przede wszystkim:

  • maliny;
  • jeżyny;
  • banany;
  • truskawki;
  • gruszki;
  • jabłka;
  • borówki;
  • melony;
  • jagody;
  • arbuzy.

Owoce w formie gotowanej i surowej to świetne urozmaicenie psiej diety. A co z tymi suszonymi? Nie podawaj ich swojemu zwierzakowi w takiej formie.

Czy pies może jeść potrawy ze stołu?

Nadal dość częsty jest zwyczaj karmienia psa tym, co zostanie z obiadu. Czy jednak nie odbija się negatywnie na jego zdrowiu? Wielu osobom wydaje się, że mięso jest tym, co może jeść pies. To jednak błędne przekonanie. Zawartość soli i przypraw w przygotowanym na obiad mięsie jest zwykle zbyt duża. Co więcej, często jest ono bardzo tłuste, a to również dobrze nie wpływa na zdrowie zwierzaka. Polskie przysłowie zaczynające się od słów „nie dla psa kiełbasa” także można uznać za dobrą radę. Kiełbasa podrażnia bowiem psi układ pokarmowy.

Co może jeść pies zamiast mięsa?

Jakie z dań obiadowych może w takim razie skosztować twój zwierzak? Makaron może być bardzo ciekawym dodatkiem do psiego posiłku, ponieważ zawiera cenne składniki odżywcze. Pamiętaj, że podstawą diety psa powinny być jednak przede wszystkim zbilansowane karmy. Gotowane i surowe warzywa także mu nie zaszkodzą. Owoce podawaj pupilowi w rozsądnych ilościach. 
Wiesz już, co może jeść pies, a czego nie możesz mu podawać. Zapamiętaj, że mięso z obiadu i przede wszystkim czekoladę, powinieneś omijać szerokim łukiem. Jeśli szukasz czegoś, co urozmaici psią dietę, stawiaj na zdrowe warzywa (np. chrupiącą marchewkę), owoce, a także makarony.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Ludwik Jelonek

Od urodzenia mieszka na wsi i wychowywał się w otoczeniu zwierząt. Dawniej pomagał babci w hodowli kur, krów, świń czy gęsi. Z czasem zaczął interesować się egzotycznymi zwierzętami. Zdobywanie informacji na ich temat w języku polskim było trudne, dlatego korzystał z obcojęzycznych książek. Studiuje filologię angielską.