W wyprawce dla psa powinno znaleźć się podstawowe wyposażenie na początek wspólnego życia razem. Kupno lub adopcja psa? Niezależnie od tego, jaką podjąłeś decyzję, zestaw startowy będzie dosyć podobny. Na co zwrócić uwagę, kompletując wyprawkę? Sprawdź!
Czy wyprawka dla psa jest obowiązkowa?
Bez wyprawki teoretycznie można sobie poradzić. Zdecydowanie lepiej kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Z pewnością nie chcesz zniszczonych kapci lub poduszek, bo czworonóg nie miał odpowiedniego gryzaka, prawda? Wyprawka dla psa zawiera niezbędne akcesoria, choćby takie, jak miski czy smycz. Jeśli kupujesz szczenię z hodowli, dobrym wyborem będzie rozmowa z hodowcą. Z pewnością doradzi ci, co warto kupić. W końcu jemu też zależy na szczęśliwym starcie pieska. Wielu hodowców samodzielnie kompletuje wyprawki dla szczeniaków. Wydaje je nowemu opiekunowi w momencie przekazania pieska.
Czego potrzebuje pies?
Konieczność skompletowania psiej wyprawki wynika z potrzeb psów. Wszystkie te zwierzaki potrzebują:
- zbilansowanej karmy;
- stałego dostępu do wody;
- spacerów;
- miejsca do odpoczynku – wygodnego legowiska;
- rozrywki – zabawki i gryzaki;
- wychowania i odpowiedniego zajęcia;
- niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych;
- opieki weterynaryjnej.
Opiekę weterynaryjną należy pozostawić specjalistom. Całą resztę powinniśmy zapewnić psu we własnym zakresie.
Wyprawka dla szczeniaka – zestaw startowy
O czym nie można zapomnieć, kompletując wyprawkę dla szczeniaka lub dorosłego psiaka ze schroniska? Oto lista prawdziwych must have:
- dobrej jakości karma (w przypadku szczeniaka karma dla szczeniąt);
- miski na jedzenie i wodę;
- obroża lub szelki oraz smycz;
- adresówka;
- woreczki na odchody;
- posłanie;
- gryzaki i zabawki dla psa;
- zdrowe przysmaki;
- dopasowane do sierści szczotka i grzebień;
- cążki do pazurów;
- pas samochodowy lub transporter do bezpiecznego przewożenia psa autem.
Wybór karmy – jak zadbać o rosnące szczenię?
Przy wyborze karmy kieruj się jej dobrym składem. Nieoceniona jest często wiedza hodowcy. W wyprawce dla psa z hodowli często można znaleźć opakowanie karmy, którą był dotąd żywiony. Jeśli zmieniasz psu karmę, pamiętaj, by nową wprowadzać stopniowo. Mieszaj niewielkie porcje z tą, którą jadł dotychczas i z czasem zwiększaj jej ilość kosztem poprzedniej. Karma dla rosnącego psa ma ogromny wpływ na jego rozwój. Postaw na produkt wysokiej jakości, bez zbóż i wypełniaczy. Dobrym wyborem może być np. Carnilove Puppy Salmon & Turkey.
Szczenięta, szczególnie ras dużych, ale nie tylko, wymagają wyjątkowej troski. Z powodu szybkiego wzrostu i rozmiaru, jaki osiągają, są narażone na kłopoty ze stawami. Warto zadbać o ich odpowiednią suplementację. Produkty zawierające chondroitynę i glukozaminę, jak choćby Canvit Chondro, sprawdzą się tu idealnie.
- bezzbożowa karma z łososiem i indykiem
- znakomita dla szczeniąt i młodych psów
- bez zbóż i ziemniaków
- preparat wzmacniający stawy, chrząstki, ścięgna i więzadła
- profilaktyka zdrowia młodych i rosnących psów
- wyśmienity smak wątróbki
- funkcyjne, chrupiące smakołyki dla szczeniąt
- oparte na białku z owadów dla minimalizowania ryzyka niepożądanych reakcji
- bez tłuszczu z kurczaka
Przysmaki – pomoce wychowawcze i nie tylko
W nowym domu pies poznaje nowe zasady. Wychowanie szczeniaka jest największym wyzwaniem dla właściciela, a jednocześnie najważniejszym zadaniem. Chodzi nie tylko o naukę komend, ale także budowanie pozytywnej relacji. Pomocne są tu nie tylko zabawki czy głaskanie. Doskonale sprawdzą się smakołyki, np. Brit Care Dog Crunchy Cracker Insect & Whey Puppy. Nagradzaj nimi twojego pupila za pożądane przez niego zachowania, np. reagowanie na imię.
Rozważ wybranie się do psiego przedszkola, a ze starszym psem na kurs psa towarzyszącego. Doświadczony trener pomoże ci lepiej zrozumieć psa i uniknąć wielu problemów.
Miski na wodę i jedzenie
Do karmienia psa potrzebujesz oczywiście miski! Plastikowe są lekkie i niedrogie, ale niektóre psy, zwłaszcza młode, mogą je podnosić i gryźć w zabawie. W powstałych w plastiku rysach będą zbierać się bakterie. Lepiej postaw na cięższe miski ceramiczne lub metalowe. Wyglądają bardzo elegancko i są łatwe w umyciu.
Co na spacer?
Nawet najmniejszy piesek potrzebuje spacerów, by zaspokoić potrzeby fizjologiczne, ruchu i społeczne. Smycz to obowiązkowe akcesorium! Modne, przepinane smycze z regulowaną długością sprawdzają się bardzo dobrze. Niezbędna będzie również dobrze dopasowana obroża lub szelki.
Nie zapominaj o identyfikacji! Oprócz chipa pomyśl o niedużej, ładnej adresówce z imieniem psa i twoim numerem telefonu. Skróci ona poszukiwanie ciebie, gdy zaginiony piesek zostanie przez kogoś znaleziony. Wyprawka dla psa powinna zawierać też woreczki na kupy. Bądź psiarzem kulturalnym – sprzątaj po swoim pupilu.
Wyprawka dla psa – legowisko
Czasem wyprawki dla szczeniąt od hodowców zawierają legowiska. Zwykle jednak trzeba je kupić samemu. Nie ma w tym nic złego. Możesz postawić na swoje preferencje kolorystyczne, ale nie zapominaj o potrzebach psa.
W sklepach zoologicznych kupisz klatki kennelowe, materace, miękkie posłanka przypominające sofy… Wybierz legowisko adekwatne do wielkości psa. To absolutna podstawa. Nie musisz kupować najdroższego, gdy piesek jest młody. Istnieje ryzyko, że szczeniak będzie je gryzł. Postaw jednak na wytrzymały materiał. Klatka kennelowa? Czemu nie! Odpowiednio urządzoną i wprowadzoną psiak z pewnością pokocha.
Gryzaki i zabawki
Zabawki są niezbędne podczas spacerów. Pomagają budować więź opiekuna z psem. Wybieraj dobrej jakości produkty przeznaczone dla psów. Psie zęby zdolne są do zniszczenia dziecięcej zabawki w kilka chwil. Polarowe, miękkie szarpaki są idealne dla szczeniąt. Dobrym wyborem jest też piłeczka, ale baw się w aport rozważnie. Nie forsuj szczeniaczka przesadną aktywnością. To ważne dla jego stawów. Możesz także przebodźcować psa. W domu powinien być czas na relaks. W tym celu wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać pyszne gryzaki. Pomogą one maluchowi wyciszyć się i odpocząć.
Wyprawka dla psa – akcesoria do pielęgnacji
Różne psy mają inne potrzeby w zakresie pielęgnacji. Krótkowłose, bez podszerstka, w zasadzie nie wymagają czesania i zawsze wyglądają dobrze. Te o podwójnej sierści, długim lub szorstkim włosie potrzebują poświęcenia im czasu.
W zależności od tego, jakie futro ma twój piesek, w wyprawce dla psa powinny się znaleźć różne akcesoria. Szczotka, grzebień, odżywka… Może twojemu psiakowi wystarczy gumowa rękawica do czesania? Jeśli masz wątpliwości, poradź się hodowcy swojego psa lub groomera. Warto kupić cążki do pazurów. Pamiętaj, by do zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać psiaka od początku.
Bezpieczna podróż
Musisz też zaplanować, jak bezpiecznie wozić psa już od waszej pierwszej podróży. Zdecydowanie nie powinien on biegać po całym aucie! Małe pieski i szczenięta często podróżują w transporterach. Czują się w nich bezpiecznie. W przypadku większego psa lepiej zainwestować w pas podróżny, który przypina się do jego szelek – nigdy do obroży. Innym rozwiązaniem jest kennel wbudowany w bagażnik.
Lada dzień w twoim domu pojawi się nowy domownik? Dobrze się do tego przygotuj! Na szczęście kupowanie wyprawki dla psa jest przyjemne, choć wiąże się z niemałymi wydatkami. Warto jednak je ponieść, by zapewnić psiakowi komfort w nowym miejscu.