John Mulaney, amerykański komik, w jednym ze swoich stand-upów przywołuje sytuację, kiedy razem z żoną przechadzali się po ulicach Nowego Jorku ze spacerówką. W pewnym momencie zaczepiła ich starsza pani, która zajrzała do wózka, chcąc zobaczyć dzidziusia. Jej entuzjazm opadł, kiedy zamiast słodkiego bobasa, zobaczyła Petunię – uroczą, acz mocno obślinioną buldożkę francuską. 

Wózki z nietypową zawartością w postaci psa lub kota coraz częściej widziane są także na polskich ulicach. Niepotrzebna ekstrawagancja? A może przydatny gadżet? Sprawdź!

Wózek dla psa – co to jest? 

Spacerówka dla psa na pierwszy rzut oka przypomina zwykły, komfortowy wózek dziecięcy. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele modeli tego typu transportera. Niektóre z nich bardzo przypominają wózki dla dzieci, inne z kolei wyglądają jak standardowe transportery, które zostały umieszczone na stelażu wyposażonym w kółka. 

Wózki dla psów dostępne są w bardzo różnych formach, a co za tym idzie – w różnych cenach. Warto, aby ciekawy design szedł tutaj w parze z bezpieczeństwem i trwałością dobrej jakości materiałów. Buda wózka zazwyczaj zamknięta jest nylonową siatką, którą zazwyczaj można opuścić. Zabezpiecza ona zwierzaka przed wypadnięciem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest bardzo krótka smycz, którą przypina się do szelek lub obroży zwierzaka. 

Zanim dokonasz zakupu wózka dla psa sprawdź, jaki jest jego udźwig. Niektóre pojazdy dostosowane są jedynie dla małych psów – najczęściej ważących do dziesięciu kilogramów. Ważnym elementem są także koła. Powinny być jak największe i najlepiej wyposażone w amortyzację. Pozwoli to wygodnie spacerować po różnego rodzaju podłożach. 

Wózek dla pieska – kiedy jest potrzebny dla zwierzęcia? 

Wózki dla zwierząt są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej pojawiają się także w Europie Zachodniej i nieśmiało przedostają się również do Polski. Dla wielu osób jest to jednak rozwiązanie kontrowersyjne. Czy faktycznie wózki dla psów to fanaberia nadopiekuńczych właścicieli? I tak, i nie. Wiele zależy bowiem od tego, do czego będziemy ich używać. 

Spacerówka dla psa to świetna alternatywa dla tradycyjnego transportera. Przewożenie psów z miejsca na miejsce to bardzo ważna kwestia, a tradycyjny transporter nie zawsze sprawdza się w każdych okolicznościach. Wózka dla psa warto używać na przykład:

  • podczas przebywania w miejscach, w których nie można wprowadzać psów;
  • podczas pieszej drogi do weterynarza, kiedy zwykły transporter jest za ciężki;
  • na podróże dla psów bardzo zestresowanych albo chorych;
  • na wystawach.

Wózek dla psa, używany lub nowy, to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Bardzo często tego typu transportery sprzedawane są w rozkładanych i wielofunkcyjnych wersjach. Wózek można łatwo rozmontować a zmienia się on w plecak, walizkę na kółkach czy standardowy transporter do ręki. Zakup takiego wielofunkcyjnego urządzenia jest bardzo dobrym pomysłem, jeżeli często wybierasz się ze zwierzakiem w podróż różnymi środkami transportu. 

Wózek spacerowy dla psa zamiast spaceru? To zły pomysł

Wózek dla psa jest niezwykle popularny szczególnie wśród właścicieli psów małych ozdobnych ras. Ich opiekunowie boją się, że zwierzęta na spacerze pobrudzą sobie futerko, skaleczą łapki albo po prostu spotka je tam coś złego. Właśnie dlatego niektóre pieski załatwiają się w domu w kuwecie, a na dwór wychodzą jedynie w zamkniętym wózku. To bardzo zła strategia, która przyniesie twojemu psu więcej szkody niż pożytku. 

Każdy pies, niezależnie od wielkości, potrzebuje spacerów. Pozwalają one wypełnić jego naturalne potrzeby – nie tylko fizjologiczne, ale także behawioralne. Podczas spacerów zwierzak ma szansę zaspokoić potrzebę eksploracji i poznawania nowych terenów. Zapachy – inne niż te, które zna na co dzień – sprawiają, że pies ma szansę poczuć się w zgodzie ze swoją naturą. Nie bez znaczenia jest także możliwość poznawania innych zwierząt.

Nawet bardzo małe psy, a także te, które na co dzień mieszkają w domu z ogrodem, powinny codziennie udawać się na spacer. W niektórych przypadkach wózek dla pieska może być dobrym uzupełnieniem takiego spaceru. Świetnie sprawdzi się w przypadku psów starszych, które nie mają siły na długie wędrówki i co jakiś czas potrzebują odpoczynku. 

Wózek dla kota zamiast transportera

Wiesz już, że spacerówka dla psa sprawdza się w wielu sytuacjach. A czy tego typu wózek będzie dobrym zakupem dla kota? Jak najbardziej! Koty, w przeciwieństwie do psów, nie muszą wychodzić z domu. Jeżeli opiekun zaspokoi wszystkie ich potrzeby, będą świetnie czuły się w mieszkaniu. Niektórzy właściciele decydują się na spacery z kotami w szelkach. Nawet mruczki, które na co dzień nie wychodzą z domu, muszą od czasu do czasu udać się w podróż – chociażby do lekarza weterynarii. 

Właśnie wtedy świetnie sprawdzi się wózek. Na rynku znajdują się takie, które przeznaczone są specjalnie dla kota, jednak z powodzeniem można wybrać ten przeznaczony dla małych psów. 

Wózek dla kota to prezent nie tylko dla zwierzaka, ale także… dla twojego kręgosłupa. Tego typu środek transportu docenią szczególnie opiekunowie, którzy podróżują ze zwierzakami komunikacją miejską, lub drogę do weterynarza muszą pokonać piechotą. Niektóre koty dorastają do wagi 10 kilogramów, dlatego ich transport może być problematyczny, szczególnie jeżeli w podróż jedzie więcej niż jeden mruczek. 

Wózek inwalidzki dla pupila 

Wózek dla psa to nie tylko ułatwienie w transporcie. Niektóre modele są niezbędną pomocą dla zwierząt, które mają problemy z poruszaniem się. W rzadkich przypadkach – w wyniku wypadku lub choroby zwierzaki nie mają możliwości samodzielnego chodzenia. Częściowy lub nawet całkowity paraliż tylnych łap nie jest jednak ostatecznością. Obecnie łatwo dostępne są wózki inwalidzkie dla psów, które umożliwiają zwierzętom z niepełnosprawnościami poruszanie się. 

Kółka dla psa – czym właściwie jest psi wózek inwalidzki? 

Wózek inwalidzki dla psa skonstruowany jest w taki sposób, że pozwala zwierzęciu na utrzymanie pozycji stojącej. Tylna część jego ciała oparta jest na wózku w taki sposób, że łapy nie dotykają podłoża. 

Bez wózka sparaliżowany pies skazany jest na pozostawanie w jednym miejscu. Opiekun musi przenosić go z miejsca na miejsce, co jest problematyczne szczególnie w przypadku dużych ras. Wózek inwalidzki daje choremu zwierzęciu bardzo dużą swobodę. Konstrukcja jest na tyle lekka, że zwierzak ma możliwość poruszania się samodzielnie i eksplorowania terenu. Kółka dla psa są tak skonstruowane, że pozwalają na poruszanie się po różnych podłożach – nie tylko po chodniku, ale także po trawie czy nawet piasku. 

Wózek dla psa na tylne łapy – cena

Czy wózek inwalidzki dla psa jest drogi? Cena jest wypadkową wielu czynników, dlatego może znacznie się od siebie różnić. Na ostateczną kwotę wpływa przede wszystkim wielkość zwierzęcia (a tym samym także wózka) oraz jakość materiałów. 

Opiekunowie często biorą pod uwagę używany wózek inwalidzki dla psa. Oczywiście jest to pewnego rodzaju oszczędność, jednak nie warto się na nią decydować. Wózek powinien być dopasowany indywidualnie do każdego zwierzaka. W tym celu warto zwrócić się do firmy, która wykonuje tego typu usługi. Wózek zostanie wówczas wykonany z uwzględnieniem potrzeb zwierzęcia i budowy jego ciała. Cena obecnie leży w przedziale od 300 do 1000 złotych. 

Wózki dla psów – podsumowanie

Wózek spacerowy dla psa to nie tylko kolejny niepotrzebny gadżet dla nadopiekuńczych właścicieli. Tego typu transporter świetnie sprawdzi się podczas wymagających wycieczek, będzie także dobrym rozwiązaniem dla chorych zwierzaków. 

Niepełnosprawne psy mają szansę na normalne funkcjonowanie dzięki wózkom inwalidzkim. Obecnie są one coraz bardziej dostępne i pomagają w trudnych przypadkach. W zależności od potrzeb możesz wybrać produkt odpowiedni dla siebie.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.