Jedną z najpopularniejszych marek produkujących wodoodporny lokalizator GPS dla psa jest Garmin. Dzięki urządzeniu, które wykorzystuje fale radiowe lub w tańszej wersji sieć komórkową, w każdej chwili możesz sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się twój pies. Lokalizator sprawdza się również podczas polowań zbiorowych – korzysta z niego wielu myśliwych, którzy mogą w ten sposób śledzić psa łapiącego trop zwierzyny. Obroża dla psa GPS przydaje się jednak także podczas zwykłych miejskich spacerów, jeśli twój czworonóg to z natury uciekinier. Jak wybrać samo urządzenie? Co oferuje obecnie rynek?

Obroża dla psa GPS – radiowa czy GSM?

Wśród obroży dla psa z GPS dostępnych na rynku można wybrać jedną z dwóch technologii:

 • fal radiowych (VHF);
 • sieci komórkowej (GSM).

Wybór powinien być uzależniony od potrzeb twoich i twojego psa. Jeżeli będziesz wykorzystywał gadżet jedynie w trakcie krótkich spacerów, w zupełności wystarczy sieć komórkowa, która jest jednocześnie mniej kosztownym rozwiązaniem.

Obroża dla psa GPS wykorzystująca fale radiowe ma z kolei ich większy i lepszy zasięg. To zaawansowane urządzenie, które doskonale sprawdza się w pracy w terenie leśnym, np. na polowaniach, gdzie zasięg sieci komórkowej często zanika. Druga z opcji to zatem gadżet typowo myśliwski.

Obroża dla psa GPS na VHF – zalety

Tego rodzaju lokalizatory działają niezależnie od zasięgu sieci komórkowej, czyli nawet w najtrudniejszych warunkach. Nie ma konieczności opłacania tutaj abonamentu, a same urządzenia odznaczają się wysoką odpornością i wytrzymałością, również w zakresie akumulatora, którego nie trzeba zbyt często poddawać ładowaniu. Taka obroża GPS dla twojego psa pozwoli ustalić jego lokalizację także dzięki współpracy z innymi urządzeniami elektronicznymi, jak zegarki, samochodowa nawigacja czy obroże innych użytkowników.

Obroża dla psa GPS na VHF – wady

To, co może ograniczać lokalizowanie zwierzaka za pomocą sygnału radiowego, to ewentualny brak zasięgu czy koncesja na korzystanie z konkretnego pasma w danym państwie. Zakłada się bowiem, że lokalizatory GPS kupione w Polsce powinny być wykorzystywane tylko w jej granicach.

Obroża dla psa GPS – jaki zasięg daje fala radiowa?

W przypadku urządzeń korzystających z VHF można namierzyć zwierzę w odległości 10 kilometrów. Jeśli pies przekroczył tę granicę, może być trudniej. Wspomniany dystans może się zmniejszać wraz z kolejnymi utrudnieniami w terenie, np. zalesieniem, wzniesieniami itp. Z kolei w terenie górskim zasięg urządzenia może przekroczyć tę granicę, zakładając jednak, że między tobą a psem nie znajdują się żadne przeszkody. Jeśli dojdzie do zgubienia sygnału lokalizatora, zawsze można skorzystać z dodatkowych anten, które wzmacniają zasięg.

Obroża dla psa z GPS – jakie pełni funkcje?

Obroża dla psa GPS ma dwa najważniejsze zastosowania, o których częściowo była już mowa. Pierwszym jest opcja śledzenia psa dzięki sygnałowi GPS. Co więcej, w niektórych modelach możesz wysyłać czworonogowi rozmaite sygnały dźwiękowe, wibracje czy stymulować go impulsem elektrycznym.

Obroże dla psów z GPS mogą też ochronić przed utratą zwierząt wskutek kradzieży. Lokalizator pomoże co prawda ustalić położenie twojego pupila, jeśli został skradziony, jednak w tym wypadku konieczna jest także twoja szybka reakcja. Gdy złodziej dezaktywuje obrożę, nie będzie można odnaleźć jej sygnału.

Ostatnim, najczęstszym wykorzystaniem obroży dla psów GPS są wspomniane polowania. Lokalizator może mieć przy sobie pies albo jeden z uczestników zaganiający zwierzęta.

Garmin alpha 100 i Garmin alpha 50 – lokalizatory dla psów

Obroże GPS dla psów marka Garmin wyprodukowała z myślą o zaawansowanym śledzeniu każdego zwierzęcia. Są to intuicyjne i wytrzymałe urządzenia, z akumulatorami o wysokiej wydajności. Nie niszczeją pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bez problemów mogą pracować nawet w ulewnym deszczu, ponieważ posiadają klasę wodoszczelności IPX7.

Lokalizatory aplha to nie tylko możliwość śledzenia ruchliwych psów, ale również szereg innych użytecznych funkcji, np.:

 • opcja planowania trasy;
 • zaawansowany kompas;
 • nagrywanie śladów i zapis wybranych punktów;
 • pomiar powierzchni;
 • namierzanie kursu do celu;
 • komputer podróży (pozwala m.in. na mierzenie prędkości czy wysokości wzniesień);
 • kalendarz kompatybilny ze wchodami i zachodami słońca.

Obroże dla psów z GPS – rodzaje

Dla alpha 100 oraz alpha 50 wyprodukowano łącznie cztery typy lokalizatorów:

 • obroża Garmin T5 – umożliwia śledzenie zwierzęcia z zapisem sygnału co 5 sekund, a czas jej pracy wynosi od 20 do 40 godzin. Posiada dwie diody białego światła, co zwiększa widoczność psa oraz jego bezpieczeństwo, zwłaszcza po zmroku;
 • obroża Garmin TT15 – poza wyżej wymienionymi parametrami dodano tutaj funkcję teletaktu, a więc możliwości szkolenia psa. Są to dwa bolce zamieszczone od wewnętrznej strony obroży, a ucisk może być lżejszy lub mocniejszy. W drugim przypadku będzie to negatywny bodziec, który ma na celu przywołanie psa do właściciela;
 • obroże T5 mini i TT15 mini – jak sama nazwa wskazuje, są to wersje mini dwóch powyższych modeli, jednak w mniejszych rozmiarach. Ich zasięg także jest mniejszy o mniej więcej połowę, a więc ok. 6 km w terenie otwartym i ok. 2 km w lesie;
 • obroże K5 i KT15 – są to odpowiedniki powyższych wersji obroży dla psa GPS, jednak dedykowane do współpracy z urządzeniami alpha 200i.

Obroże GPS dla psów – dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowej funkcji śledzenia czworonoga oraz opcji jego szkolenia, każda z obroży z GPS może cię również poinformować o tym, czy twój pupil biegnie, siedzi, zagania, czy też może wystawia. Na ekranie twojego urządzenia widoczna będzie czytelna informacja. Dzięki takim funkcjom będziesz wiedział, co robi twój pies, niekoniecznie mając go na oku. Z urządzeniem aplha możesz sparować swój zegarek. Dzięki temu pod ręką masz dystans, kierunek i inne monity.

Obroża dla psa GPS to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przydaje się w różnych aspektach aktywności z psem. Ten gadżet możesz nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i najlepszych sklepach internetowych z elektroniką. Dzięki lokalizatorowi możesz nie tylko śledzić swojego pupila, ale również wykorzystać sprzęt do szkolenia.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.