Do niedawna, większość właścicieli psów decydowała się na klasyczną obrożę oraz smycz, niemniej jednak wraz z pojawianiem się nowinek na psim rynku zostały one wymienione na nowoczesne akcesoria. Jednym z najczęściej wybieranych gadżetów spacerowych dla zwierzaka są szelki. Osoby, które decydują się na ich zakup podkreślają, że ich zakładanie jest o wiele bezpieczniejsze dla psa, a dodatkowo wpływa na jakość i komfort wykonywanych ruchów podczas spaceru. Co warto wiedzieć o najchętniej wybieranych rodzajach szelek, do których należą: szelki bezuciskowe, szelki typu guard oraz szelki dla małych psów. 

Czym się charakteryzują szelki dla psów?

Do niedawna podstawowym zestawem spacerowym dla psa była obroża i smycz. Wraz z rozwojem branży i pojawianiem się nowych technologii, obroże są coraz częściej zastępowane szelkami dla psa. Różnica w budowie szelek i obroży jest ogromna. Główną zaletą szelek jest zapewnienie czworonogowi największego komfortu podczas spacerowania, a dodatkowo właściwej kontroli nad zwierzakiem jego opiekunowi.

Niektóre rasy psów, szczególnie małe są narażone na podrażnienie tchawicy przez nacisk wywierany przez obrożę. Szelki dla psa pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak nadmierne uciskanie newralgicznych punktów na szyi zwierzaka. Szelki są również doskonałym rozwiązaniem dla psów wyjątkowo aktywnych, które wraz ze swoim właścicielem biegają lub uprawiają trekking. Te oraz inne akcesoria dla psa znajdziesz w sklepie John Dog.

Szelki bezuciskowe – czym wyróżnia się ten model szelek? 

Szelki bezuciskowe są bardzo chętnie wybieranym modelem przez właścicieli czworonogów. Ich prosta konstrukcja pozwala na szybkie zakładanie i zdejmowanie, a dodatkowo wpływa na poprawę jakości i komfortu każdego wyjścia na zewnątrz ze swoim pupilem.

Szelki bezuciskowe najczęściej wybierane są dla psiaków małych ras, a także szczeniaków posiadających wyjątkowo delikatny naskórek. Budowa tego typu szelek charakteryzuje się obecnością szerokiego, miękkiego panelu z materiału na piersi oraz pasków do regulacji szerokości i półkółka do podłączenia smyczy na grzbiecie. Ich konstrukcja pozwala zapewnić psom uczącym się chodzić na smyczy uniknąć wszelkich podrażnień i zadrapań, które mogłyby pojawić się przez niekontrolowane ciągnięcia i szarpnięcia.

Szelki typu guard – co to za model?

Szelki typu guard są najbardziej uniwersalnych rodzajem szelek. Ze względu na ich prozdrowotną dla anatomii i budowy psa konstrukcję są chętnie polecane właścicielom zwierząt przez ortopedów oraz weterynarzy.

Szelki guard zbudowane są z dwóch obręczy, które połączone zostały tak zwanym paskiem mostowym od dołu, a od góry – paskiem grzbietowym. Uniwersalność konstrukcji sprawia, że szelki guard sprawdzą się dla psów aktywnych, które uprawiają sporty ze swoim właścicielem oraz czworonogów, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy. Dodatkowo, tego typu model jest polecany do zabezpieczenia psa podczas jazdy samochodem. Szelki typu guard dostępne są w wielu rozmiarach, a ich wielkość należy dopasować do wymiarów swojego podopiecznego.

Jakie szelki dla małych psów sprawdzą się najlepiej?

Małe pieski, mimo swoich niewielkich rozmiarów mają duże wymagania. Szelki dla małych psów powinny być przede wszystkim dopasowane do ich postury, a dodatkowo nie prowadzić do podrażnień skóry, tchawicy czy zmniejszenia komfortu ruchu.

Szelki dla małych psów powinny być przede wszystkim regulowane w kilku miejscach, co pozwoli dopasować ich rozmiar do wielkości zwierzaka. Odpowiednie ustawienie rozmiaru jest kluczowym elementem udanego spaceru, który dzięki temu odbędzie się bez bólu i dyskomfortu podczas biegu. Szelki dla małych psów powinny być także wykonane z oddychających i miękkich materiałów, co pozwoli zapobiegać niebezpiecznym dla zwierzaka podrażnieniom naskórka.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)