Zabawę w szarpanie można rozpoczynać już z małymi szczeniakami. Szarpaki dla psów towarzyszą zwierzakom przez całe życie, są bardzo praktyczne i proste. Mają swój udział w wychowaniu i rozwoju czworonoga. Wprawdzie niektóre rasy ze względu na budowę anatomiczną nie powinny bawić się w szarpanie, jednak zazwyczaj szarpak dla psa to świetna zabawka dla pupila. Podpowiadamy, do czego służą szarpaki, jakie wybrać i w jaki sposób wykonać je własnoręcznie. Przeczytaj nasz artykuł!
Szarpak dla psa – co to jest?
Szarpak dla psa to bardzo prosta w budowie zabawka. Może być wykonana z materiałów różnego rodzaju, jednak zawsze będzie miała dwa dobrze zaznaczone końce. Jeden z nich ma trzymać opiekun, a drugi powinien być ciągnięty przez psa.
Szarpaki są dostępne w bardzo różnych wariantach. Jedną z najważniejszych ich zalet jest to, że mogą być wykorzystywane zarówno w domu, jak i na spacerach.
Szarpak dla psa – jak poprawnie z niego korzystać?
Zabawa szarpakiem może przynieść wiele satysfakcji. Musisz jednak wiedzieć, że szarpanie zabawki nie jest odruchowe u każdego zwierzaka. Na początku trzeba więc zapoznać czworonoga z tym, w jaki sposób taki szarpak działa.
Szarpak jest świetnym sposobem na zagospodarowanie energii. Zabawa powinna być jednak przede wszystkim przyjemnością. Wiele czworonogów, szczególnie na początku, nie ma wyczucia i bawi się zbyt mocno. W takiej sytuacji trzeba podejść do zwierzaka ze zrozumieniem i łagodnością. Nie krzycz na psa i nie karć go, kiedy bawi się zbyt gwałtownie.
Szarpak dla psa – czy przyda się podczas tresury?
Szarpak dla psa może być niezwykle przydatnym elementem szkolenia. Szczególnie skorzystają z niego psy, które z natury są niejadkami i trudno motywować je do pracy za pomocą smaczków. Szarpanie może być fantastyczną nagrodą za posłuszeństwo czy dobrze wykonane ćwiczenie. O czym warto pamiętać? Oto kilka wskazówek:
- aby szarpak motywował zwierzaka i kojarzył mu się z nagrodą, powinien być zabawką niedostępną na co dzień. Wyciągaj go jedynie przy konkretnych okazjach;
- staraj się, aby zabawka nie leżała w miejscach, do których pies ma dostęp za każdym razem, kiedy przyjdzie mu na to ochota. W ten sposób stworzysz z szarpaka idealną nagrodę;
- pamiętaj także, aby zawsze pozwalać psu szarpać. To on powinien dostosować siłę i intensywność zabawy do własnych potrzeb i możliwości.
Szarpaki dla psów – jakie wybrać?
Wiemy już, do czego służy szarpak dla psa i jak z niego korzystać. Jeżeli rozglądasz się w sklepach za tego typu zabawką zapewne zauważyłeś, że na rynku jest naprawdę mnóstwo różnych opcji. Jaką zabawkę wybrać, aby jak najlepiej spełniała swoją funkcję?
Aby szarpak dobrze spełniał swoje zadanie, powinien być:
- dobrze dostosowany do konkretnego psa;
- bezpieczny w użytkowaniu dla każdej ze stron;
- trwały.
Szarpak dla psa – z jakiego materiału?
Dobry szarpak dla psa powinien być wykonany z elastycznych materiałów. Często można spotkać szarpaki ze sznurków – twarde i zbite. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie polar lub innego rodzaju rozciągliwy materiał. Elastyczność jest bowiem istotna dla komfortu i bezpieczeństwa psa. Miękki i dobrze dopasowujący się materiał będzie dla pupila o wiele przyjemniejszy do chwytania niż twardy i gruby sznurek. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby materiał nie chłonął wody i psiej śliny.
Czy plastikowe szarpaki dla psów to dobry wybór?
Bardzo ważne jest to, aby szarpak nie miał żadnych elementów wykonanych z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Takie rozwiązania można często spotkać w bardziej budżetowych wersjach szarpaków. Nie warto inwestować w takie przedmioty, ponieważ będą mało komfortowe dla zwierzaka, a do tego bardzo trudno będzie je utrzymywać w czystości.
Szarpak dla psów – najlepsze materiały
Oto materiały, z których są wykonywane dobre szarpaki dla psów:
- guma;
- kauczuk;
- skóra;
- bawełna;
- polar;
- sznur.
Jakie cechy powinien mieć dobry szarpak dla psa?
Szarpak powinien być wygodny także dla ciebie:
- wybieraj taki z wygodną rączką lub miejscem wyprofilowanym do chwytania;
- ważne, aby nawet silny i duży pies nie miał możliwości szybkiego wyrwania ci szarpaka z ręki;
- druga strona powinna być łatwa do chwytania, miękka i elastyczna.
Ostatnią (ale w żadnym wypadku nie najmniej ważną!) kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest to, aby szarpak dla psa był dobrze dopasowany do wielkości zwierzaka. Duże czworonogi będą wymagały większego szarpaka niż te małych ras. Podobnie trzeba dopasować szarpak do pyszczków szczeniąt. Nie istnieje uniwersalna zabawka tego typu. Źle dopasowana może natomiast powodować poważne urazy mechaniczne dziąseł i zębów.
Szarpak dla psa – jak zrobić go samodzielnie?
Jeżeli nie możesz zdecydować się na żaden z dostępnych w sklepach szarpaków, alternatywą będzie wykonanie zabawki samodzielnie. Wystarczy przygotować:
- igłę;
- nici;
- nożyczki;
- odpowiedni typ materiału.
Szarpak dla psów domowej roboty – jaki materiał?
Musisz dostosować typ do swojego psa. Zwierzaki małych ras, niewielkie kundelki i szczenięta będą potrzebowały bardziej miękkiego i delikatniejszego materiału. Oczywiście, im dłużej ten szarpak będzie wam służył, tym lepiej. Jednak materiały są stosunkowo tanie a samo tworzenie szarpaka proste, dlatego nawet zepsuty model można łatwo odtworzyć.
Jaki materiał do własnoręcznie wykonanego szarpaka dla psa wybrać? Dobrze sprawdzi się mocny polar, ale możesz skorzystać z każdej elastycznej i relatywnie miękkiej tkaniny. Jaki kolor będzie odpowiedni? Miej na uwadze, że psy najlepiej widzą niebieski i żółty.
Szarpak dla psa – zrób to sam!
Podstawowa wersja szarpaka jest bardzo łatwa do wykonania:
- Wystarczy wyciąć z materiału dwa paski o takiej samej szerokości. Ich długość może być dowolna, musisz jednak pamiętać, że po spleceniu ze sobą będą krótsze mniej więcej o dwie trzecie. Ostateczna długość szarpaka zależy tylko od ciebie i potrzeb twojego psa.
- Kiedy masz już wycięte odpowiednie paski, możesz przystąpić do wyplatania właściwego szarpaka dla psa.
- Chwyć obydwa paski i na jednym z końców zwiąż je ze sobą w duży supeł.
- Następnie paski musisz spleść na krzyż, za każdym razem robiąc supeł.
- Na drugim końcu musisz jeszcze wykonać kolejny duży supeł, który zamyka całą konstrukcję. W ten sposób otrzymasz podstawową wersję szarpaka.
Oczywiście, domowej roboty zabawkę można urozmaicić o różnego rodzaju ciekawe dodatki. Świetnie sprawdzi się piłka, którą po nacięciu przeciąga się przez linę. Z powodzeniem możesz dodać do szarpaka także materiały o innej fakturze czy ciekawym kształcie. Z czasem na pewno dojdziesz do perfekcji i znajdziesz dokładnie taką zabawkę, jaka najbardziej odpowiada twojemu psu.
Szarpak dla psa – czy zawsze można go używać?
Szarpak to bardzo uniwersalna zabawka, która zajmuje uwagę psa i zapewnia mu rozrywkę. To także sposób na:
- rozładowanie nadmiaru energii i napięcia;
- budowanie relacji między psem i przewodnikiem;
- nagradzanie posłuszeństwa.
Czy jednak szarpak dla psa będzie odpowiedni dla każdego szczekającego czworonoga? Niestety, nie. Niektóre rasy – na przykład gryfornik brukselski czy pinczer małpi – nie powinny korzystać z tego typu zabawek. Wszystkiemu winna jest budowa anatomiczna szczęki oraz płytko osadzone uzębienie. Zabawa w szarpanie w takich wypadkach nie jest zalecana, ponieważ zwierzak może zrobić sobie krzywdę.
Szarpaki dla psów – pamiętaj, by były bezpieczne
Zawsze podczas korzystania z zabawki warto dbać o zasady bezpieczeństwa. Wiesz już, że nie każdy szarpak sprawdzi się u każdego psa. Jeżeli masz rasowego zwierzaka zapytaj hodowcę o pomoc w doborze. Zazwyczaj sprawdza się metoda prób i błędów, dlatego warto rozpoczynać od tańszych wersji lub szarpaków dla psów wykonanych samodzielnie w domu. W ten sposób unikniesz wydawania dużych pieniędzy na całkowicie nieprzydatny czy wręcz niebezpieczny gadżet.
Dobrze dobrany szarpak dla psa będzie twoim sojusznikiem w wychowaniu i szkoleniu zwierzaka. Szarpania można uczyć już małe szczeniaki, o ile dostosujesz rozmiar zabawki do ich możliwości. Zabawa będzie świetnym wstępem do niektórych sportów kynologicznych, a na pewno pozwoli ciekawie spędzić wspólny czas. Co istotne, szarpak możesz zrobić sam i nie musisz mieć wysokich umiejętności krawieckich. Już wiesz, jak to zrobić, więc nic nie stoi na przeszkodzie, byś stworzył taki szarpak dla swojego pupila!