Mata węchowa dla psów nie bez powodu staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej możesz chronić swojego pupila przed nudą, a jednocześnie rozwijać jego umiejętności, tym niezwykle ważną dla psów umiejętność węszenia. Jak wybrać odpowiednią matę węchową? Kiedy i jak z niej korzystać? Tu znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. 

Jaką rolę spełnia zabawka węchowa dla psa?

Niepozorny dywanik dla psa może być czymś więcej, niż zwykłą zabawką. Psy lubią węszyć, dlatego też każdy spacer jest dla nich niezapomnianą przygodą. Chcesz zapewnić mu dobrą zabawę i popracować nad jego zachowaniem? Pomoże ci w tym m.in. mata węchowa. 

Psi nos i jego możliwości 

Psi nos to zadziwiające narzędzie, a węch jest dla tego zwierzęcia najważniejszym zmysłem. To za jego pomocą pies poznaje świat, wyłapując zapachy, z istnienia których człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy. Tobie w odczuwaniu zapachów pomaga zaledwie 5 milionów komórek, a twojemu psu aż 200 milionów. Oczywiście z czasem psi węch słabnie, jednak dzięki macie węchowej psiak może dłużej utrzymać swój nos w dobrej formie, konsekwentnie trenując węszenie. 

Dlaczego warto postawić na matę węchową? 

Mata węchowa dla psa to coś więcej niż zabawka. Jest to sposób na rozładowanie emocji oraz skuteczna nauka koncentracji. Jeśli twój pies jest pobudliwy, ma problemy ze skupieniem się lub po prostu źle znosi nudę, mata węchowa stanie się jego ulubionym gadżetem – szczególnie jeśli przedmiotem poszukiwań stanie się pyszny przysmak. 

Kiedy mata węchowa jest zalecana? 

Mata zapachowa dla psa to wsparcie, po które chętnie sięgają psi behawioryści. Dzięki niej możesz wzmocnić więź z pupilem oraz rozwinąć jego podstawowe umiejętności. Pamiętaj, że węszenie jest jedną z najważniejszych czynności wykonywanych przez twojego przyjaciela. Im intensywniej pracuje jego nos, tym lepiej może się rozwijać. 

Mata węchowa uczy samodzielności. Pies sam musi znaleźć wśród skrawków materiału ulubiony przysmak, ucząc się przy tym cierpliwości i wytrwałości. Rozumie też, że za wysiłek włożony w rozwiązanie problemu, czeka go nagroda. 

Z mat węchowych chętnie korzystają też opiekunowie psów mających problemy z jedzeniem. Psy niejadki, poprzez zabawę mogą jeść karmę, która na miseczce wydaje im się mało atrakcyjna. Z kolei psy jedzące zbyt łapczywie, dzięki macie węchowej i zabawie, robią to wolniej, a tym samym unikają przejadania się. 

Mata sensoryczna dla psa to również świetna rozrywka i prosty sposób na rozładowanie psiej energii. Jest to częsta przypadłość młodych psów, które nie znoszą nudy. Jeśli twój pies uwielbia się bawić lub musi się czymś zająć w chwili, gdy zostawiasz go samego w domu, mata węchowa może się okazać świetnym rozwiązaniem. 

Jak wybrać matę węchową dla psa?

Maty węchowe coraz częściej pojawiają się w sklepach zoologicznych. Dużą popularnością cieszy się tu mata węchowa bez wycieraczki, ale wyposażona za to w miękki wkład. Dostępne są też maty bazujące na wycieraczkach, wykonane z kolorowych pasków materiału. Zwróć uwagę na to, czy taki gadżet można prać, oraz na materiał, z jakiego został wykonany. Popularny jest polar, choć to maty wykonane z pianki wolniej się brudzą.

Mata węchowa może mieć różne rozmiary. Najpopularniejsze wymiary to 40×30 cm, w sklepach znajdziesz jednak maty większe, np. 60×40 cm. Mogą się też różnić kształtami i kolorami, zatem dla każdego psa znajdzie się idealne rozwiązanie. 

Jak zrobić matę węchową dla psa? 

W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele mat sensorycznych w przystępnych cenach. Jeśli jednak chcesz maksymalnie dopasować taką zabawkę do potrzeb i możliwości swojego pupila, możesz ją wykonać samodzielnie. Mata węchowa, szyta przez właściciela, będzie jeszcze cenniejsza dla czworonoga. W trakcie prac nad taką zabawką możesz wykazać się kreatywnością i przygotować szereg schowków na ulubione przysmaki swojego pupila. Jak zrobić taką matę? Zobacz, jakie to proste.

Niezbędne materiały 

Mata do wąchania dla psa powstaje w bardzo prosty sposób. Aby ją przygotować, musisz mieć podstawę (np. wycieraczkę) i kawałki polaru (lub innego materiału). Możesz tu wykorzystać stare koce, możesz też sięgnąć po nowy materiał. Dobre efekty osiągniesz w chwili, gdy postawisz na dwa kolory (np. czarny i żółty, niebieski i żółty). 

Przygotowanie maty węchowej krok po kroku

Aby przemienić wycieraczkę i kawałki materiału w matę węchową, nie musisz posiadać szczególnych umiejętności krawieckich. Wykaż się tylko cierpliwością i postępuj według poniższej instrukcji. 

  1. Z przygotowanego wcześniej materiału wytnij paski, starając się dopasować ich rozmiar do wielkości psa (dla małych psów dobre będą paski o wymiarach 3×8 cm, dla dużych ras – 8×10 cm. 
  2. Przygotuj podstawę maty węchowej. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się gumowa wycieraczka, możesz też sięgnąć po ażurowy wkład do zlewu. 
  3. Do takiej podstawy przywiąż paski materiału w taki sposób, aby na każdy otwór przypadał jeden supeł. Jeśli po wypełnieniu maty stwierdzisz, że jest ona zbyt rzadka, możesz dodać więcej pasków. Zadbaj o to, by supły były mocne, gdyż psy podczas szukania ulubionych przysmaków mogą wykazywać się bardzo dużą siłą i zniszczyć twoją misterną konstrukcję. 
  4. Zacznij zabawę. Jej zasady są bardzo proste. Ty ukrywasz w macie smaczki, a pies ich szuka. Na początku możesz go naprowadzać, tak by zrozumiał, jak i gdzie węszyć. Później, gdy pojmie zasady zabawy, pozwól mu na samodzielne poszukiwania. I pamiętaj – im trudniejsza łamigłówka, tym większa radość dla czworonoga. 

Mata węchowa diy to coraz cenniejszy rekwizyt w domach, w których pojawia się pies. Stanowi zabawkę, narzędzie pracy z pupilem, a przede wszystkim zajęcie, które pomoże twojemu ulubieńcowi pokonać nudę. Maty węchowe mają wiele zalet, a twój pupil z pewnością będzie chętnie ćwiczył swoje zdolności przy jej wsparciu.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak