Zapewnienie psu odpowiedniej rozrywki to jedno z najważniejszych zadań opiekuna. Oprócz regularnych spacerów i zabaw, w wielu sytuacjach przydatny może okazać się kong dla psa. Sprawdź, na czym polega jego działanie i co może zaoferować twojemu zwierzakowi.
Oryginalne zabawki tego typu produkowane są przez amerykańską firmę Kong, która swoje produkty sprzedaje na całym świecie. Pierwszy raz pojawiły się one w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku i od tamtej pory ich popularność nie słabnie. Obecnie na rynku znajdziemy wiele zabawek w podobnym typie, dla których w języku potocznym przyjęła się właśnie nazwa kong.
Na czym polega sekret konga?
Kong dla psa jest pusty w środku. Zabawka w kształcie stożka, gruszki czy bałwanka wykonana jest z bardzo grubej i odpornej na zniszczenia gumy kauczukowej i posiada dwa otwory:
- większy, przez który opiekun może napełnić zabawkę jedzeniem, a pies je wyciągać;
- mniejszy, bardzo ważny, ponieważ uniemożliwia zassanie psiego języka w zabawce oraz ułatwia jej czyszczenie.
Kongi dla psa występują w różnych rozmiarach i rodzajach, dlatego z łatwością można dobrać ich wielkość do każdego pupila. Kształt zabawki sprawia, że nie odbija się ona w sposób przewidywalny, więc jest też idealna do aportowania. Kiedy upuścisz kong, zabawka dla psa skacze we wszystkie strony, dzięki czemu zaspokaja potrzeby psów, takie jak instynkt pogoni.
Klasyczny kong nie posiada piszczałki. Atrakcją dla psa jest jego chaotyczny ruch oraz jedzenie wewnątrz.
Zabawka dla psa typu kong – jaką rolę spełnia?
Kong dla psa bardzo często nazywany jest najpopularniejszą psią zabawką na świecie. Dlaczego ten prosty przedmiot jest tak polecany, a jego sława nie maleje pomimo upływu lat? Wszystko sprowadza się do behawioryzmu i pierwotnych psich zachowań.
Odbijający się na wszystkie strony kong wymaga od zwierzaka prawdziwego polowania. Zamknięta w nim przekąska stanowi wówczas nagrodę, która przynosi psu satysfakcję. Najistotniejszą funkcją konga jest jednak lizanie, które stanowi bardzo pierwotne zachowanie, mające funkcję samouspokajającą. Wydobywanie karmy z zabawki wymaga skupienia i intensywnego wylizywania. Dzięki temu pies wycisza się, jego emocje zostają złagodzone, a nuda – skutecznie zabita. Mocno liżąc i podgryzając zabawkę, pupil przy okazji czyści zęby.
Kongi dla psa jako pomoce behawioralne
Różne kongi dla psa doskonale sprawdzą się w stanach napięcia i niepokoju. Warto wprowadzić tę zabawkę w sytuacji, gdy zwierzak zostaje sam w domu na bardzo długo. Dobrze jest go rzucać psu także, kiedy mamy gości lub kiedy w domu panuje rozgardiasz, który może psa zestresować. Jeżeli masz podejrzenia, że w danej sytuacji twój pupil nie będzie czuł się komfortowo, przygotowanie konga wypełnionego pysznościami będzie dobrym pomysłem.
Kong polecany jest przez behawiorystów w terapii lęku separacyjnego. Jest to stan, który dotyczy psów mających problem z zostawaniem w domu pod nieobecność opiekuna. Zwierzęta w takich sytuacjach głośno wyją, uprzykrzając życie sąsiadom, niszczą wyposażenie mieszkania i nie potrafią usiedzieć na miejscu. W wielu wypadkach takie zachowanie rozpoczyna się jeszcze przed wyjściem opiekuna. Jednym z elementów terapii jest zapewnienie zwierzakowi zabawki w rodzaju gryzaka, z której dodatkowo przez długi czas będzie mógł wylizywać przysmaki dla psa.
Rozemocjonowany pies zabiera się do lizania konga z dużym entuzjazmem. Z czasem czynność ta staje się coraz bardziej miarowa, a pies uspokaja się i rozluźnia. Korzystanie z konga zapewnia mu produktywne zajęcie. Zapobiega stresowi i poczuciu nudy oraz bezczynności.
Jak zrobić kong dla psa?
Dostępne na rynku zabawki wykonane są zwykle z wytrzymałego kauczuku, gumy lub innych odpowiednich i nietoksycznych tworzyw. Ponieważ zabawka narażona jest na podgryzanie i żucie, musi być odpowiednio odporna i bezpieczna. Trudno zatem zrobić samodzielnie kong, który spełni te wymogi. Lepiej wybrać zabawkę gotową, o odpowiednim rozmiarze, i skupić się na jej prawidłowym wypełnieniu. Do wyboru mamy między innymi:
- Kong Puppy, czyli kong dla szczeniaka, delikatny dla zębów i dziąseł;
- zabawki dla psów dorosłych różnych ras i wielkości, o umiarkowanej miękkości, tzw. Kong Classic;
- zabawki dla dużych ras oraz silnych i zdeterminowanych czworonogów, wyjątkowo wytrzymałe, czyli Kong Extreme;
- zabawki na karmę suchą, jak Kong Wobbler lub popularne kule smakule.
Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, jak zrobić kong dla psa, zainspiruj się ostatnim rodzajem zabawek. Te na karmę suchą nie wymagają aż tak wytrzymałego tworzywa i możesz je wykonać nawet z butelki plastikowej, wycinając w niej dziurki, przez które po przetoczeniu będą wypadały chrupki. Pamiętaj, by zawsze kontrolować psią zabawę i pilnować, czy twoje dzieło nie zostało niebezpiecznie rozgryzione.
Jakimi przysmakami wypełnić kong dla psa?
Pokarm, który wkładamy do konga, powinien być wilgotny, posiadać konsystencję pasty i motywować psa do pracy nad dostaniem się do niego. Sucha karma lub chrupiące smakołyki bardzo szybko z niego wypadną, jeśli nie będą sklejone pastą.
Kong dla psa najlepiej wypełnić dobrej jakości mokrą karmą. Jeśli jednak dostawa puszek się opóźnia, a twój pies potrzebuje zajęcia, możesz wykorzystać przysmak taki, jak np. masło orzechowe. Na rynku dostępne są też specjalne pasty i wypełniacze, przeznaczone specjalnie do kongów lub mat do lizania. Koniecznie sprawdzaj ich skład! Nie mogą zawierać słodzików, cukru ani soli. Nie używaj pasztetów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą zawierać niekorzystne dla psa przyprawy.
Oczywiście możesz samodzielnie przygotować wypełnienie do konga, np. z drobno zmielonego, ugotowanego mięsa z dodatkiem warzyw.
O czym warto pamiętać, wybierając kongi dla psa?
Kong, zabawka dla psów bardzo polecana i popularna, musi być stosowany prawidłowo, by był bezpieczny i spełniał swoje funkcje. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby dobrać wielkość i materiał przedmiotu do możliwości psa. Najmniejsze kongi, przeznaczone dla małych psów i szczeniąt, przez duże psy w typie doga niemieckiego mogą zostać zwyczajnie połknięte w całości. Zbyt duże natomiast nie będą spełniały swojej funkcji w sposób optymalny.
Kong dla psa – jak używać go poprawnie?
Kong musi być zabawką niezwykle odporną na gryzienie, a więc najlepiej, by był wykonany z wytrzymałego materiału, takiego jak naturalny kauczuk. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać, jaki jest stan zabawki. Jeżeli zauważysz, że materiał kruszy się albo odpada, kong w żadnym wypadku nie może być dalej użytkowany.
Pamiętaj także, aby dobrze wybrać moment, w którym udostępniasz kong dla psa. Jak używać go prawidłowo? Nigdy nie rób tego w momencie, kiedy zwierzę jest w bardzo dużych emocjach. W takiej sytuacji pies najpewniej rzuci się na zabawkę i jak najszybszy sposób pozbędzie się jej zawartości. Podanie konga powinno być jednym z elementów uspokajania. Zwykle z samego początku lizanie jest intensywne, jednak z czasem staje się coraz spokojniejsze i bardziej miarowe.
Także terapia lęku separacyjnego powinna być prowadzona w przemyślany sposób. Nigdy nie podawaj psu konga dokładnie w momencie, kiedy wychodzisz z domu. Zrób to na kilka–kilkanaście minut przed tym, tak aby zwierzak zdążył już zająć się zabawką i nieco się zrelaksował.
Kong dla psa to też posiłek!
Warto także pamiętać, że porcja jedzenia podana w kongu powinna być uwzględniona w dziennym jadłospisie psa. Jeżeli często będziesz podawał ją w formie dodatku do posiłków, powinieneś liczyć się ze wzrostem wagi zwierzęcia. Najlepiej więc traktować zawartość konga jako jeden z posiłków.
Kong – zabawka dla psów wskazująca ich emocje
Po ruchach i postawie psa możesz łatwo poznać, czy korzysta on z konga w taki sposób, w jaki powinien. W czasie lizania zabawki zwierzak najczęściej leży, przytrzymuje konga przednimi łapami, a jego mięśnie są zrelaksowane. Ogon spoczywa luzem, a proces lizania jest raczej powolny. To ostatnie zależy jednak od stanu emocjonalnego psa. Zwierzęta bardzo podekscytowane lub zdenerwowane będą lizać konga szybciej niż te w pełni zrelaksowane.
Kong jest jedną z najpopularniejszych zabawek przeznaczonych dla psów. Polecają go zarówno lekarze, jak i behawioryści. Może być wykorzystywany przez szczeniaki i dorosłe psy wszystkich rozmiarów. Wspomaga wiele terapii behawioralnych, ale może być z powodzeniem wykorzystywany także w przypadku całkowicie zdrowych psów.
Z pół roku temu do mojego domu trafił ze schroniska piesek, więc robiąc mu wyprawkę zadbałam o odpowiednie zabawki, które mogłyby mu się spodobać. Ja akurat zainwestowałam w piłeczkę, do której wrzuca się smakołyki.