Psy mają instynktowną, naturalną potrzebę gryzienia. Lizanie, żucie i rozszarpywanie wpływają pozytywnie na zdrowie psich szczęk, a przy okazji odstresowują. Nie możesz całkowicie zabronić swojemu psu robić tych rzeczy. Poskutkuje to tylko frustracją i wyżywaniem się na innych, często niedozwolonych przedmiotach. Dlatego też warto zainwestować w gryzaki dla psa, które będą pozwalały mu zaspokoić naturalne potrzeby.

Gryzak dla psa – do czego jest mu potrzebny?

Gryzienie, żucie, rozszarpywanie… to po prostu część psiej natury. Dzięki temu psy stają się bardziej zrelaksowane, odstresowane i wyciszone. Warto zawsze mieć gryzaki dla psa pod ręką. Przydadzą się podczas remontu, przeprowadzki, wizyty obcych ludzi lub po prostu wzburzonych emocji. Oprócz tego, jest to po prostu frajda – i to pożyteczna. W ten sposób pies oczyszcza zęby z osadu i kamienia.

Gryzaki dla szczeniaka

Wczesny okres rozwoju i dojrzewania psa jest szczególnie ważny. W tym czasie, jak i przez całe życie, warto podawać psu gryzaki, które będą zapobiegać osadzaniu się kamienia na jego zębach. Gryzaki dla psa to właściwie wszystkie twarde rzeczy, które zwierzak może żuć. Jednak najlepsze efekty dają zabawki z substancjami czynnymi w składzie, czyli tzw. gryzaki dentystyczne.

Stomatologiczne gryzaki dla szczeniaka to najlepsza metoda dbania o higienę jego jamy ustnej i prawidłowy rozwój zębów. Najważniejszy jest przy tym wybór produktu, który ma klinicznie potwierdzone działanie. Czego szukać w składzie takich zabawek? Przede wszystkim:

  • polifosforanów;
  • cynku;
  • ekstraktów polifenolowych (np. z zielonej herbaty).

Twarde i wytrzymałe zabawki dla psa o właściwościach antybakteryjnych działają kompleksowo. Pozwalają psu pielęgnować nawyk gryzienia i mechanicznie oczyszczają korony zębowe. Natomiast powyższe dodatki uniemożliwiają odkładanie się osadu na zębach. W dalszej perspektywie przeciwdziała to tworzeniu się kamienia.

Naturalne gryzaki dla psa

Alternatywą do specjalistycznych produktów stomatologicznych są naturalne rozwiązania. Gryzaki dla psa naturalnego pochodzenia coraz bardziej zyskują na popularności. Możesz kupować swojemu psu suszone uszy, żwacze, kurze łapki, penisy wołowe. Pamiętaj jednak, że powinny one pochodzić ze sprawdzonych źródeł – z datą pakowania i przydatności do spożycia. Istnieją też inne naturalne gryzaki dla psa – bardzo zdrowe, a nieco mniej oczywiste.

Oto naturalne, bezpieczne i zdrowe gryzaki dla psów:

  • marchewka lub kalarepa – tak, gryzaki dla psa to wcale nie tylko mięso! Twarde, surowe warzywa są tanie, zdrowe i niskokaloryczna;
  • poroże jelenia – z serii wyjątkowo mocnych zabawek dla psa. Jest niskokaloryczne i bardzo wytrzymałe, a więc oznacza świetną zabawę przez długi czas. Twarde zabawki to jednak zawsze pewne ryzyko złamania zęba, zadławienia, pojawienia się zaparć lub nawet przebicia przewodu pokarmowego. Można tego uniknąć, jeśli nauczysz swojego psa spokojnego gryzienia od wieku szczenięcego;
  • korzeń – to kolejny nieoczywisty gryzak dla psa. Korzenie są bezpieczniejsze niż zwykłe patyki ze względu na konstrukcję. Nie odpadają z nich żadne drobne igiełki, przy których istnieje ryzyko przebicia dziąsła. Nie dostarczają też psom żadnych kalorii, co jest dodatkowym atutem dla zwierząt zmagających się z otyłością. 

Toksyczne gryzaki dla psów

Niestety, nie wszystkie gryzaki dla psa dostępne w sklepach zoologicznych sprzyjają zdrowiu czworonogów. Niektóre opcje są wręcz toksyczne i niebezpieczne. Mowa tu przede wszystkim o prasowanej skórze. Są to różne atrakcyjnie wyglądające precle, kostki, buciki, patyczki. Pochodzą z garbarni, w których wykorzystuje się wiele toksycznych substancji. Jest to po prostu odpad z produkcji skór i futer.

Tego typu „naturalne” gryzaki dla psa są zwykle wybielane, oddzielane od innych warstw skóry chemią, sztucznie barwione, klejone klejem, konserwowane i maczane w toksycznych substancjach w celu usunięcia z nich sierści. Jeśli będziesz podawać je psu przez dłuższy czas, mogą wywołać raka lub inne poważne choroby.

Wytrzymałe zabawki dla psa – jedyna forma dbania o psią szczękę?

Higiena psiej jamy ustnej jest tematem kompleksowym. Jako troskliwy właściciel powinieneś znać wszystkie potrzeby swojego pupila i je zaspokajać. Pamiętaj, że jama ustna wymaga regularnego i dokładnego oczyszczania. Każdy zwierzak ceni sobie różnorodność. Jednego dnia możesz mu podać dentystyczne gryzaki, drugiego naturalne zabawki, a trzeciego tabletki do żucia. Możesz też wspomóc się szczotkowaniem, specjalnymi chusteczkami oczyszczającymi lub płynem stomatologicznym dodawanym do wody.
Gryzaki dla psa są bardzo ważne dla jego zdrowej szczęki, ale też psychiki. To jednak tylko czubek góry lodowej, jaką jest prawidłowa, kompleksowa higiena psiej jamy ustnej. Pamiętaj, żeby wybierać gryzaki dla psów, które pomagają, a nie szkodzą ich zdrowiu.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)