Wyjazdy nad wodę to dla wielu psów okazja do szalonych kąpieli. Większość czworonogów świetnie radzi sobie z pływaniem. Nie oznacza to jednak, że nie należy im się dodatkowe zabezpieczenie. Większość ludzi nie wyobraża sobie, aby ich dziecko (nawet najlepiej pływające) było w wodzie bez kamizelki. W przypadku zwierząt warto zastosować taką samą zasadę i sprawić pupilowi kapok dla psa. Czy są rasy, które szczególnie potrzebują ochrony? Na to pytanie (i wiele innych) odpowiadamy w naszym tekście!

Kapoki dla psa – kiedy są potrzebne?

Większość psów naprawdę świetnie pływa. Kiedy tylko pokonają początkowe opory chętnie wskakują do wody, aportują zabawki i pływają za kaczkami. Przy każdym kontakcie zwierzaka z głębszą wodą – na przykład w jeziorze czy morzu – niezbędna jest kamizelka ratunkowa.

Kapok dla psa przyda się w sytuacji, kiedy zwierzak przeceni swoje siły i zmęczy się podczas pływania. Czworonożnych pupili również mogą łapać podczas pływania skurcze i kontuzje, dlatego warto być przezornym i założyć im ochronną kamizelkę.

Kamizelka dla psa do pływania – konieczna dla niektórych ras

Chociaż psy na ogół bardzo dobrze radzą sobie w wodzie, to jest kilka ras, które kompletnie nie potrafią pływać. Ta nieporadność jest naturalna i wynika z ich anatomii. Dobrym przykładem są tu buldogi angielskie, które przy każdym kontakcie z wodą powinny mieć na sobie kamizelki ratunkowe dla psów. 

Na rynku zoologicznym dostępnych jest bardzo dużo wzorów i kolorów takich kamizelek. Być może kapok dla psa rekin z charakterystyczną płetwą zrobi wrażenie na twoich towarzyszach podróży? 

Kamizelka ratunkowa dla psa – jak wybrać?

Podczas zakupów warto dobrze przemyśleć to, jaki kapok dla psa ostatecznie będzie najlepszy dla zwierzaka. Zwróć uwagę przede wszystkim na dwa kryteria:

  • siłę wyporu;
  • wygodę użytkowania.

Rozmiar kamizelki dla psa do pływania powinien być odpowiednio dobrany do wagi pupila. Zbyt mała lub zbyt duża w stosunku do wielkości zwierzaka może się zsuwać i przede wszystkim będzie miała zbyt słabą wyporność.

Czy kolor ma znaczenie? Teoretycznie nie. Najlepiej sprawdzą się jednak kapoki w dobrze widocznych jaskrawych barwach. Pies odziany w taką kamizelkę nigdy nie zniknie ci z oczu, nawet jeżeli będzie przemieszczał się między tłumem pływających. 

Najlepszy kapok dla psa, czyli wygoda i bezpieczeństwo

Część, którą zapina się na grzbiecie i brzuchu psa, powinna być szeroka i wygodna. Pamiętaj, że czasami może zajść konieczność wyciągnięcia psa z wody na brzeg lub do łódki. Żaden element kapoka nie powinien wówczas wbijać się w ciało ani powodować dyskomfortu

Dobrze sprawdzi się mocne zapięcie (najlepiej na grzbiecie), które uniemożliwi przesuwanie się kamizelki podczas pływania. Dodatkowe atuty to także:

  • materiał, który relatywnie szybko wysycha;
  • zaczep na smycz;
  • odblaski;
  • lekkość.

Możesz także zwrócić uwagę na ciekawy design, jednak jest to kryterium, które powinno zdecydowanie znaleźć się na końcu listy. 

Kamizelka do pływania dla psa – jaki rozmiar? 

Dobranie rozmiaru kapoka do wielkości psa to kwestia absolutnie kluczowa. Producent zawsze podaje widełki wagowe, do których dobiera się rozmiar kamizelki. Najczęstsze rozmiary to S, M, L, XL. 

Gdzie kupić kapok dla psa?

Długość kamizelki dla psa do wody nie powinna być istotna w przypadku zdrowego ruchowo zwierzaka. Trzeba jednak zadbać o to, aby kapok dla psa nie przesuwał się i nie krępował ruchów w wodzie. Zakup odpowiedniej kamizelki przez internet może być dosyć dużym wyzwaniem. Najlepiej odwiedzić sklep stacjonarny, w którym pupil będzie miał możliwość przymierzenia poszczególnych modeli. 

Jeżeli twój zwierzak choruje na stawy lub ma problemy z układem ruchu, koniecznie przedyskutuj kwestię wyboru kapoka z prowadzącym go lekarzem weterynarii. 

Kamizelka dla psa do wody – ile to kosztuje?

Kryterium cenowe to dla wielu osób bardzo istotna kwestia. W przypadku kamizelki do wody dla psa zdecydowanie jednak nie warto oszczędzać. Kieruj się:

  • parametrami podawanymi przez producenta;
  • tym, jak produkt leży na twoim zwierzaku. 

Oczywiście, im większe zwierzę, tym wyższa cena kapoka. Dobrej jakości kamizelki od znanych marek dla średniego owczarka to koszt od 200 do nawet 350 złotych. 

W supermarketach i na portalach aukcyjnych znajdziesz dużo tańsze modele. Musisz jednak liczyć się z tym, że będą to produkty jednosezonowe, a siła wyporu może niestety pozostawiać wiele do życzenia. 

Kapok dla psa – podsumowanie 

Kapok dla psa nie jest kolejnym niepotrzebnym produktem tylko dla zapalonych psiarzy. To bardzo ważny element wyposażenia dla każdego, kto często wybiera się z pupilem nad wodę. 

Oczywiście, warto zadbać o to, aby twój pies potrafił swobodnie poruszać się w wodzie bez kamizelki. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci dobrej jakości kapoka nie jest jednak bez znaczenia.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.